iWoman.pl iWoman.pl

przejdź do listy blogów przejdź do serwisu

LogowanieRejestracja

Nieważne, czy otworzyły się przed Tobą drzwi do kariery w innej firmie, czy podjąłeś decyzję o rozstaniu z obecnym pracodawcą z przyczyn osobistych na zakończenie takiej współpracy powinieneś przygotować odpowiedni list z rezygnacją.

Głównym celem takiego dokumentu będzie rzetelne poinformowanie przełożonego o powodach Twojej rezygnacji w taki sposób, by pozostawić po sobie dobre wrażenie. Poniższe wskazówki pomogą Ci profesjonalnie sformułować swoje myśli:

Wstęp
We wprowadzeniu listu musi być zawarte zdanie o Twoim ustąpieniu z danego stanowiska oraz co najważniejsze podanie określonej daty, do której będziesz pełnił jeszcze swoje obowiązki w firmie.
Dobrym przykładem jest sformułowanie: Uprzejmie poproszę o pozytywne rozpatrzenie tego listu jako zawiadomienia o mojej rezygnacji ze stanowiska (tu nazwa). Mój okres wypowiedzenia obejmować będzie czas od...(tu data).

Rozwinięcie
W tym miejscu należy wymienić szczere powody swojej rezygnacji i jednocześnie okazać wdzięczność za czas spędzony w firmie. Oto kilka zwrotów, aby oświadczyć, że odchodzisz:

Gdy znalazłeś nową pracę: "Przyjąłem propozycję pracy na stanowisku (tu nazwa). Pomoże mi to rozwinąć moje mocne strony oraz pozwoli stać się specjalistą w branży.
Gdy rezygnujesz z powodu kłopotów zdrowotnych: Bardzo żałuję, że muszę odejść, ale moja sytuacja zdrowotna pogorszyła się, co uniemożliwia mi efektywne kontynuowanie realizacji obowiązków na danym stanowisku
Gdy rezygnujesz z powodu wyprowadzki do innego miasta: Mój współmałżonek/ współmałżonka otrzymał(a) intratną propozycję pracy w innym mieście. Wspólnie podjęliśmy więc decyzję o wyprowadzce, dlatego jestem zmuszony/ zmuszona zrezygnować z obecnego stanowiska.
Gdy nie godzisz się na przeniesie: Jestem wdzięczny/a za ofertę przeniesienia do innego biura. Na ten moment moja rodzina nie może sobie jednak na to pozwolić, dlatego z żalem muszę zrezygnować z takiej szansy.

Zakończenie
Twój list powinien zawierać na końcu podziękowanie za daną Ci przez pracodawcę szansę na podnoszenie swoich kwalifikacji czy samorozwój. Dodaj, że wiele się nauczyłeś, poznałeś ciekawych ludzi i że bardzo cenisz atmosferę firmową. Wyraź również chęć utrzymywania dalszego kontaktu. Na przykład: Mam nadzieję, że nasze drogi nie rozejdą się i będziemy mogli w dalszym ciągu pielęgnować nasze relacje biznesowe. Najlepsze życzenia dla Pana/ Pani i całego personelu podsumowuje Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2015-03-30 11:04
Kariera Komentarze (0)

Bycie mamą bez wątpienia wiąże się z wieloma obowiązkami. Sytuacja jest dużo trudniejsza, jeśli dodatkowo pracujesz. Często trudno jest pogodzić sprawy zawodowe z domowymi. Jednak jeśli zaplanujesz swoją pracę i podzielisz się zajęciami domowymi z najbliższymi, zaoszczędzisz sobie stresu i zmęczenia. Skorzystaj z poniższych wskazówek przygotowanych przez eksperta monsterpolska.pl.

Ucz domowników porządków

Sprzątasz kilka razy dziennie? Wiecznie podnosisz z podłogi porozrzucane buty i ścielisz łóżka? Czas, który mogłabyś poświęcić na odpoczynek po pracy, tracisz na wydające się nie mieć końca porządki. Możesz to zmienić, przyzwyczajając domowników do codziennych drobnych prac domowych. Wytłumacz, że brudne ubrania trafiają do specjalnego kosza, a pościelenie łóżka to bardzo proste zadanie. Dzieci na pewno chętnie będą się uczyć obowiązków i zaczną Ci regularnie pomagać tłumaczy Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl. Pamiętaj, żeby nie zniechęcać najmłodszych domowników do prac i często ich chwalić.

