iWoman.pl iWoman.pl

przejdź do listy blogów przejdź do serwisu

LogowanieRejestracja

Pracujesz na swoim stanowisku od dłuższego czasu i robisz dużo więcej rzeczy niż musisz. Twój szef nie widzi problemu, w przeciwieństwie do Ciebie. Jak sprawić, abyś dostał zasłużony awans?

Ta sytuacja wymaga nieco cierpliwości i planowania. Najgorsze, co możesz zrobić, to pójść do szefa i wygłosić listę żądań. Poznaj poniższe porady, aby osiągnąć swój cel.

 

Zrób listę

 

Wypisz wszystkie nowe obowiązki, które wziąłeś na siebie wraz z czasem, który na nie poświęcasz dziennie, tygodniowo i miesięcznie. Zestaw te informacje z zadaniami, które wykonujesz od początku. Może się okazać, że robisz tyle rzeczy, co osoba zatrudniona na półtora etatu. Gdy spotkasz się z przełożonym, przedstaw mu to zestawienie. Skoncentruj się na fakcie, że w wielkim stopniu oszczędzasz pieniądze firmy, bo musiałaby zatrudnić kolejną osobę, gdyby nie Ty radzi Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

 

Określ, kim jesteś w firmie

 

Przeczytaj raz jeszcze listę, którą zrobiłeś i się zastanów. Czy Twoje obowiązki w obecnym miejscu pracy odpowiadają jakiemuś wyższemu stanowisku niż to, które teraz zajmujesz? Jeśli nie widzisz takiego, rozejrzyj się i zastanów, kto ma podobny zakres zadań. Jakie stanowisko on zajmuje? Czy wiesz, ile zarabia? Jeśli nie widzisz takiej osoby, pomyśl nad nowym tytułem dla siebie, pilnując, aby pasował do charakteru Twojej firmy.

 

Pokażcie mi pieniądze

 

Nowe stanowisko oznacza wyższą płacę. Odwiedź dział HR swojej firmy i zapytaj o gradację zarobków. Jeśli pracujesz w mniejszej spółce, prawdopodobnie będziesz musiał sam oszacować swoje nowe honorarium opisuje Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

 

 

Porozmawiaj z szefem

 

Gdy znasz już swoją pozycję, umów się na rozmowę ze swoim przełożonym. Zadbaj o to, aby dowiedział się, o czym będziecie dyskutować wystarczająco wcześnie. Chodzi o to, abyś nie musiał rozmawiać z nim, gdy ma do dyspozycji pięć minut między jednym a drugim spotkaniem, a w międzyczasie odbiera liczne telefony. To zbyt poważna rozmowa.

 

Twój szef może być zbyt zajęty, aby zauważyć, że Twoja wartość dla firmy bardzo ostatnio wzrosła. Uświadomienie mu tego jest Twoim zadaniem. Wykonaj je jak należy!

 


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2014-06-02 10:34
Kariera Komentarze (0)

Realizacja postawionych sobie celów zależy od zdolności ich realnego wyrażenia oraz umiejętności poświęcenia się im całkowicie. Rady eksperta portalu monsterpolska.pl ułatwią realizację celów.


Krok 1. - Odkryj swoje cele
Zdefiniuj swoje wartości. Przygotuj listę spraw, których pożądasz. Większość ludzi nie wie dokładnie, czego chce. Pewnie, można chcieć więcej pieniędzy, ale do czego? O czym skrycie marzysz? Podziel listę na kategorie: osobiste, zawodowe, duchowe oraz inne odpowiadające poszczególnym obszarom twojego systemu wartości. Uszereguj listę według wagi poszczególnych pozycji radzi Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl. 

Bądź aktywna. Ile razy ustalałaś swe cele na podstawie tego, czego od ciebie oczekiwano zamiast bardziej się zaangażować i wykroczyć poza te oczekiwania? Nie opieraj swych oczekiwań na wcześniejszych błędach. Myśl i marz jak dziecko - nie przejmuj się szczegółami przed ustaleniem celu.

 

Krok 2. - Śledź swoje cele
Stwórz rytuał. Przez jeden-dwa tygodnie przeglądaj listę celów codziennie - rano, w południe i wieczorem, dopóki nie nauczysz się jej na pamięć. Jeśli zejdziesz z obranego kursu, zrób to, co będzie konieczne, aby w danym momencie odzyskać koncentrację.

Oceń ryzyko. Gdy zależy ci na realizacji celów, świadomie podejmujesz kalkulowane ryzyko. Badaj ryzykowne działania, które możesz wykonać celem realizacji swych marzeń i zbieraj informacje konieczne do podejmowania świadomych decyzji w tych sprawach; uważaj takie ryzyko za szanse, które należy rozważyć w drodze do realizacji swych celów podkreśla Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

- Zajmij się czynnikami ryzyka. Przygotuj listę prawdopodobnych przeszkód i ustal, jak sobie można z nimi poradzić. Co musisz zmienić? Oceń, jak bardzo ci aktualnie zależy. Jakich środków będziesz potrzebowała do realizacji swych celów? Zadaj sobie pytanie: "Co mogę poświęcić dla realizacji moich celów?" podkreśla Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

Ustal swoje tempo. Ustalając listę celów pomyśl też o rytmie ich realizacji. Rok dzieli się na kwartały finansowe; oceniaj powodzenie realizacji swoich celów w trzymiesięcznych okresach. Podziel roczne cele na kwartały planując, oceniając i uczciwie ewidencjonując swoje osiągnięcia.

