iWoman.pl iWoman.pl

przejdź do listy blogów przejdź do serwisu

LogowanieRejestracja

W Twojej firmie na pewno nie brakuje powodów, by uciąć sobie miłą pogawędkę ze współpracownikami. Plotki, które prędzej czy później pojawią się w takiej komunikacji, to również element codziennego życia biurowego. Okazuje się jednak, że wiele osób uważa, że są one elementem wywołującym stres i potrafią dodatkowo skutecznie oderwać od efektywnej pracy. Jeśli czujesz, że Twoje biuro aż huczy od różnych opowieści, a Ty jesteś tym po prostu zmęczony zastosuj 5 tricków, by nie dać się w nie wciągnąć:

 

1.       Unikaj grup plotkarzy

 

 

Jednym z najczęstszych miejsc, w którym gromadzą się plotkujące osoby, jest zaplecze socjalne. Nieważne, czy przebywasz tam dłuższą chwilę jedząc lunch, czy przyszedłeś zrobić tylko herbatę możesz nieświadomie usłyszeć strzępek jakiejś historii lub opowieści, która krąży po firmie. Chociaż trudno udawać, że tego nie słyszeliśmy warto przezwyciężyć pokusę wysłuchania jej do końca i szybko opuścić miejsce zebrania pracowników.

 

2.       Nie upubliczniaj

 

 

Najgorszą rzeczą, jaką możesz zrobić to udostępnić plotkę, którą usłyszałeś od innej osoby. Pogłoski mogą rozprzestrzenić się niczym pożar. W żadnym wypadku nie puszczaj do ogólno biurowego obiegu sensacyjnych historii. Zwłaszcza wtedy, gdy są mało prawdopodobne. Jeśli usłyszałeś niepokojącą wieść, np. o redukcji etatów, udaj się najpierw do szefa i szczerze zapytaj, czy jest ona prawdą i czy Twoja pozycja jest zagrożona. Przełożony to najbardziej wiarygodne źródło informacji i wszelkie pytania lub wątpliwości należy w pierwszej kolejności poruszać właśnie z nim zauważa Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

 

3.       Nie przekraczaj granic

 

 

Może Ci się wydawać, że udało Ci się nawiązać bliższą relację z którymś ze współpracowników i możesz powierzyć mu wszystkie sekrety biurowe. Zachowaj jednak ostrożność nigdy nie wiesz, czy osoba, którą obdarzasz zaufaniem, jest tego warta. Pamiętaj o zasadach etyki w pracy oraz poufności.

 

4.       Nie angażuj się w dyskusje

 

 

Kiedy słyszysz, że Twój współpracownik przekazuje negatywne wiadomości np. o Waszym przełożonym, dyskretnie wycofaj się z dyskusji. Jeśli przełożony dowiedziałby się o tym, że plotkujesz na jego temat mogłoby kosztować Cię to utratę jego zaufania, a nawet pracy.

 

5.       Trzymaj się swoich wartości

 

 

Aby nie dać się w wciągnąć w plotki biurowe, zawsze bądź stanowczy oraz konsekwentnie odmawiaj udziału w takich dyskusjach. Wiernie trzymaj się swoich zasad i nie idź na kompromisy. Unikniesz problemów w miejscu pracy, jeśli pozostaniesz neutralny oraz dyskretny podsumowuje Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

 

 

Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2014-08-25 12:15
Kariera Komentarze (0)

James Brown śpiewał kiedyś, że to jest męski świat... Cóż, chyba jednak nie do końca. Prawda jest taka, że kobiety są coraz bardziej niezależne i coraz bardziej ambitne, stanowiąc realną konkurencję dla mężczyzn na rynku pracy.  Kobiety obecnie nie dość, że stale się rozwijają w sferze zawodowej i osiągają wysokie stanowiska, to stanowią większość w branżach takich jak handel, public relations, edukacja czy HR. 

Komunikacja nie zawsze usłana różami

Nie tylko mężczyźni bywają w pracy despotyczni. Zdarza się to również kobietom. Potwierdzają to różnego rodzaju badania i ankiety z wielu krajów oraz artykuły naukowe poruszające tematykę tyranizowania w miejscu pracy. Warto zwrócić uwagę chociażby na to, że w większości przypadków (tj. pracowników i ich miejsc pracy) tyranizowanie przez pracodawcę bądź współpracownika jest zjawiskiem cztery razy częstszym niż molestowanie seksualne czy dyskryminacja rasowa. Z badań wynika, że kobiety-despotki w miejscu pracy bywają o wiele gorsze i bardziej nieprzyjemne niż mężczyźni w podobnej roli. 

Kobiety najczęściej i najdosadniej ukazują swoją władczą naturę głównie w branżach zdominowanych przez mężczyzn, takich jak prawo czy finanse. Przyczyną tego jest najprawdopodobniej dostosowanie się do środowiska i standardów, jakie w nim obowiązują podsumowuje Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

Praca zazwyczaj i tak przysparza nam stresu, nie warto więc poddawać się despotom czy to mężczyznom, czy też kobietom. Tego typu sytuacje należy zgłaszać przełożonym.
 

