iWoman.pl iWoman.pl

przejdź do listy blogów przejdź do serwisu

LogowanieRejestracja

Zawodowe sukcesy partnerów w związku mogą prowadzić do konfliktów. Dzieje się tak wtedy, gdy kariera jest przez nich traktowana rywalizacyjnie i służy do ustalania pozycji w związku. Ekspert monsterpolska.pl Małgorzata Majewska, radzi jak nie dopuścić do konfliktów, gdy partnerzy pracują w tym samym miejscu pracy.

Pozycja zawodowa przyczyną konfliktów

Dla wielu osób pozycja zajmowana w firmie oraz uzyskiwane wynagrodzenie są powodem do wielkiej dumy. Jest to całkowicie zrozumiałe i akceptowalne, o ile nie przybiera charakteru chorobliwej rywalizacji ze wszystkimi wokół. Szczególnie negatywnie należy ocenić rywalizację z osobami bliskimi znajomymi czy partnerem w związku. Może się zdarzyć, że przechwałki żony skłonią męża do zwiększonego wysiłku w pracy. Bardziej prawdopodobne jest jednak, że tematyka zawodowa stanie się przyczyną ambicjonalnego konfliktu zauważa Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

Kariera każdej osoby toczy się swoim własnym, indywidualnym rytmem, w pewnej tylko mierze możliwym do kontrolowania. Raz jednej osobie idzie lepiej, kiedy indziej to kariera drugiej osoby nabiera przyspieszenia. Czasami awans jest wynikiem czyjejś ciężkiej i konsekwentnej pracy. Kiedy indziej jest raczej dziełem przypadku bądź jest zupełnie niezasłużony. W niektórych firmach jest łatwo o wysokie pensje, w innych są z tym duże problemy. Na podstawie wskaźników takich jak stanowisko w pracy i otrzymywana pensja nie można zatem budować harmonijnego związku.
Mężczyźni, którzy chlubią się swoją pozycją zawodową, nie powinni zapominać, że kobiety nadal są w Polsce dyskryminowane na rynku pracy. Trudniej jest im awansować, a nawet gdy im się to uda często otrzymują niższe wynagrodzenie niż mężczyźni. To kobiety ponoszą największy wysiłek związany z wychowaniem dziecka, przez co ich kariery często ulegają znacznemu spowolnieniu. W czasie, gdy żona jest na urlopie macierzyńskim czy wychowawczym, kariera jej męża przebiega bez zakłóceń podkreśla Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.
Sukcesy uzyskane w pracy absolutnie nie mogą być usprawiedliwieniem dla określonych zachowań w życiu prywatnym. Niestety, zdarza się, że partnerzy próbują przełożyć swoją wysoką pozycję zawodową na dominującą pozycję w związku. Odbywa się to na zasadzie stwierdzenia: więcej zarabiam i dłużej siedzę w biurze, nie będę zatem wykonywać najbardziej uciążliwych prac domowych.
Równie negatywne jest wartościowanie czyjejś pracy na podstawie otrzymywanej pensji. To, że jedno z partnerów może się mniej dorzucić do domowego budżetu nie oznacza, że jego praca jest mniej ważna. Ambicjonalne popisy na pewno nie polepszą atmosfery w związku. Dlatego nawet w przypadku bardzo dużych dysproporcji w zarobkach należy traktować pracę drugiej osoby z szacunkiem.

 

Oddzielenie życia zawodowego od prywatneg

Najlepiej jest oddzielić życie prywatne od zawodowego. Każde z partnerów powinno pomyśleć, zanim zacznie się przechwalać kolejnymi sukcesami. Takie przechwałki nie są łatwe do zniesienia dla osoby, w której życiu zawodowym nie dzieje się nic szczególnego lub wręcz dzieje się źle. Partnerzy, którzy już stwierdzili, że w ich przypadku poruszanie tematyki zawodowej wywołuje konflikt, powinni unikać rozmów o pracy. Nie oznacza to, że nie powinni nigdy rozmawiać o pracy. Można jednak tę tematykę zostawić na szczególnie ważne momenty. Takim momentem mogą być kłopoty w pracy, a nie każda pochwała od szefa.