 

Krok 3.- Zakończ sukcesem
Na każdym etapie swoich działań staranni rozważaj, oceniaj i rejestruj wszelkie swe osiągnięcia i szukaj sposobów zakończenia tych działań, w których twoje osiągnięcia nie spełniają oczekiwań. Nigdy się nie poddawaj. Pamiętaj - to ty jesteś reżyserem; jeśli coś nie działa, zmień scenariusz podsumowuje Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl 

 


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2014-05-26 10:40
Kariera Komentarze (0)

Większość z nas po całym dniu pracy jest zmęczona i znużona wykonywanymi obowiązkami. Nie marzymy o niczym innym, jak tylko o powrocie do domu i zajęciu się swoimi prywatnymi pasjami sportem, fotografią czy wypowiadaniem się na forach internetowych na temat filmów lub muzyki. Są jednak osoby, którym praca daje możliwość realizowania prywatnego hobby, dzięki czemu mają bardzo dużą motywację do swoich zadań.

Robić to, co się lubi

 

 

Wbrew pozorom szczęśliwcy, którzy mogą łączyć pracę z osobistymi zainteresowaniami, wcale nie są nieliczni. Prawdopodobnie każdy z nas zna kogoś takiego wystarczy uważnie się rozejrzeć w swoim kręgu przyjaciół czy w rodzinie. Wiele z tych osób wychodzi z założenia, że prawdziwy sukces zawodowy można odnieść tylko w dziedzinie, która sprawia przyjemność. Jeżeli z zaangażowaniem robi się coś, co się lubi, to robi się to dobrze i prędzej czy później ktoś to doceni. Wtedy do satysfakcji dołączy również odpowiednia gratyfikacja finansowa. Oczywiście czasami zajmuje to wiele lat, tym niemniej warto podjąć taki wysiłek, aby być naprawdę zadowolonym ze swojej pracy.

 

Realizowanie życiowych pasji stało się łatwiejsze dzięki Internetowi. Dzięki niemu można korzystać z wiedzy z całego świata, równocześnie bardzo łatwo prezentując światu swoje dokonania. Może tego dokonać zarówno osoba, która pisze opowiadania; muzyk, zamieszczający w Internecie swoje nagrania; fotograficy, zamieszczający w sieci swoje zdjęcia; osoba wykonująca sztuczki z piłką futbolową czy też osoba, która własnoręcznie wykonuje oryginalne zabawki dla dzieci opisuje Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl. Każda z tych osób, stosunkowo niskim kosztem, może pokazać światu, co potrafi, licząc na zainteresowanie, a także na sukces finansowy.

 

Oczywiście dziedziny, których uprawianie jest pasją, mogą być skrajnie odmienne. Dla jednej osoby realizowaniem życiowego hobby będzie praca maklera giełdowego, dla kogoś innego praca w sklepie filatelistycznym, dla jeszcze innej osoby praca jako weterynarz. Niezależnie od tego, jaką pracę się wykonuje, dużo łatwiej o satysfakcję z niej, jeśli jest związana z życiową pasją.

 

Długa droga do sukcesu

 

 

Powszechnie znane są osoby, które przez wiele lat cierpliwie pracowały na to, aby ich hobby, prywatna pasja stała się ich źródłem utrzymania. Jest wśród nich wielu popularnych aktorów czy muzyków. Zwłaszcza aktorzy, zarówno znane polskie gwiazdy jak i gwiazdy Hollywood, zazwyczaj mają w swojej biografii długie okresy wykonywania różnych prac, zanim nie zostali odkryci przez reżyserów. Niewielu absolwentów szkół filmowych na szczęście otrzymania stałego angażu po ukończeniu uczelni, pozostali muszą sobie radzić w inny sposób. Wytrwale jednak próbują, grają w amatorskich teatrach czy w amatorskich filmach, by po latach dostać swoją szansę.

 

Również muzykom trudno jest się przebić do pierwszej ligi. Przez wiele lat muszą zarabiać na swoją pasję (ponoszą przecież koszty zakupu instrumentów czy wynajmu studia nagraniowego), licząc na to, że ich pomysł na muzykę zostanie przez kogoś doceniony. Wiele sławnych zespołów zdobyło popularność dopiero po kilku czy kilkunastu latach wspólnego grania ocenia Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

 

 

Niewielu pisarzy ma szczęście zdobycia popularności w młodym wieku. Pozostali przez lata wykonują mało ciekawe prace, jednocześnie cały czas pielęgnując swoją pasję i wysyłając kolejne książki czy opowiadania do wydawców. Wieloletnie próby przebicia się z pierwszą książką są udziałem wielu autorów, również takich, których prace sprzedają się obecnie w milionach egzemplarzy.

 

Równie trudną drogę do sukcesu mają wszyscy inni artyści malarze, fotograficy, rzeźbiarze. W żadnym z tych zawodów nie ma pewnego, stabilnego zatrudnienia zarobki zależą bowiem tylko i wyłącznie od uznania odbiorców. Dlatego czasami trzeba długie lata pracować na popularność, nierzadko zajmując się czymś innym.