 

Kobiety i mężczyźni nie są wolni od emocji, tylko mężczyźni jednak lepiej je maskują.

Od lat panuje stereotyp mówiący o tym, że kobiety częściej płaczą w miejscu pracy i niekiedy nie potrafią opanować swoich emocji. Skrajne emocje nie są obce mężczyznom. Mężczyźni jednak reguła inaczej, pewne sprawy bagatelizując, a inne wnosząc bardzo otwarcie. 

Nie traktujmy więc kobiet jako niezrównoważonych emocjonalnie pracowników, a mężczyzn jako bezuczuciowe maszyny. W każdej sytuacji najważniejszy jest dialog i próba wzajemnego zrozumienia, a nie kierowanie się stereotypami. 

Nie tylko kobiety uwielbiają plotkować.

Kobiety po prostu kochają plotki. Spotkania przy automacie z kawą czy na biurowych korytarzach to dla nich doskonała okazja do podzielenia się nowinami z koleżankami. Ploteczki dotyczące współpracowników czy szefa są też pewnego rodzaju czynnikiem integrującym, nie da się więc ich uniknąć. Oczywiście, mężczyźni też nie są głusi czy obojętni na ciekawe informacje dotyczące osób, z którymi na co dzień pracują. Niemniej, ważną rzeczą jest próba trzymania się z daleka od plotek czy skandali. Czym innym jest czysta ludzka ciekawość, a już czym innym rozpowszechnianie niesprawdzonych informacji czy niekiedy koloryzowanie. Może się to nieprzyjemnie skończyć dla osoby będącej źródłem takich firmowych rewelacji.

Nie generalizuj i unikaj stereotypów.

Kobiety uwielbiają plotkować, bywają niekiedy despotkami. Unikaj jednak kierowania się stereotypami i zawsze staraj się po prostu poznać kobiety, z którymi pracujesz. Jeśli Twoją szefową jest kobieta, nie oznacza to, że musi być ona kopią Mirandy Priestly z filmu Diabeł ubiera się u Prady. To właśnie przez stereotypy kobiety od lat muszą być niekiedy twarde i przesadnie eksponować swoje miejsce w hierarchii dodaje Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

Kobiety jednak, tak samo jak mężczyźni, chcą po prostu rozwijać się zawodowo i być zauważalne doceniane za swoje sukcesy. 

Starajmy się więc poznać swoich kolegów i koleżanki z pracy. Unikajmy zakładania pewnych rzeczy z góry i wygłaszania sądów przedwcześnie. Bez względu na to, czy jesteśmy z Marsa czy z Wenus, pamiętajmy, że jednak współpracujemy na Ziemi.


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2014-08-11 14:25
Kariera Komentarze (0)

Jak mówi znane powiedzenie "Lepszy wróbel w garści, niż kanarek na dachu". Łatwiej upolować nową, atrakcyjną pracę, kiedy jesteś już gdzieś zatrudniony. Dlatego unikaj sytuacji, w której odchodzisz ze stanowiska, nie mając dokąd pójść? monsterpolska.pl radzi jak tego dokonać. 

Myśl pozytywnie 

 

Brzmi banalnie, ale to działa. Jeśli wierzysz w swoje siły i możliwości, możesz liczyć na większy przypływ motywacji, co sprawi, że będziesz osiągał większe sukcesy! 

 

Bądź na bieżąco 

 

Dobrze jest wiedzieć jakie są tendencje w Twojej branży. Czy powinieneś zastanowić się nad dodatkowym kursem lub szkoleniem? Czy grozi Ci zwolnienie, ze względu na zmniejszone zapotrzebowanie na fachowców w Twojej dziedzinie? Warto znać odpowiedź na te pytania, zanim zaskoczy Cię rzeczywistość. 

 

Do biegu, gotowi, start 

 

Twoje CV powinno być zawsze aktualne i gotowe, aby wywalczyć Ci nową pracę. Niezależnie od tego, czy masz dobrą, czy trochę gorszą sytuację zawodową, nie zaniedbuj swojego Curriculum Vitae. Uzupełniaj je o nowe doświadczenia, które zdobywasz. Zadbaj, by dokumenty aplikacyjne były atrakcyjne. 

 

Utrzymuj znajomości 

 

Tworzenie i rozbudowywanie sieci kontaktów, powinno być ważną częścią Twojego zawodowego życia. Nie czekaj na moment, w którym będziesz potrzebował pomocy, dbaj o znajomości niezależnie od sytuacji. Nigdy nie wiadomo, kiedy ludzie, którzy Cię znają i cenią, okażą się potrzebni. 

 

Oczy szeroko otwarte 

 

Bądź kreatywny, otwórz się na nowe możliwości i szanse. Zastanów się, nad czym możesz popracować, poszukaj inspiracji wśród przyjaciół. Czytaj poradniki, przeglądaj ulotki, a na pewno natrafisz na coś wyjątkowego! 

 


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2014-08-04 13:13
Kariera Komentarze (0)