Deleguj obowiązki
Proś domowników o pomoc. Podczas obiadu młodsze dzieci mogą nakrywać stół i przygotowywać napoje. Naucz wszystkich sprzątać ze stołu i wkładać brudne naczynia do zmywarki. Starsze dzieci mogą same nastawiać pralkę i rozwieszać pranie. Pamiętaj o nagradzaniu swoich pociech za pomoc i starania.

Planuj poranki
Początek dnia będzie o wiele spokojniejszy, jeśli niektóre prace wykonasz wieczorem. Zapakuj paczki z drugim śniadaniem, przygotuj ubrania i upewnij się, że plecaki do szkoły zostały spakowane. Naucz swoje pociechy wykonywać poranne zadania według listy. Najpierw mycie zębów i ubieranie się, potem ścielenie łóżka i śniadanie. Dzięki temu zaoszczędzisz czas i zredukujesz poranny stres związany z przygotowaniem dzieci do szkoły oraz bez problemu dotrzesz do pracy.

Przestrzegaj godzin pracy
Nie pozwól, aby czas pracy mieszał się z czasem, który poświęcasz rodzinie. Powiadom swoich współpracowników, że pracę kończysz o 17-tej i nie możesz pozwolić sobie na nadgodziny. Jeżeli planujesz zostać dłużej w pracy, uzgodnij to ze swoim partnerem, żeby on mógł odpowiednio zaplanować swój czas i zająć się dziećmi zachęca Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

Planuj czas z rodziną
Zadbaj o to, aby Twoja rodzina jak najczęściej siadała wspólnie do stołu. Możesz zaplanować także wspólne oglądanie filmów albo weekendowe wyjście razem z przyjaciółmi. Pozwoli Ci to odpocząć po męczącym dniu i oderwać się od obowiązków domowych i zawodowych.

Wygospodaruj trochę czasu dla siebie
Młode mamy mają przeważnie skłonność do zapominania o sobie i w całości poświęcania się dzieciom. Nie zapominaj, że potrzebujesz trochę czasu dla siebie, żeby nabrać energii. Wybierz się na siłownię, do muzeum lub po prostu z koleżankami na kawę. Dogadaj się ze swoim partnerem, którego dnia możesz mieć wolne popołudnie podsumowuje Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2015-03-23 10:35
Kariera Komentarze (1)

Łatwo pozostać optymistą w środowisku pracy, które inspiruje i daje motywację do działania. Gorzej jednak, gdy Twoje miejsce zatrudnienia sprawia, że czujesz się emocjonalnie wyczerpana, a wręcz wypalona. Niekiedy ludzie mogą utknąć w miejscu, które sprawia że stają się nieszczęśliwi, ale nie potrafią zdecydować się na radykalne zmiany. I choć decyzja o odmianie swojej kariery może wymagać od Ciebie wysiłku, pozostań optymistycznie nastawiona.

 
Poznaj więc 5 sposobów, by odnaleźć pozytywną siłę w pracy:
 
Bądź świadoma
Rozpoznaj negatywy wokół siebie. Czasami czujesz spadek energii i gorsze samopoczucie, które z kolei może przełożyć się na brak Twojej efektywności w pracy. Jeśli dopada Cię słabszy dzień, znajdź sposób na poprawę humoru i nie pozwól, by to wpłynęło na Twoją postawę w miejscu pracy. Czasem nawet małe przyjemności mogą skutecznie uleczyć Cię z chandry.   
 
Naucz się asertywności
Otwarte mówienie o tym, co myślimy na dany temat i umiejętność odmawiania świadczą o naszej asertywności. Zdarza się, że obawiamy się powiedzieć nie, ponieważ nie chcemy stracić pracy lub popsuć relacji z innymi pracownikami. Zachowanie równowagi między życiem zawodowym i osobistym pomaga mówić NIE. Mamy swoje potrzeby i mamy prawo do wolnego czasu i inni to powinni zrozumieć. A gdy Twoje prawa są łamane, powinnyśmy otwarcie o tym powiedzieć i przedyskutować problem tłumaczy Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.
 
Szanuj każdego
Słuchasz plotek albo bierzesz udział w rozmowach, gdzie głównym tematem jest oczernianie i krytyka innych?. Uważaj na to co mówisz, bo nawet nieświadomie możesz kogoś obrazić. Szanuj ludzi, a wtedy oni obdarzą respektem i Ciebie, a wówczas Twoje życie biurowe stanie się lepsze.
 