 

Trudno wyobrazić sobie sportowca odnoszącego sukcesy, dla którego uprawiana dziedzina sportu nie jest pasją. Profesjonalny sport wymaga bowiem ogromnego nakładu sił i dużej ilości poświęconego czasu. Jeżeli dana dyscyplina nie jest pasją zawodnika już w młodym wieku, nigdy nie osiągnie on poziomu mistrzowskiego. Trzeba prawdziwego zaangażowania, aby już w wieku kilku bądź kilkunastu lat (w zależności do dyscypliny sportu) codziennie przez kilka godzin ćwiczyć. Trzeba również dużej siły woli, aby znosić pierwsze niepowodzenia w starciu z lepszymi, bardziej doświadczonymi rywalami podkreśla Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

 

Wyjątkowo atrakcyjny sposób na połączenie pracy i hobby mają podróżnicy. Najbardziej znani są ci, którzy piszą książki o swoich podróżach bądź kręcą o nich filmy. Inni zarabiają na życie i na swoją pasję organizując wycieczki w egzotyczne miejsca, podczas których są przewodnikami.

 

Bez pasji nie ma sukcesu

 

 

Są zawody, których wręcz nie sposób wykonywać bez zaangażowania. Należą do nich m.in. sportowcy, w których dziedzinę jest wpisana nieustanna rywalizacja z innymi. Sportowiec, który nie podchodzi do swojej dyscypliny z osobistym zaangażowaniem, podda się po pierwszych kilku porażkach. Pasja jest również niezbędna w przypadku aktorów teatralnych, nie sposób bowiem oszukać widzów grając bez emocji. Ogromne zaangażowanie widać także w pracy osób zajmujących się pomaganiem innym. Nie jest to praca dająca duże zarobki, jednakże daje dużo satysfakcji, dlatego też dla wielu osób staje się sensem życia, dla którego poświęcają cały swój czas. Pasja do wykonywanych zadań jest również konieczna w przypadku zawodów wiążących się z dużym ryzykiem utraty zdrowia bądź życia. Trudno sobie przecież wyobrazić, że ktoś przez przypadek bądź z przymusu zostaje pilotem wykonującym podniebne akrobacje zauważa Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

 

 

Niezależnie od tego, jaką ma się pasję, warto podjąć wysiłek, aby zmienić ją w swój sposób na życie. Tylko wtedy codzienna praca przestanie być przykrym obowiązkiem, a stanie się przyjemnością, której efektem będzie również przy odrobinie szczęścia sukces finansowy.

 


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2014-05-19 08:45
Kariera Komentarze (0)

Rola matki może, ale nie musi wpłynąć negatywnie na Twoją karierę. Aby łatwiej poradzić sobie z nowymi obowiązkami, niezbędna jest pomoc rodziny. Planowanie i współpraca to w tej sytuacji podstawa. Zamiast prosić bliskich o pomoc w sytuacjach awaryjnych, postaraj się ich zaangażować na co dzień. Poprawi to atmosferę w rodzinie i zmniejszy poziom stresu. Sprawi, że poczujecie się jak drużyna. Spróbuj też zastosować się do 9 rad przygotowanych specjalnie dla Ciebie przez eksperta Monsterpolska.pl. 

1.    Naucz innych sprzątać
 
Odkładasz na miejsce zabawki, ustawiasz buty, robisz pranie i ścielisz łóżka? Jeżeli tak, to przestań natychmiast. Z tymi zadaniami poradzi sobie nawet 4latek. Kiedy wracasz z pracy, poproś domowników, żeby powiesili swoje kurtki i wrzucili brudne ubrania do kosza na pranie. Wytłumacz dzieciom, że czyste rzeczy trzeba trzymać złożone w szafie czy szufladzie. Pokaż jak ścielić łóżko i ścierać kurze.

2.    Deleguj obowiązki 

Poproś o pomoc swoje dzieci i męża. Podczas posiłków starsze dzieci mogą nakryć do stołu i podać napoje, a mniejsze zebrać talerze. Pociechy poradzą sobie też z nastawieniem pralki czy zmywarki i z wyniesieniem śmieci. Aby je zmotywować i pokazać, że doceniasz ich pracę zastosuj system punktowy albo gwiazdki radzi Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

3.    Zaplanuj swoje poranki

Wstawanie pójdzie  gładko, jeżeli przygotujesz się do niego wieczorem. Zrób drugie śniadanie, przygotuj czyste ubrania, sprawdź czy dzieci na pewno odrobiły pracę domową, zabrały strój na wf i inne niezbędne na dany dzień rzeczy. Przyzwyczaj je do samodzielnego ubierania się, ścielenia łóżka i jedzenia śniadania.

4.    Zarządź czas ciszy

Niech każdy członek rodziny spędzi pierwsze 5-10 min po powrocie do domu sam. To da Wam wszystkim czas na zrelaksowanie się i odetchnięcie, zanim wszyscy razem usiądziecie do obiadu czy kolacji.

