iWoman.pl iWoman.pl

przejdź do listy blogów przejdź do serwisu

LogowanieRejestracja

Nikt nie jest w stanie przewidzieć, ile czasu potrzeba na znalezienie nowej pracy. Wraz z upływającym czasem, wzrastającymi oczekiwaniami i malejącym budżetem, coraz łatwiej się zniechęcić. Szukanie pracy to jednak okres wymagający wzmożonego wysiłku i samozaparcia. Poniżej kilka rad, które pomogą nie utracić motywacji.

 

Odpowiednio zacznij dzień
Pierwsze 30 minut dnia jest kluczowe. Myśli i działania, które się podejmuje właśnie wtedy, wpływają na samopoczucie przez cały dzień. Zamiast wylegiwać się w łóżku, wstań tak, jakbyś szła do pracy, weź prysznic
i przejdź się na krótki spacer, żeby złapać oddech i zyskać pozytywną energię.

Ustalaj cele na każdy dzień
Brak konkretnych zadań do wykonania danego dnia powoduje, że nie ma na czym skupić uwagi, a wieczorem może wydawać się, że nic nie osiągamy. Codzienne małe cele pozwalają na myślenie o tym, co najważniejsze,
a ich realizowanie pomaga w utrzymaniu pozytywnego nastawienia. Ustalając swoje cele, pamiętaj o zasadzie SMART. Niech będą one: specyficzne, mierzalne, ambitne, realne i terminowe. Kiedy uda Ci się je osiągnąć, świętuj małe sukcesy zachęca Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl

Zadbaj o przestrzeń wokół siebie
Wiele się mówi o dobrych stronach bycia schludną i zorganizowaną. Stwórz w swoim domu atmosferę pracy. Przygotuj telefon, komputer i wszystko, co zazwyczaj przydaje się w pracy w biurze. To pomoże Ci pozostać skupioną na zadaniach, które masz wykonać. Możesz także czasem zmienić otoczenie i poszukiwać pracy w pobliskiej kawiarni lub wynajmując miejsce w lokalnym biurze.

Dobrze się odżywiaj
Na to, jak się czujesz, wpływa między innymi to, co jesz. Upewnij się, że w Twoim menu znajduje się odpowiednia dawka warzyw i owoców. Unikaj jedzenia w fast foodach i staraj się nie przesadzać z alkoholem.
W zdrowym ciele, zdrowy duch!

Poszukaj wsparcia
Jeśli ktoś z Twoich znajomych również szuka pracy, utrzymuj z nim kontakt. Możecie wspólnie dzielić się doświadczeniami i radami, a także wzajemnie się motywować radzi Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl. Postaraj się co najmniej raz w tygodniu spotkać
z grupą takich osób i razem stworzyć strategię dalszych poszukiwań.
 

Zachowaj równowagę
Szanse na znalezienie wymarzonej pracy zależą od Twoich aktywnych działań ile wykonasz telefonów, wyślesz aplikacji czy na ile targów pracy, spotkań związanych z rekrutacją pójdziesz. Pamiętaj jednak o umiarze. Nie zasypuj pracodawców niepotrzebnymi mailami czy telefonami. Dopasuj CV i list motywacyjny do konkretnych ofert. Bądź zaangażowana, ale nie natarczywa.

Ucz się na błędach
W każdym momencie procesu poszukiwania pracy, powinnaś oceniać rezultaty swoich działań. Jeśli wysyłasz wiele aplikacji i nikt nie zaprasza Cię na rozmowę kwalifikacyjną, przejrzyj jeszcze raz swoje CV, zobacz czy zawiera wszelkie potrzebne informacje oraz czy jest aktualne opisuje Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl. Jeśli byłaś na spotkaniu i nie dostałaś oferty pracy, zastanów się, jakie błędy mogłeś popełnić, aby następnym razem ich uniknąć.
 