Zdarza się, że partnerzy pracują w jednym przedsiębiorstwie lub nawet w jednym dziale. W takim przypadku sytuacje konfliktowe, które wydarzyły się w pracy, na pewno znajdą odzwierciedlenie w domu. Trudno przecież udawać, że po wyjściu z biura zapominamy, co się w nim wydarzyło. Jeśli to tylko możliwe, partnerzy powinni unikać relacji przełożony podwładny. Taka relacja w sposób nieunikniony prowadzi do konfliktów przestrzegają eksperci portalu monsterpolska.pl.
Partnerzy powinni być dla siebie wsparciem w trudnych momentach, w tym również w trudnych momentach w karierze zawodowej. Praca, pensje czy zajmowane stanowiska nie mogą być ważniejsze od związku. Pamiętajmy, że stosunkowo łatwo pracę można zmienić na lepszą. O wiele trudniej jest jednak znaleźć odpowiednią drugą połówkę, z którą będziemy się na zdrowych zasadach dzielić sukcesami zawodowymi podsumowują eksperci portalu monsterpolska.pl.

 

 


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2016-01-26 09:31
Kariera Komentarze (0)

Praca w dobrej firmie to powód do radości, ale jeśli się nie rozwijamy, to w pewnym momencie przestaniemy czerpać z niej satysfakcję. Eksperci portalu monsterpolska.pl radzą, jak z powodzeniem planować swoją karierę zawodową, aby spełniać się zawodowo.

Stwórzmy plan

Rozpocznij od zdefiniowania celów zawodowych. Aby działania były skuteczne, powinny być dopasowane do naszych możliwości oraz tego, co chcemy osiągnąć. Nie tylko po rozpoczęciu nowej pracy, ale regularnie, raz na jakiś czas, warto na spokojnie przemyśleć, w jakim miejscu kariery się znajdujemy i gdzie chcielibyśmy być. Dobrym pomysłem jest przygotowanie listy mocnych i słabych stron. Dzięki temu określimy nasze priorytety i dowiemy się, na czym powinnyśmy się skupiać.

Doszkalajmy się

Zmieniający się rynek pracy sprawia, że ukończony kierunek studiów, posiadane doświadczenie i umiejętności, okazują się często niewystarczające do zdobywania kolejnych szczebli kariery. Stąd konieczność podnoszenia swoich kwalifikacji oraz elastyczność w dopasowaniu do zmieniającej się rzeczywistości. Coraz częściej zdarza się bowiem tak, że musimy się przekwalifikować. Warto uniknąć zaskoczenia i myśląc o dalszej karierze zawodowej, pamiętać o konieczności ciągłego rozwoju. Wolny czas wykorzystaj np. na naukę języków obcych. Możesz też zapytać pracodawcę o możliwość zorganizowania i sfinansowania szkoleń zawodowych. To nie tylko szansa na lepsze wyniki w pracy, ale także możliwość zdobycia nowych umiejętności, które mogą przydać się w różnych sytuacjach radzą eksperci portalu monsterpolska.pl. Przydatna może okazać się także lektura prasy czy uczestnictwo w branżowych wydarzeniach.

Zadbajmy o awans

Awans to forma nagrody za sumienność, zdobycie odpowiednich kwalifikacji oraz efekty naszej pracy. Bierne wyczekiwanie na to, że pracodawca dostrzeże nasz wkład, może jednak okazać się niewystarczające. Warto nie tylko starać się i rzetelnie wykonywać obowiązki, ale także odpowiednio to komunikować. Jeśli uważasz, że należy Ci się awans, poproś swojego szefa o rozmowę i porozmawiaj z nim o tym radzi Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl. Aby rozmowa była udana, należy się do niej odpowiednio przygotować. Przygotujmy listę swoich osiągnięć oraz to jak wpłynęły one na sukces firmy, czy też działu. Zastanówmy się też, jak wyobrażamy sobie przyszłość w firmie i dalszy rozwój kariery zawodowej, a także jakie kwalifikacje i umiejętności moglibyśmy wykorzystywać lub rozwijać na nowym stanowisku. Prezentując nasze argumenty mówmy językiem korzyści dla pracodawcy, czyli w jaki sposób wykorzystanie naszego potencjału przyczyni się do poprawy wyników i rozwoju firmy.   

Pomyślmy o zmianie pracy

Po dłuższym czasie spędzonym w jednej firmie, zdarza się, że coraz mocniej przytłacza nas monotonia. Jeśli codziennie przychodzimy do pracy z myślą, że nic nas już w niej nie zaskoczy, być może warto pomyśleć o zmianie. Zastanówmy się jednak najpierw, czy w obecnej organizacji nie ma niewykorzystanych szans na rozwój. Możemy zapytać naszego przełożonego lub osobę z działu HR, czy nie moglibyśmy pracować przy innych projektach. Dzięki temu nauczymy się nowych rzeczy i zdobędziemy nowe kwalifikacje. Czasem taka zmiana wystarczy, aby odzyskać świeże podejście do obowiązków. Nowe kierunki może nam wskazać także rozmowa o możliwościach awansu lub zmiany działu. Jeśli czujemy, że wyczerpaliśmy wszystkie możliwości w naszym miejscu pracy, zastanówmy się nad rozpoczęciem poszukiwań nowego pracodawcy. Na wstępie określmy jednak, czego oczekujemy po tej zmianie i jakiego typu praca mogłaby nas satysfakcjonować.