5.    Stwórz plan zadań 

Nie pozwól, aby Twoja praca miała wpływ na czas spędzany z rodziną. Jeżeli często pracujesz do późna, porozmawiaj z szefem i znajdźcie rozwiązanie, które pomoże Ci wychodzić z biura codziennie o 17. Porozmawiaj z małżonkiem i ustalcie plan awaryjny, w przypadku gdy jedno z Was musi dłużej zostać w pracy. W ten sposób wprowadzicie w swoje życie porządek radzi Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

6.    Planuj posiłki z wyprzedzeniem 

Raz w tygodniu rób większe zakupy. Zaopatrz sie w książkę kucharską zawierająca proste przepisy. Postaraj się zawsze gotować podwójną porcję i połowę zamrażaj. Podobnie rób z sałatkami, następnego dnia będzie wciąż świeża. Na wieczory, kiedy nie masz ochoty gotować, zaopatrz się w proste jednogarnkowe dania idealnym rozwiązaniem będzie danie mrożone. A w sytuacjach awaryjnych, zamów pizzę. Jeżeli Twoje dzieci są wystarczająco duże, raz w tygodniu pozwól im wcielić się w rolę szefa kuchni i przygotować obiad dla całej rodziny zachęca Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

7.    Niech czas spędzony z rodziną będzie wartościowy 

Jedzcie wspólne posiłki tak często jak to tylko możliwe. Raz w tygodniu róbcie razem, coś co lubicie, np. obejrzyjcie film lub pójdźcie razem na basen. Postarajcie się też spędzać weekendy razem na świeżym powietrzu. 

8.    Znajdź czas tylko dla siebie
 
Mamy zazwyczaj stawiają siebie na ostatnim miejscu, to błąd. Będąc szczęśliwą, wypoczętą i pełną energii staniesz się lepszą mamą. Dlatego dbaj o siebie: jeżeli lubisz idź na siłownię, do muzeum, spotkaj się z przyjaciółmi. Wspólnie z mężem zaplanujcie jeden wolny wieczór w tygodniu dla każdego z Was. 

9.    Bądźcie parą
 
Postaraj sie o opiekunkę do dzieci raz na dwa tygodnie lub nieco częściej, jeżeli jest to możliwe i wyjdź na randkę ze swoim mężczyzną. Nie musi to nadszarpnąć Waszego budżetu, nawet wspólny spacer po parku sprawi Wam wiele radości.

 

 

 

 

 


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2014-05-12 07:33
Kariera Komentarze (0)

Jeżeli chodzi o zazdrość w środowisku pracy, jednego można być pewnym, niesie ona za sobą  nieprzyjemne konsekwencje. Ekspert portalu Monsterpolska.pl Małgorzata Majewska, radzi jak zmierzyć się z tym zjawiskiem.

Po pierwsze, same przed sobą musimy przyznać, że odczuwamy zazdrość. Dopiero wtedy możemy zacząć zmagać się z problemem. Jeżeli nie potrafimy się do tego przyznać zazdrość zatruje nam relacje zawodowe. Zazdrość rozprasza nas w pracy i zmusza do stałych porównań, a te nigdy nie przynoszą nic dobrego.

Jak zminimalizować zazdrość w pracy i pozostać skupionym na swoich celach? Poniżej nasze wskazówki.

Zazdrość o osiągnięcia innych: 

 • Porozmawiajmy z szefem: przeanalizujmy projekty z poprzedniego roku i zaprezentujmy to szefowi. Przypomnijmy mu nasze osiągnięcia i zapytajmy, dlaczego nie dostałyśmy awansu. Jasno zaznaczmy, że przy następnej okazji chcemy zostać promowane lub otrzymać podwyżkę.
  Szef może nie być świadom naszych osiągnięć i zrealizowanych projektów. Bardzo przydatne jest informowanie go na bieżąco o postępach. Być może dzięki temu, kiedy pojawi się bardziej odpowiedzialne stanowisko przełożony zaproponuje naszą kandydaturę radzi Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.
 • Rozwijajmy swoje umiejętności: Poprośmy osobę, o której osiągnięcia jesteśmy zazdrosne o kilka wskazówek, jak polepszyć swoje kwalifikacje oraz poprawić wyniki. Odłóżmy względy personalne na bok, robimy to dla nas i rozwoju naszej kariery.

Jesteśmy obiektem zazdrości:

 • Zachowajmy pewne rzeczy dla siebie: Często to nie bliższe relacje z szefem, awans czy podwyżka kreują wrogość współpracowników, ale sposób, w jaki pracownicy się z tym obnoszą.
  Nie musimy opowiadać o obiedzie z prezesem, wspominać o ważnej konferencji, w której weźmiemy udział, czy rozmawiać z ekscytacją o nowym stanowisku lub podwyżce ze współpracownikami, którzy mieli mniej szczęścia. Nawet święty miałby kłopoty z uśmiechaniem się i cieszeniem się naszymi sukcesami w takiej sytuacji.
 • Nie przepraszajmy: Nie wszyscy chcą słyszeć zaskoczenie w naszym głosie, w przypadku otrzymania podwyżki lub awansu oraz stwierdzeń typu nie zasługuję na takie względy. Są bowiem spore szanse, że pozostali mogą się z tym nie zgadzać.
 • Minimalizujmy napięcia: Jeśli jesteśmy nowym menadżerem zachęcajmy byłych kolegów do współpracy i pokazywania, iż w tym tkwi nasza siła. Warto zadbać o rozwój członków swojego zespołu. Nasza siła menadżera tkwi w sile naszego zespołu. Doceniajmy i promujmy wartościowych pracowników, jednocześnie nie zapominając o słabszych sugeruje Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2014-05-05 11:43
Kariera praca, rozwój, kariera Komentarze (0)