Nie bój się chwalić
To niesamowite, co może zdziałać kilka słów uznania. Ludzie stają się wówczas bardziej zmotywowani do dalszych działań i odczuwają, że ich praca jest oceniana pozytywnie. Łatwiej znajdziesz zapał do podjęcia nowych wyzwań, gdy nie tylko Ty będziesz chwalona przez przełożonego, ale również sama docenisz swoich współpracowników. Nie przesadzaj z komplementami, nie bądź nachalna ani zbyt bezpośrednia. Delikatny uśmiech i szczery komplement zdziałają więcej niż zachwalanie kogoś. Każdemu z nas miłe słowa poprawiają dzień. Daj się też poznać jako osoba, która jest życzliwa, pomocna i inspirująca innych do pracy.
 
Pamiętaj o uśmiechu
Nawet, gdy innych dopada negatywny nastrój, Ty nigdy nie zapominaj o pozytywnym nastawieniu do życia. To pierwszy krok do zmian. Badania wykazują, że uśmiechnięci ludzie wzbudzają większe zaufanie. Uśmiech jednak, jeżeli jest wymuszony, źle wpływa na samych pracowników. Ludzie silący się na niego odrywają się od pracy i są mniej wydajni. Pogarsza się ich humor, a co za tym idzie motywacja do pracy. Pamiętaj więc, by był on szczery i autentyczny, a Twoja radość udzieli się innym zaznacza Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.
 

Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2015-03-16 12:33
Kariera Komentarze (0)

Elegancki, adekwatny do sytuacji ubiór często przyczynia się do sukcesu w czasie rozmowy kwalifikacyjnej. Jednak, gdy już zdobędziesz pracę, nadal powinieneś dbać o strój, zwłaszcza jeśli myślisz o awansie.

To, co wkładasz na siebie, wpływa na to, jak postrzegają Cię współpracownicy, menedżerowie, Twój zespół i szef. Jest to szczególnie istotne, gdy marzysz o pójściu naprzód i awansie. Zapoznaj się z poniższymi trzema pytaniami i wskazówkami ekspertów monsterpolska.pl, które pomogą Ci wejść na kolejny szczebel drabiny zawodowej.

 

Czy ubierasz się stosownie do pozycji, jaką chciałbyś zajmować?

 

 Dostosowanie stroju do pozycji, którą zajmujesz w firmie jest kluczem do sukcesu. Jednak nie wszyscy według niego postępują. Liczą się dyskrecja i ostrożność powinieneś delikatnie się wyróżniać spośród reszty współpracowników. Warto podejrzeć styl menedżerów i podążać za tym wzorcem. Jednak unikaj kopiowania. Zamiast tego zwróć uwagę na takie rzeczy, jak długość spódnicy, dobór kolorów, jakość ubrań i rodzaj dodatków. Postaw na otwartość i komunikatywność, ale bez przekraczania granic. Pamiętaj, Twoje ubrania powinny zacząć wyrażać gotowość do podjęcia dodatkowych obowiązków i przyjęcia wyższego stanowiska tłumaczy Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl. Bardziej elegancki strój podkreśli Twój profesjonalizm.

 

Czy ubierasz się stosownie do stanowiska, którego chcesz?

 

Jeśli liczysz na awans, musisz zachować umiar w doborze stroju i unikać wszystkiego, co można poprzedzić słowem: zbyt. Zbyt krótkie, zbyt ciasne, zbyt stare czy zbyt jaskrawe - zapomnij o tych rzeczach. Pracownicy, których styl ubierania się nie pasuje do kultury organizacji lub danego stanowiska, mogą być postrzegani jako mało poważni lub mniej pracowici, niż ich lepiej czy po prostu bardziej adekwatnie ubrani współpracownicy. To może prowadzić do pominięcia Cię przy przydzielaniu awansu.

 

Co z włosami, twarzą i innymi detalami?

 

Elegancki, biurowy ubiór i wyższe, zazwyczaj bardziej odpowiedzialne stanowisko, nie idą w parze z nowoczesną, młodzieżową fryzurą i przesadnym makijażem. Ubieganie się o awans powinieneś potraktować kompleksowo liczy się całościowe wrażenie. Ma to szczególne znaczenie, jeśli starasz się o posadę, w której będziesz miał kontakt z klientami Twoja osoba będzie reprezentować firmę, więc menedżerowie będą szukać kogoś o odpowiedniej aparycji podkreśla Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.
 