Nikt nie lubi stać w miejscu. Aby nasza kariera ciągle się rozwijała, musimy sami o to zabiegać. Sprawdzoną metodą jest metoda małych kroków, każdego dnia przybliżających nas do osiągnięcia zawodowych celów. 

 


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2016-01-19 09:39
Kariera Komentarze (1)

Wiele pracujących matek boryka się z problemem pogodzenia kariery  z wychowywaniem dzieci. Firmy coraz częściej oferują im więc udogodnienia w postaci chociażby częściowego skrócenia dnia pracy lub wykonywania niektórych obowiązków domowych w zaciszu domowym. To doskonały kompromis łączenia dwóch ważnych sfer życia. Aby jednak taka metoda okazała się skuteczna, naucz się tak planować czas, by w pełni efektywnie poświęcać czas zarówno pracy, jak i rodzinie.

Kompromisy są ważne

Jak pokazuje większość firm wyznaje politykę prorodzinną i zgadza się na elastyczne ustępstwa, by zapewnić pracownicom możliwość godzenia kariery z macierzyństwem. Nie wszystkie jednak podchodzą do tego tak chętnie. Często decyzja o pracy w niepełnym wymiarze czasu może nieść ze sobą ryzyko ograniczeń np. w postaci mniejszych zarobków. Zdarza się również, że pracujące zdalnie matki narzekają na brak perspektyw rozwoju i awansu, czy wręcz gorsze traktowanie ze strony pracodawcy. Jeśli zauważasz więc, że firma jest nieprzychylna do wprowadzania kompromisowych udogodnień, a Twój szef nie widzi na tym polu możliwości do dyskusji, zastanów się, czy wiązanie przyszłości z taką organizacją ma sens podkreślają eksperci portalu monsterpolska.pl. To ważne, by Twoja kariera nie straciła rozpędu, a rodzina nie ucierpiała z powodu rygorystycznych zasad przełożonego.

Niewątpliwe zalety

Chęć połączenia życia rodzinnego z pracą to nie lada wyzwanie dla każdej kobiety. Elastyczne formy zatrudnienia, które może zaproponować Ci pracodawca to Twoja szansa, by nie wypaść z rynku i mieć pieczę nad rozwojem swojej kariery.

Błędnym mniemaniem jest również przeświadczenie, że godzenie pracy ze sprawami domowymi może skutecznie zablokować rozwój kariery. Kilka prostych wskazówek sprawi, że nie zostaniesz wykluczona z życia zawodowego i będziesz mogła jego pełnią:

  • szukaj wsparcia: nie musisz całkowicie rezygnować ze swoich planów czy marzeń. Jeśli chcesz się stale rozwijać i podnosić swoje kompetencje, nie ograniczaj się. Warto, by w obowiązkach domowych aktywnie uczestniczył i pomagał Ci partner, a wówczas znajdziesz czas na wszystko. Możesz również poprosić bliższą rodzinę, by wsparła Cię, przynajmniej na początku, w najbardziej absorbujących zajęciach np. opieką nad dziećmi.
  • oceń swoje potrzeby: najważniejsze to skupić się na najistotniejszych celach i realizować je metodą małych kroków. Zaplanuj sobie każdy dzień tak, by zakończyć go ze świadomością zrealizowania wszystkich pilnych zadań lub projektów. Nie odkładaj niczego na później, bo spiętrzone obowiązki nie pozwolą Ci w pełni cieszyć się chwilami rodziną. Zaaranżuj swój pokój do pracy, a potrzebnych dokumentów nie przenoś do innych pomieszczeń domowych. Unikniesz chaosu organizacyjnego radzą eksperci portalu monsterpolska.pl
  • pozostań w stałym kontakcie: by nie wypaść z obiegu zawodowego bądź na bieżąco z informacjami, wiadomościami dotyczącymi branży w której pracujesz. Stale podnoś swój poziom wiedzy, by nie robić sobie niepotrzebnych zaległości.