 

Dla niektórych typowe godziny pracy od 9 do 17 są udręką ze względu na ich rytm aktywności. Są jednak sposoby, by temu zaradzić. Ekspert monsterpolska.pl, Małgorzata Majewska, proponuje jak uporać się z pracą, gdy jesteśmy nocnymi markami i jak funkcjonować, gdy okazujemy się rannymi ptaszkami.

Nocny Marek z trudem wstaje do pracy, a kiedy już do niej dotrze, potrzebuje kilku kaw, żeby się dobudzić, co i tak nie pomaga na podkrążone oczy. Ranny ptaszek czuje, jak schodzi z niego powietrze na kilka godzin przed wyjściem i odlicza czas do końca swoich mąk. Co można z tym zrobić?

Nie obwiniaj się

Bycie nocnym Markiem lub rannym ptaszkiem nie jest kwestią wyboru. Wielu uczonych twierdzi, że to efekt predyspozycji genetycznych na równi z kolorem oczu czy włosów. Dlatego nie czuj się winny, jeśli jesteś jednym bądź drugim.

Wzmocnij się

Jeśli Twoja firma nie ma elastycznych godzin pracy, porozmawiaj z szefem indywidualnie. Wyjaśnij, jakie godziny pracy preferujesz i że ustępstwo z jego strony zwiększy Twoją wydajność. Jest szansa, że to zrozumie i wyjdzie Ci naprzeciw proponuje Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl.

Graj zespołowo

Kiedy już osiągnąłeś to, czego chciałeś możesz przychodzić później lub wychodzić wcześniej, nie zapomnij o grze zespołowej. Nie pozwól, aby współpracownicy czekali aż się wyśpisz, żeby dokończyć ważne zadanie.

Uzgodnij z nimi, jak będziesz pracować i jak można się będzie z Tobą kontaktować, kiedy inni już wyjdą lub jeszcze nie przyjdą do pracy. Dotrzymuj terminów, a utwierdzisz wszystkich w przekonaniu, że danie Ci indywidualnych godzin pracy było słuszną decyzją radzi Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl.

Bądź zauważalny

Uniknięcie wrażenia, że się nie przykładasz lub nie wyróżniasz to jedno z największych wyzwań, gdy masz nietypowe godziny pracy. Warto więc podjąć nadzwyczajne kroki, aby zwrócić na siebie uwagę.

Przykładowo, wysyłaj maile z ważnymi dokumentami, które przygotowałeś wtedy, gdy inni nie pracują. Osobiście dostarczaj ukończone projekty do gabinetu szefa, aby zostawić ślad swojej aktywności. Wreszcie, parkuj blisko samochodu przełożonego, żeby widział, że przychodzisz wcześniej lub zostajesz dłużej.

Rób wyjątki

Nie przekładaj ważnych spotkań o tydzień, bo są o 8 rano, a Ty jesteś nocnym Markiem. Pokaż, że potrafisz się poświęcić i zrobić wyjątek, że i Ty jesteś elastyczny i otwarty na potrzeby firmy. Czasami warto poświęcić trochę snu i kilka godzin efektywnej pracy, aby osiągnąć te cele zachęca Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl.

Znajdź właściwą branżę

Nie oszukujmy się, elastyczne godziny pracy nie są możliwe w każdej firmie i w każdej branży. Jeśli zmuszanie się do pracy w zupełnie innych godzinach niż preferowane przez Ciebie odbija się na Twoim zdrowiu lub szczęściu, znajdź pracę, która będzie Ci bardziej pasować.


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2014-04-28 10:07
Kariera praca, kariera, aktywność, dzień pracy Komentarze (0)

Dla tych, którzy spędzają długie godziny siedząc w biurze nad papierami, przy komputerze i sztucznym oświetleniu, fitness wydaje się marzeniem. Trudno jest być w dobrej formie, kiedy przez 8 godzin przebywa się w pracy. Jednak jest nadzieja. Jeśli tylko będziesz kreatywny może się udać, a Twoje ćwiczenia nie muszą polegać tylko na przysiadach przy biurku lub spacerach wokół stołu konferencyjnego.

Zacznij od małych zmian swoich przyzwyczajeń

Pewnie słyszałeś już wiele rad typu: parkuj samochód na znajdującym się najdalej miejscu parkingowym, wybierz schody zamiast windy, zastąp pisanie maili i wykonywanie telefonów osobistą rozmową ze współpracownikami i tym podobne.

Te klika prostych sposobów pomoże poprawić krążenie. Ale to dopiero początek. Nic nie jest jednak w stanie zastąpić solidnych, intensywnych ćwiczeń, a bycie aktywnym, z biegiem czasu, na pewno przyniesie korzyści.

Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl zaleca 10-minutowe przerwy na ćwiczenia. To wystarczający czas, aby poćwiczyć i poprawić krążenie. Nie musisz nawet przedłużać przerwy na kawę.

Kondycja w 10 minut

Jeśli podczas przerwy przez 10 minut będziesz wspinał się po schodach, to przy wadze 68 kg, spalisz 150 kalorii. W trakcie krótkiej przerwy w pracy i bez większego wysiłku, poprawisz swój metabolizm. 
Czy 10-cio minutowe ćwiczenia nie wywołają negatywnych komentarzy współpracowników i szefa? Jeśli tak, porozmawiaj z nimi i wyjaśnij, dlaczego to robisz lub po prostu nie zwracaj na to uwagi i kontynuuj ćwiczenia. Z czasem uwagi i komentarze ucichną zachęca Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

Trener osobisty Susie Shina poleca następujące ćwiczenia dla osób pracujących w biurze:

 

 •  naciskanie na ścianę (podobne do znanych nam pompek, tylko, że odpychamy się od ściany),
 •  wstawanie z krzesła, marsz w miejscu (staraj się ignorować wzrok współpracowników),
 • podnoszenie kolan (siedząc na krześle unoś kolana do góry).


Siedząc pracuj nad kondycją

Kolejnym pomysłem jest zastąpienie krzesła wielką piłką do ćwiczeń. Kiedy pracowałem w biurze, kupiłem sobie taką piłkę i przestałem używać krzesła biurowego - mówi Jeff Wooten, prezes Mechaniki Ciała. To zmusiło mnie do wykonywania ćwiczeń w pracy. Bycie pierwszym pracownikiem, który nie używa krzesła, wywołało wiele spojrzeń i komentarzy, ale Wooten z czasem stał się pomysłodawcą pewnego trendu, a co więcej, zaoszczędził pieniądze swojego pracodawcy, który nie musiał wydawać na ergonomiczne krzesła.

Wyjdź z biura poćwiczyć

Musimy jednak pamiętać, że robienie pompek przy ścianie nie jest możliwe we wszystkich biurach.  Rozwiązaniem może być wzięcie dłuższej przerwy i wyjście z biura. Czy w Twojej firmie pracownicy mają prawo do przerwy na lunch o długości około 30, 45 min czy nawet godziny? Spróbuj zapytać o to szefa, nawet jeśli żaden z współpracowników z tego nie skorzystał. Kiedy Katie Hamlin przygotowywała się do maratonu, czasami wychodziła w przerwie na lunch na siłownię, znajdującą się blisko pracy, biegła 5 kilometrów, brała prysznic i wracała za biurko w ciągu godziny. Pamiętaj! Ćwiczenia zaowocują czymś więcej niż tylko szczuplejszą talią czy węższymi biodrami. Siedzący tryb życia zwiększa ryzyko chorób serca.


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2014-04-25 09:35
Kariera praca, kariera, ćwiczenia, odpoczynek, kondycja Komentarze (0)

 Pracujesz w firmie ponad rok i od tego czasu zwolniło się sporo stanowisk, które chcesz zająć? Mimo to awansowano innych kandydatów. Awansu doczekała się nawet najmłodsza stażem osoba w firmie - przyjęta zaledwie przed dwoma miesiącami.

Co możesz zrobić, aby Cię zauważono i aby nie ominęła Cię kolejna okazja? Zapoznaj się z zamieszczonymi poniżej rozwiązaniami, dotyczącymi pięciu popularnych mitów, które mogą uniemożliwić Ci rozwinięcie kariery.

 

Ludzie powinni po prostu wiedzieć, że ciężko pracuję. 
To, że ciężko pracujesz nie oznacza jeszcze, że zostanie Ci to wynagrodzone. Od czasu do czasu warto zwrócić na siebie uwagę mówi Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl. Ktoś Cię ostatnio chwalił za dobrze wykonane zadanie? Poszukaj sposobu, aby Twój szef potwierdził to w firmowym newsletterze lub na tablicy ogłoszeń. Kup sobie apaszkę, szpilki lub krawat dla upamiętnienia swego sukcesu, a gdy ludzie skomentują nowy zakup, nie omieszkaj powiedzieć im, z czym on się wiąże.

 

Szef automatycznie wie, kiedy chcę awansować.
O ile umie czytać w myślach. Zastanów się, jak chcesz rozwinąć swoją karierę, spotkaj się z szefem i zaprezentuj swoje cele. Nie wychodź z tego spotkania, dopóki nie uzyskasz wsparcia szefa. Kluczowym pytaniem, które powinno paść z Twojej strony jest "Pomożesz mi?" To schlebia szefowi, ale jest też niezwykle ważne, gdyż z reguły jego poparcie jest niezbędne do awansu.

 

Moi współpracownicy są moimi przyjaciółmi i nie będą ze mną konkurować o nową posadę.
Oczywiście, że nie - przecież to tylko nowe, rozwojowe stanowisko wiążące się z 10-, 20-procentową podwyżką! Pamiętaj, że w biurze interesy są ważniejsze, niż przyjaźń. Jeśli lubisz swoich kolegów to dobrze, ale pamiętaj o najważniejszym i nie daj się zwieść przyjemną pogawędką. Ktoś może Cię ubiec, gdy nie będziesz uważać.

