iWoman.pl iWoman.pl

przejdź do listy blogów przejdź do serwisu

LogowanieRejestracja

Kiedy myślimy o zmianie ścieżki kariery i rozpoczęciu pracy w innej branży, głównym zmartwieniem jest brak odpowiedniego doświadczenia. Wyzwaniem staje się stworzenie takiego CV, które zapadnie w pamięć pracodawcy i zachęci do kontaktu. Myślimy, że niewiele z tego, co robiliśmy w dotychczasowym miejscu pracy znajdzie zastosowanie na nowym stanowisku. Nic bardziej mylnego. W każdej pracy opanowujemy i rozwijamy szeroką gamę umiejętności, które można wykorzystać w wielu różnych rolach.

Czym są umiejętności uniwersalne?

Jak sama nazwa wskazuje, umiejętność uniwersalna to taka, którą można ze sobą zabrać i zastosować w każdej nowej pracy. Są to kluczowe umiejętności cenione przez pracodawców. Należą do nich:

Umiejętności interpersonalne - zdolność komunikowania, motywowania zespołu i kierowania nim.
Umiejętności techniczne znajomość popularnych programów komputerowych lub naprawy sprzętu.
Umiejętności analityczne dobre prowadzenie dokumentacji, szczegółowe analizy statystyczne lub badawcze.

 

Pomyśl o swojej obecnej roli i o tym, jak bardzo dotyczy ona wyłącznie branży, w której pracujesz. O ile nie jesteś specjalistą na wysokim poziomie, pracującym ze złożonymi i skomplikowanymi informacjami, większość czynności, które wykonujesz może śmiało znaleźć zastosowanie gdziekolwiek indziej.

 

Jeśli masz zdolności organizacyjne w zasadzie każde stanowisko, na którym wymagane jest zarządzanie projektami będzie w zasięgu ręki. Wszystkie kompetencje miękkie są uniwersalne i transferowalne niezależnie od branży, w której chcemy pracować. Pamiętaj tylko, aby zaprezentować je w odpowiedni sposób przyszłemu pracodawcy mówi Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

 

Jak rozpoznać umiejętności uniwersalne?

Na dobry początek zrób dobry research. Sprawdź specyfikację stanowisk w rozmaitych branżach i zobacz, jakie wymagania się w nich powtarzają. Następnie skonfrontuj wyniki z tym, czym zajmujesz się obecnie. Prześledzić dzień lub cały tydzień pracy i przeanalizuj zadania, które wykonujesz. Jaka ich część ma związek z umiejętnościami interpersonalnymi, a jaka z danymi, czy wiedzą techniczną?

 

Pomoże Ci to w skoncentrowaniu się na określeniu umiejętności, o których wcześniej mogłeś nawet nie mieć pojęcia. Nie należy ignorować rzeczy, których nie postrzegamy jako swoich kluczowych cech mogą być bezcenne dla potencjalnego pracodawcy. Warto zapisać i porównać umiejętności, które posiadamy z tymi, które są wymagane w różnych branżach. Istnieje duża szansa, że posiadasz już możliwe do udowodnienia doświadczenie wymagane w praktycznie każdej pracy.

 

Niezwykle istotna jest tu możliwość udowodnienia pewnych umiejętności. Oczywistym jest, że nie wystarczy powiedzenie jestem wyśmienitym menadżerem, czy też dobrze radzę sobie z liczbami. Ważne jest, byś mógł pokazać przyszłemu pracodawcy, że na poprzednich stanowiskach faktycznie miałeś do czynienia z zadaniami, które wymagały konkretnych umiejętności. Należy umiejętnie rozpoznać osiągnięcia w dotychczasowej karierze, które jasno wskazują na posiadanie uniwersalnych umiejętności. Poprzez systematyczne uaktualnianie CV nowymi osiągnięciami, zwiększysz swoje szanse na znalezienie pracy, o której marzysz, w sytuacji, gdy nadejdzie czas na zmianę ścieżki kariery podkreśla Małgorzata Majewska.

 

Przed wysłaniem CV upewnij się czy ważne dla przyszłej pracy umiejętności są odpowiednio wyeksponowane. W procesie szukania pracy CV spełnia bardzo ważne zadanie ma przekonać rekrutera, że jesteś osobą, z którą warto się spotkać. Dlatego skup się na pozytywach i umiejętnościach istotnych dla pracodawcy. Ubierz je w przyciągające wzrok stwierdzenia, a zdobycie pracy w nowej branże okaże się łatwiejsze niż myślałeś.

 

 


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2015-12-16 12:11
Kariera Komentarze (0)

Komentarze