Ciesz się poszukiwaniami
Poszukiwanie pracy to często trudny okres zmian, ale może to być także dobra okazja do własnego rozwoju. Wykorzystaj ten czas na przemyślenia swoich celów i oczekiwań. Pomyśl, co dokładnie chciałabyś robić i zaangażuj się w całości we wszystkie działania, które podejmujesz. Znajdź także czas dla siebie i zadbaj o dobre samopoczucie.

 


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2014-07-28 10:49
Kariera Komentarze (0)

Każdy z nas zasługuje na chwilę oddechu. Impreza firmowa może być doskonałą okazją. Okazuje się jednak, że połączenie darmowego alkoholu i telefonu z aparatem  owocujące publikacją szeregu upokarzających zdjęć na serwisach społecznościowych może być tragiczne w skutkach zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy.  

Smartfony są wszechobecne. Wybierając się na firmową imprezę musimy pamiętać, że niemalże każdy właściciel inteligentnego telefonu to potencjalny paparazzi. W dobie mediów społecznościowych wystarczy zaledwie jedno kliknięcie, aby umieścić w sieci dowody naszych najgorszych wpadek. 

Dla pracowników

Wszyscy jesteśmy ludźmi, więc drobne wpadki zdarzają nam się stosunkowo często. Musimy jednak pamiętać, że impreza w pracy rządzi się innymi prawami niż prywatne spotkanie w gronie najbliższych przyjaciół. Nawet w miejscu pracy, gdzie atmosfera jest pozornie koleżeńska i luźna,  nie zapominajmy, że dla niektórych kariera stoi wyżej w hierarchii wartości niż sumienie czy dobre imię kolegów po fachu. Przed imprezą warto więc zastanowić się nad kilkoma kwestiami.  
 • Czy potrafimy kontrolować ile wypijemy?
 • Czy jedliśmy przed imprezą? Sprawdźmy menu i jeśli serwowane będą tylko przekąski, postarajmy się zjeść porządną kolację.
I jeszcze kilka wskazówek 
 • Zawczasu zaplanujmy powrót do domu np. zamawiając taksówkę na określoną godzinę.
 • Starajmy się unikać spotkań poprzedzających właściwą imprezę.
 • Pomiędzy kolejnymi drinkami starajmy się pić dużo wody.
 • Do zdjęć pozujmy wyłącznie na początku spotkania.
 • Rozmowy z szefem ograniczmy do niezbędnego minimum. Starajmy się unikać tematu podwyżek i awansu. Firmowa impreza nie jest najwłaściwszym miejscem na tego typu rozmowy.
 • Unikajmy nieprzemyślanego publikowania w Internecie zdjęć i komentowania ich. W czasie zabawy najlepiej wylogować się z serwisów społecznościowych
 • Jeśli już zdecydujemy się opublikować zdjęcie i oznaczyć na nim kolegów z pracy, pamiętajmy zapytać ich o zgodę.

Dla pracodawców 

Pracodawcy powinni mieć na uwadze fakt, że za sprawą mediów społecznościowych, wszystko co wydarzy się na firmowym przyjęciu, może zostać sfotografowane i zamieszczone w sieci. 

Wszelkie materiały publikowane online sprawiają, że przestajemy być w sieci anonimowi często nie zdając sobie sprawy z konsekwencji.   Katastrofalne w skutkach dla wizerunku firmy są najczęściej materiały publikowane przez pracowników. Niektóre z filmów zamieszczonych są nierzadko wykorzystywane w sądzie jako dowód w sprawach przeciwko pracodawcom - podkreśla Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl

Oto więc kilka porad dla firm i przełożonych, których należy przestrzegać, by efektem biurowych imprez nie był spadek reputacji firmy:

 • Należy zwrócić szczególną uwagę na sferę aktywności online pracowników, szczególnie w wymiarze mediów społecznościowych.
 • Niezbędne są szkolenia w zakresie mediów społecznościowych dot. publikowania w nich treści o firmie i życiu firmowym. Tak prężnie rozwijająca się gałąź Internetu zasługuje na szczególną refleksję, a pracownicy powinni znać jasną i przejrzysta politykę firmy w tej sprawie.