Szansę na awans można stracić z wielu powodów, ale ubiór i wygląd to coś, co możesz łatwo zmienić. Podążanie za powyższymi wskazówkami pomoże Ci znaleźć się na dobrej pozycji, kiedy przyjdzie czas awansów.

 


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2015-03-09 09:54
Kariera Komentarze (0)

 Istnieje istotna różnica między cyklicznymi problemami w miejscu pracy, a środowiskiem biurowym które funkcjonuje dysfunkcyjnie, nie sprzyja kreatywności czy wywołuje u pracowników negatywne uczucia. Jak rozpoznać więc niepokojące objawy toksyczności?. Sprawdź kilka istotnych czynników, które są najbardziej typowe dla miejsc pracy, które powinieneś omijać szerokim łukiem.

Niesprawiedliwość

 

 

         Wykonujesz ciężką pracę popartą sukcesami, a nie jesteś za nią doceniany i nie otrzymujesz godziwego wynagrodzenia

 

         Współpracownicy podkradają Twoje pomysły

 

         Członkowie zespołu nie biorą odpowiedzialności za wspólne projekty, a w razie niepowodzenia zrzucają odpowiedzialność na innych

 

 Niemoralne zachowania

 

 

         Jesteś proszony o fałszowanie danych, raportów czy dokumentów

 

         Współpracownik prosi Cię o zachowanie dyskrecję w sytuacji, gdy przyłapujesz go na nieuczciwych praktykach, które szkodzą firmie

 

         Kolega z biura ma romans w pracy i prosi byś nie mówił o tym nikomu

 

 Toksyczni przełożeni i współpracownicy

 

 

         Ty lub ktoś z kolegów pada ofiarą mobbingu czy zastraszania

 

         W biurze stale pojawiają się plotki, a niektórzy ze współpracowników szpiegują

 

         Współpracownicy nie przestrzegają terminów, są leniwi i przestają być wydajni

 

         Szef przekracza granice dobrego smaku, opowiadając nieprzyzwoite lub rasistowskie dowcipy albo snując niewybredne aluzje w stosunku do pracownik

 

Jeśli zauważasz w swoim środowisku biurowym obecność więcej niż jednego powyższego czynnika - Twoje miejsce pracy nosi znamiona toksyczności. Niestety większość pracowników nie potrafi poradzić sobie z takim stanem rzeczy, a to w konsekwencji może zrodzić ich chroniczną złość lub frustrację. Oto kilka sposobów, jak odpowiednio reagować:

 

Grzeczna konfrontacja

 

 

Sam możesz efektywnie rozwiązywać problem toksycznych współpracowników plotkarzy, donosicieli czy złodziei pomysłów. Zamiast dać się sprowokować oraz ponieść emocjom, należy rozpocząć od rzeczowej rozmowy z nieetycznym współpracownikiem. Powiedz, że jego działania mogą przynieść mu więcej szkody niż pożytku. Jeśli mimo polubownych propozycji rozwiązania problemu, nie widzi w swoim zachowaniu nic złego -  ostatecznym rozwiązaniem jest przekazanie sprawy szefowi.

 

Wycofanie się

 

 

Nawet mimo Twoich dobrych chęci mogą zdarzać się sytuacje, w których nie powinieneś wchodzić w niepotrzebne dyskusje z toksycznym współpracownikiem. Jeśli zauważasz, że dana osoba zachowuje się bardzo nerwowo, wręcz agresywnie lub grozi Ci powoli wycofaj się, by uniknąć jej wybuchu. Zgłoś wówczas dany incydent albo szefowi lub działowi HR i zaznacz, że czujesz się zagrożony przez współpracownika.

 

Kontakt z prawnikiem

 

 

Jeśli ani Twój przełożony, ani dział HR nie pomoże Ci w rozwiązaniu problemu toksycznego współpracownika, poradź się specjalisty w zakresie prawa. Sprawdź, co możesz zrobić, by obronić się przed ich negatywnym wpływem.

 

Zaplanuj odejście

 

 

Niestety nie możesz za wszelką cenę zmienić kultury korporacyjnej miejsca pracy, jeśli jest ono przesiąknięte atmosferą toksyczności. Najlepszą decyzja jest wówczas zmiana pracodawcy. Nie możesz przecież cierpieć w milczeniu i traktować każdego dnia pracy jako męczarnię. Po prostu skoncentruj się na swojej przyszłości i pomyśl co możesz osiągnąć w organizacji, która docenia pracownika i dba o relacje wewnętrzne.

 Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2015-03-02 10:54
Kariera Komentarze (0)