 

O wolnych posadach można się dowiedzieć tylko wtedy, gdy informację taką ogłosi dział kadr.
Biurowa poczta pantoflowa dostarcza różnorakich informacji, musisz jednak umieć odróżnić je od zwykłych plotek. Poznaj osoby z innych działów, które poinformują Cię o tym, kiedy zmienia się u nich sytuacja kadrowa. Na początek wystarczy zwykłe "Cześć, jak minął weekend?" Nie spędzaj jednak zbyt wiele czasu na rozmowach ze wszystkimi, bo zyskasz opinię osoby lubiącej plotki, a nie poważnego pracownika zainteresowanego losami firmy.

 

Jeśli zaprzyjaźnię się z innymi kierownikami, mój szef poczuje się zagrożony.
Tak i nie. Tak, jeśli Twój szef źle wykonuje swoje obowiązki. Jeśli chcesz pracować w innym dziale, szukaj sposobów na nawiązanie kontaktu z pracującymi w nim ludźmi. Interesuj się tym, co się tam dzieje, daj znać, że chcesz się więcej dowiedzieć. Oferuj pomoc w pracach danego działu - oczywiście pod warunkiem, że nie przeszkadza Ci to w wykonywaniu własnych obowiązków. W przeciwnym razie Twój szef może nie czuć się zagrożony, a zwyczajnie zły. W momencie, gdy w innym dziale zwolni się posada, o Twoim zaangażowaniu będą pamiętać podczas procesu rekrutacyjnego.

 

Najważniejsze jest, aby czynnie budować swoją karierę i nie być jej biernym obserwatorem. Przestań patrzeć na sukcesy innych i zacznij aktywnie interesować się swoją profesją.

 


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2014-04-15 14:19
Kariera praca, awans Komentarze (0)

Podejmując dobrze przemyślane ryzyko możesz sobie pomóc w osiągnięciu sukcesu. Oto kilka powszechnych ryzykownych zawodowych posunięć, nad którymi powinnaś się zastanowić. Ekspert monsterpolska.pl radzi jak postępować, by nowe rozwiązania były korzystne dla rozwoju Twojej kariery.

 

Powrót na uczelnię

 

Poświęcenie czasu i środków finansowych na powrót do szkoły, by uzupełnić swoje wykształcenie, może być dużym wyzwaniem. Czasochłonne obowiązki rodzinne, czy brak możliwości rezygnacji z pracy na rzecz szkoły, mogą sprawić, że kontynuowanie nauki stanie się sporym ciężarem.

 

Opcje do rozważenia:

 

Po pierwsze zastanów się nad swoimi oczekiwaniami związanymi z powrotem na uczelnię. Czy jest to podwyżka czy może zmiana ścieżki kariery. A następnie czy kontynuowanie nauki pomoże Ci w ich osiągnięciu. W tym celu porozmawiaj ze swoimi przełożonymi. W niektórych dziedzinach kierunkowe wyższe wykształcenie jest ważne, w innych ma mniejsze znaczenie.

 

Zmiana zawodu

 

Jak wiele osób, trzymasz się niesatysfakcjonującej pracy, ponieważ boisz się zmian? Nie lubisz swojej pracy z wielu powodów, np. pracujesz w dziedzinie, która nie pozwala na wykorzystywanie Twoich zainteresowań i pasji.

 

Opcje do rozważenia:

 

W dobie kryzysu, każdy z nas może odczuwać stres przed utratą pracy. Znalezienie zajęcia, które będzie pasją, powinno być jednak Twoim priorytetem. Zmniejsz ryzyko zbierając jak najwięcej informacji na temat stanowiska, na które chciałbyś aplikować, jeszcze zanim podejmiesz poważne kroki. Dzięki temu będziesz wiedziała, czego oczekiwać od nowoobranej ścieżki zawodowej w kwestii płacy czy obowiązków radzi Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl

 

Zawsze pozostaje pewna doza ryzyka, jednak jeżeli jesteś naprawdę niezadowolona z obecnej pracy, warto spróbować.

 

Mówienie nie na dodatkowe obowiązki

 

Jeżeli szef zwiększa zakres Twojej odpowiedzialności wraz z nowym projektem czy awansem, musisz dokładnie wiedzieć co to oznacza dla Ciebie. Uważaj, by nie zaszkodzić swojej karierze przez ciągłe przyjmowanie projektów, które nie dają konkretnych możliwości rozwoju.

 

Opcje do rozważenia:

 

Odmówienie przyjęcia podwyżki zazwyczaj jest trudne do wyjaśnienia. Przyjaciele, rodzina czy koledzy z pracy mogą myśleć, że oszalałaś odrzucając awans. Jednak powinnaś podążać za swoim instynktem. Rozważając możliwe rozwiązania, zastanów się czy ten projekt lub awans naprawdę nadadzą  rozpędu Twojej karierze.

 

Rozpoczęcie własnej działalności

 

Zakładanie własnej działalności gospodarczej jest ostatnio bardzo popularne. Marzysz o byciu własnym szefem, ale uważasz, że ryzyko związane z zarządzaniem firmą, nieregularnymi wypłatami, opłatami ubezpieczeniowymi czy emerytalnymi jest zbyt wysokie.