Kwestia mediów społecznościowych i często ich szkodliwego wpływu na całą firmę, dotyczy więc zarówno pracowników, jak i pracodawców. Temat ten powinien być szeroko omawiany na firmowych szkoleniach lub specjalnych spotkaniach. Może to w przyszłości zapobiec kompromitującym, czy po prostu niezręcznym sytuacjom pomiędzy współpracownikami, czy między pracownikami a szefem

 


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2014-07-21 09:22
Kariera Komentarze (0)

Negocjacje płacowe nie są łatwe ani przyjemne. Bądź na to gotowa. Ale im więcej wysiłku włożysz w przygotowanie się do tych rozmów, tym przyjemniejsze będzie Twoje życie potem.

Pieniądze to jeden z najtrudniejszych tematów rozmów. Czujemy się niezręcznie pytając ludzi, ile zapłacili za samochód czy mieszkanie. Jeszcze większy dyskomfort powoduje pytanie o zarobki. Nic nie przebije jednak pod tym względem negocjacji płacowych, bo pensja uchodzi za miernik wartości ludzkiej pracy.

 

To, jak twardo negocjujesz jest niemal doskonałym miernikiem Twojej pewności siebie. Ludzie boją się żądać zbyt wiele, aby nie być odebranymi jako zbyt asertywni ani jako tacy, którzy się przeceniają. Z drugiej strony, ludzie obawiają się prosić o zbyt mało żeby nie strzelić sobie w stopę.

 

Negocjacje płacowe są szczególnie trudne podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Bo wtedy zwykle nie znasz jeszcze nastawienia w tej sprawie ludzi, z którymi rozmawiasz i jesteś skazany lub skazana na zgadywanie, jaka będzie ich reakcja.

 

Popularna jest teoria, jakobyś nie powinna być pierwszą, która poruszy ten temat. Powinnaś rzekomo czekać na ruch drugiej strony. Czy rzeczywiście? W większości przypadków może to być niemożliwe. To oni mają pracę, czyli to, na czym Ci zależy, nie Ty. Kto jest w tej sytuacji stroną dominującą?

 

Przygotuj się

 

Najważniejszym atutem, jaki masz w tej rozgrywce, jest Twoja sieć kontaktów. Powinnaś jej użyć do sprawdzenia, jakie zwyczaje panują w firmie, o posadę w której się starasz. Im więcej osób o to zapytasz, tym więcej przydatnych informacji zyskasz radzi Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

 

Bądź elastyczna

 

Pamiętaj o tym, że w różnych firmach różnie podchodzi się do ofert. Czasami musisz powiedzieć tak lub nie, w innym przypadku oferta jest tylko punktem wyjścia do negocjacji. Rozpoznanie, na który rodzaj spółki trafiłaś i umiejętność dopasowania do niego taktyki negocjacyjnej to połowa sukcesu.

 

Nie tylko wyżej wymienione zwyczaje mają znaczenie. Sprawdź też dostępne informacje o pracodawcy:  jaką ma misję? Jakie wartości? Mów do nich ich językiem, parafrazując to, co dla nich najważniejsze, a sprawisz wrażenie kandydatki dobrze pasującej osobowościowo i podwyższysz limit pieniędzy, o które będziesz mogła zawalczyć.