 

 


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2016-01-12 09:44
Kariera Komentarze (0)

Zdrowy rozsądek podpowiada, że najlepiej szukać nowej pracy, kiedy mamy zatrudnienie. Jednak szukanie pracy zajmuje czas przeglądanie ogłoszeń, przygotowywanie i wysyłanie dokumentów aplikacyjnych, rozmowy kwalifikacyjne, zadania rekrutacyjne. Jak pogodzić to z codziennymi obowiązkami zawodowymi, aby szukanie pracy było owocne, a jednocześnie nie spowodowało zaniedbania dotychczasowych obowiązków?

Dobrze wykorzystuj czas wolny

Czas przed  i po pracy, a nawet w trakcie, kiedy masz przerwę, możesz efektywnie wykorzystać na poszukiwania. Sprawdź nowe ogłoszenia, wyślij kolejne CV, albo umów się w tym czasie na rozmowę kwalifikacyjną. Korzystając z przerwy w pracy pamiętaj, aby nie wykorzystywać do tego celu służbowego komputera. Szczególnie, jeśli twój obecny pracodawca jeszcze nie wie, że myślisz o zmianie zatrudnienia. Przeznaczanie godzin pracy czy firmowego sprzętu do szukania innej pracy byłoby wobec niego nieuczciwe.

Weź kilka dni wolnego

Jeśli masz jeszcze urlop do wykorzystania, możesz przeznaczyć kilka dni na szukanie nowej pracy. Zaplanuj je tak, aby w tym czasie umówić się na jak najwięcej spotkań lub maksymalnie wykorzystaj go na wyszukiwanie interesujących Cię ogłoszeń i stworzenie dopracowanego, dopasowanego do branży CV. Możesz też zaplanować spotkania ze znajomymi pracującymi w firmach, na których Ci zależy. Mogą pomóc Ci w dotarciu do właściwych, decyzyjnych osób i podpowiedzą jak przygotować dokumenty aplikacyjne, które sprawią, że zostaniesz zauważona podpowiada Małgorzata Majewska, ekspert serwisu monsterpolska.pl.

Szukaj okazji w ciągu dnia

Jeśli nie spędzasz codziennie ośmiu godzin przy biurku, ale w ramach zawodowych obowiązków pojawiasz się na różnych konferencjach czy targach, wykorzystaj ten czas na poznawanie nowych osób i zaprezentowanie im się z jak najlepszej, profesjonalnej strony. Takie spotkania są dobrą okazją do nawiązania relacji mogących w przyszłości zaowocować propozycją pracy, czy chociażby pomocą w szybszym dotarciu do odpowiednich osób w danej organizacji. Jeśli dostaniesz zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, zapytaj czy może odbyć się w porze lunchu. To coraz częściej spotykana praktyka, a w ten sposób dobrze wykorzystasz przerwę w ciągu dnia.

Zadbaj o kontakty

Jeśli nie masz możliwości zrobienia sobie krótkiej przerwy w czasie pracy lub obawiasz się, że ktoś mógłby odkryć, że planujesz zmianę, zatroszcz się o to, aby potencjalny pracodawca mógł Cię znaleźć. Masz do dyspozycji media społecznościowe, w których możesz budować swój profesjonalny wizerunek. Wypunktuj swoje doświadczenie, opisz czym dokładnie się zajmujesz, jakie masz obowiązki. Możesz opisać również swoje zawodowe cele. Dbaj o rozwijanie swojej sieci wirtualnych kontaktów - im więcej będziesz ich miała, tym łatwiejszy będzie dostęp do twojego profilu, co może zaowocować kontaktem ze strony rekrutera.

Nie daj się zatrzymać

Pracodawcy wiedzą, że większość zgłaszających się do nich kandydatów ma stałe zatrudnienie. Na ogół są wyrozumiali, jeśli proponujesz spotkanie przed lub po godzinach pracy. Dlatego mów szczerze o sytuacji w jakiej się znajdujesz, by dobrać rozwiązanie odpowiadające obydwu stronom. Pamiętaj jednak, że zmiana wymaga czasem poświęceń. Dlatego od czasu do czasu pewnie będziesz musiała dostosować się do zaproponowanych Ci godzin spotkania. Poproś obecnego szefa o możliwość np. wcześniejszego wyjścia z biura, ale zaproponuj w zamian, że kolejnego dnia zostaniesz dłużej. Bądź uczciwa, ale nie pozwól by praca, którą masz blokowała Ci szukanie nowego zatrudnienia. W końcu robisz to po to, aby się rozwijać podsumowuje Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl.

 


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2016-01-05 11:17
Kariera Komentarze (0)