 

 

Opcje do rozważenia:

 

Zdobądź jak najwięcej informacji na temat prowadzenia własnej działalności, oszczędzaj pieniądze i buduj sieć kontaktów, zanim jeszcze zrezygnujesz  z obecnego stanowiska.

 

Posiadanie własnego biznesu jest ryzykowne i nie jest opcją dla ludzi o słabych nerwach, aczkolwiek ryzyko może być zminimalizowane przez finansowe i psychiczne przygotowanie. Jeżeli chcesz nauczyć się czegoś o prowadzeniu własnej działalności, popracuj na część etatu w niewielkiej firmie, by osobiście się przekonać jak taka praca wygląda.

 


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2014-04-09 12:03
Kariera praca, rozwój zawodowy Komentarze (0)

W niektórych kręgach targowanie się jest normą. Klient lub sprzedawca składa ofertę, a druga strona akceptuje ją lub odrzuca. Negocjacje trwają do momentu dojścia do porozumienia satysfakcjonującego obie strony. Tak samo jest z Tobą i pracodawcą wynagrodzenie powinno być zadowalające i dla Ciebie, i dla szefa. Czy jesteś świadomy, ile tak naprawdę jesteś wart Ty i Twoja praca? Czy umiesz negocjować pensję?

Poznaj swoją wartość na rynku pracy

 

Jeżeli chcesz wynegocjować wymarzone wynagrodzenie, musisz wiedzieć, jak umiejętnie dobić targu. Przede wszystkim sprawdź swoją wartość na rynku. Poszukaj w Internecie raportów dotyczących wynagrodzeń w Twojej branży oraz na stanowisku, o które się ubiegasz. Ponadto spróbuj spojrzeć obiektywnie na siebie jako kandydata czy spełniasz wszystkie wymogi pracodawcy? Co możesz zaoferować, jakie są Twoje unikalne kompetencje i umiejętności? W czym jesteś lepszy od innych kandydatów? radzi Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl

 

Przydatne są także znajomości. Popytaj znajomych, ale też anonimowo na forach internetowych, ile zarabia się pracując w danej firmie. Nie ma lepszego sposobu na ustalenie swojej wartości na rynku niż rozmowy z profesjonalistami z branży. Szukaj ludzi, którzy mają pracę podobną do Twojej lub tę, o której sam marzysz.

 

Networking to klucz do sukcesu, dlatego bierz również udział w spotkaniach branżowych, np. targach i konferencjach. Dzięki temu nie tylko poszerzysz swoje kręgi towarzyskie, lecz także będziesz mógł porównać swoje możliwości a co za tym idzie swoją wartość do osób z branży. Być może nawiążesz też bliższe relacje, dzięki czemu pocztą pantoflową dowiesz się o wakatach w firmach na stanowiska, które Cię interesują.

 

Jak wysokie powinno być Twoje wynagrodzenie?

 

Wiele firm ma własne zasady, według których przyznaje wynagrodzenie. Standardowo do każdego ze stanowisk przypisane są widełki, czyli minimalne i maksymalne zarobki pracowników. Najważniejsze zatem, byś realnie oszacował swoją wartość przed negocjacjami i wstrzelił się w ten przedział. Wówczas Twoje szanse w dobijaniu targu będą większe.

 

Do rzeczy jak negocjować?

 

Przede wszystkim myśl realnie i nie żądaj zbyt wiele. Szukaj porozumienia, z którego zarówno Ty, jak i Twój pracodawca wyjdziecie zwycięsko. To pozwoli Ci stworzyć dobre relacje z potencjalnym szefem. Ponadto uchroni Cię przed całkowitą utratą szansy na zdobycie wymarzonej pracy.

 

Jeżeli pracodawca pyta Cię o Twoje oczekiwania w kwestii wynagrodzenia, zawsze podkreślaj, że jesteś skory do negocjacji. Nigdy pierwszy nie rozpoczynaj tematu wynagrodzenia. Zaczekaj, aż pracodawca sam o tym wspomni, nawet jeśli będzie to na kolejnym spotkaniu.

 

Unikaj również wyraźnych porównań do swojego obecnego wynagrodzenia. To tylko zirytuje rekrutera wszak każda firma ma inne możliwości finansowe i nie możesz dotychczasowych zarobków traktować jako argumentu w negocjacjach.

 

Nigdy nie akceptuj oferty wynagrodzenia na rozmowie. Okaż swoje zainteresowanie, ale powiedz, że ważne decyzje podejmujesz ostrożnie i poproś o czas na przemyślenie tej kwestii. Ustal dzień, w którym skontaktujesz się z nim w sprawie podjętej decyzji.
Oddzielnie od zarobków przedyskutuj listę korzyści i dodatkowych benefitów. Może pracodawca oferuje prywatną opiekę medyczną, dofinansowanie do nauki, kursy językowe lub auto służbowe, słowem dodatki, które mogą wpłynąć na Twoje podejście do negocjowanej kwoty.

 


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2014-04-01 11:24
Kariera praca, wynagrodzenie, negocjacje Komentarze (0)
4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 |