 

Wyglądaj na wartą inwestycji

 

Ubierz się dobrze. Wyperfumuj. Bądź pełna wiary w to, że zasługujesz na wiele. Jeśli potencjalny pracodawca poczuje, że jesteś pewna siebie (ale nie do przesady!), prędzej zachce mieć Cię w swoim zespole i należycie wynagrodzić twierdzi Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

 

Negocjuj kreatywnie

 

Jeśli nie chcą przekroczyć pewnej granicy wynagrodzenia, powalcz o inne rzeczy: dłuższy urlop, krótszy tydzień pracy. Lepsze ubezpieczenie medyczne czy kursy językowe też mogą wchodzić w grę. Pamiętaj, że nie masz nic do stracenia w najgorszym razie usłyszysz odmowę podsumowuje Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

 


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2014-07-14 09:42
Kariera Komentarze (0)

Skoro większość czasu spędzamy w biurze, warto uatrakcyjnić nasze miejsce pracy osobistymi elementami. Oczywiście, swoboda aranżacji będzie różna w zależności od firmy i branży, w której pracujemy. Warto to zrobić, gdyż w niektórych przypadkach, puste stanowisko pracy może być interpretowane jako obojętność wobec życia firmowego. Ekspert monsterpolska.pl doradzi, jak stosownie udekorować naszą biurową przestrzeń.

Zazwyczaj pracownicy zadomawiają się w biurze w ciągu dwóch, trzech miesięcy od rozpoczęcia pracy w nowej firmie. Najczęściej przynoszą zdjęcia swoich bliskich lub ulubiony kubek do kawy. Zupełny brak osobistych rzeczy na stanowisku pracy współpracownicy mogą zinterpretować jako brak zaangażowania w firmowe sprawy. 

 

Ekspert monsterpolska.pl przygotował kilka sugestii, jak urządzić spersonalizowane, ale profesjonalne stanowisko pracy.

 

Pretekst do rozpoczęcia rozmowy

 

Dobrym rozwiązaniem jest przeniesienie takiego elementu dekoracyjnego, dzięki któremu można zainicjować rozmowę ze współpracownikami. Kibice drużyny piłkarskiej mogą przynieść gadżet w barwach klubu, rodzice - zdjęcia swoich pociech, pasjonaci podróży pamiątki lub zdjęcia z wypraw. Prezentując elementy związane z naszymi pasjami lub też życiem prywatnym, sygnalizujemy chęć integracji, co będzie pozytywnie odbierane przez kolegów z pracy. 

 

 

Należy jednak przemyśleć przyniesienie zdjęcia, na którym np. jesteśmy na plaży w kostiumie kąpielowym. Prezentowanie golizny w miejscu pracy, również na zdjęciach, jest wysoce niestosowne przestrzega Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

 

Odrobina koloru

 

Warto zmienić stanowisko pracy odziedziczone po poprzednim pracowniku, dodając elementy w ulubionym kolorze np. nową podkładkę pod myszkę czy designerską tablicę na notatki. 

 

 

Przy aranżowaniu stanowiska pracy, można wziąć pod uwagę znaczenie kolorów żółty dodaje energii, zielony uspokaja, natomiast niebieski usprawnia pracę mózgu i zwiększa kreatywność. 

 

 

Należy jednak uważać na liczbę gadżetów na biurku zbyt duża ich liczba może wywołać wrażenie bałaganu i chaosu zauważa Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

 

Zdrowy rozsądek

 

Pracownik agencji reklamowej posiada większą swobodę aranżacji swojej przestrzeni niż osoba pracująca w firmie ubezpieczeniowej. Jeśli w biurze przyjmowani są klienci, miejsce pracy powinno być bardziej reprezentacyjne niż stanowisko osoby, której głównym zadaniem jest praca przy komputerze. Dlatego też, urządzając biuro, należy pamiętać o tym, jaką funkcję się pełni w firmie. 

 

 

Dobrym sposobem na uniknięcie dekoracyjnego faux-pas jest zaobserwowanie stanowisk współpracowników co z osobistych rzeczy znajduje się na ich biurkach, jak dużo osobistych elementów dekoracyjnych umieszczają na nich.

 

Trzeba także pamiętać, że elementy życia osobistego przynoszone do pracy obrazują naszą osobowość. Dlatego też, warto dać się poznać z jak najlepszej strony podsumowuje Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

 


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2014-07-07 09:57
Kariera Komentarze (0)