iWoman.pl iWoman.pl

przejdź do listy blogów przejdź do serwisu

LogowanieRejestracja

Realizacja postawionych sobie celów zależy od zdolności ich realnego wyrażenia oraz umiejętności poświęcenia się im całkowicie. Rady eksperta portalu monsterpolska.pl ułatwią realizację celów.


Krok 1. - Odkryj swoje cele
Zdefiniuj swoje wartości. Przygotuj listę spraw, których pożądasz. Większość ludzi nie wie dokładnie, czego chce. Pewnie, można chcieć więcej pieniędzy, ale do czego? O czym skrycie marzysz? Podziel listę na kategorie: osobiste, zawodowe, duchowe oraz inne odpowiadające poszczególnym obszarom twojego systemu wartości. Uszereguj listę według wagi poszczególnych pozycji radzi Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl. 

Bądź aktywna. Ile razy ustalałaś swe cele na podstawie tego, czego od ciebie oczekiwano zamiast bardziej się zaangażować i wykroczyć poza te oczekiwania? Nie opieraj swych oczekiwań na wcześniejszych błędach. Myśl i marz jak dziecko - nie przejmuj się szczegółami przed ustaleniem celu.

 

Krok 2. - Śledź swoje cele
Stwórz rytuał. Przez jeden-dwa tygodnie przeglądaj listę celów codziennie - rano, w południe i wieczorem, dopóki nie nauczysz się jej na pamięć. Jeśli zejdziesz z obranego kursu, zrób to, co będzie konieczne, aby w danym momencie odzyskać koncentrację.

Oceń ryzyko. Gdy zależy ci na realizacji celów, świadomie podejmujesz kalkulowane ryzyko. Badaj ryzykowne działania, które możesz wykonać celem realizacji swych marzeń i zbieraj informacje konieczne do podejmowania świadomych decyzji w tych sprawach; uważaj takie ryzyko za szanse, które należy rozważyć w drodze do realizacji swych celów podkreśla Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

- Zajmij się czynnikami ryzyka. Przygotuj listę prawdopodobnych przeszkód i ustal, jak sobie można z nimi poradzić. Co musisz zmienić? Oceń, jak bardzo ci aktualnie zależy. Jakich środków będziesz potrzebowała do realizacji swych celów? Zadaj sobie pytanie: "Co mogę poświęcić dla realizacji moich celów?" podkreśla Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

Ustal swoje tempo. Ustalając listę celów pomyśl też o rytmie ich realizacji. Rok dzieli się na kwartały finansowe; oceniaj powodzenie realizacji swoich celów w trzymiesięcznych okresach. Podziel roczne cele na kwartały planując, oceniając i uczciwie ewidencjonując swoje osiągnięcia.

 

Krok 3.- Zakończ sukcesem
Na każdym etapie swoich działań staranni rozważaj, oceniaj i rejestruj wszelkie swe osiągnięcia i szukaj sposobów zakończenia tych działań, w których twoje osiągnięcia nie spełniają oczekiwań. Nigdy się nie poddawaj. Pamiętaj - to ty jesteś reżyserem; jeśli coś nie działa, zmień scenariusz podsumowuje Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl 

 


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2014-05-26 10:40
Kariera Komentarze (0)

Większość z nas po całym dniu pracy jest zmęczona i znużona wykonywanymi obowiązkami. Nie marzymy o niczym innym, jak tylko o powrocie do domu i zajęciu się swoimi prywatnymi pasjami sportem, fotografią czy wypowiadaniem się na forach internetowych na temat filmów lub muzyki. Są jednak osoby, którym praca daje możliwość realizowania prywatnego hobby, dzięki czemu mają bardzo dużą motywację do swoich zadań.

Robić to, co się lubi

 

 

Wbrew pozorom szczęśliwcy, którzy mogą łączyć pracę z osobistymi zainteresowaniami, wcale nie są nieliczni. Prawdopodobnie każdy z nas zna kogoś takiego wystarczy uważnie się rozejrzeć w swoim kręgu przyjaciół czy w rodzinie. Wiele z tych osób wychodzi z założenia, że prawdziwy sukces zawodowy można odnieść tylko w dziedzinie, która sprawia przyjemność. Jeżeli z zaangażowaniem robi się coś, co się lubi, to robi się to dobrze i prędzej czy później ktoś to doceni. Wtedy do satysfakcji dołączy również odpowiednia gratyfikacja finansowa. Oczywiście czasami zajmuje to wiele lat, tym niemniej warto podjąć taki wysiłek, aby być naprawdę zadowolonym ze swojej pracy.

 

Realizowanie życiowych pasji stało się łatwiejsze dzięki Internetowi. Dzięki niemu można korzystać z wiedzy z całego świata, równocześnie bardzo łatwo prezentując światu swoje dokonania. Może tego dokonać zarówno osoba, która pisze opowiadania; muzyk, zamieszczający w Internecie swoje nagrania; fotograficy, zamieszczający w sieci swoje zdjęcia; osoba wykonująca sztuczki z piłką futbolową czy też osoba, która własnoręcznie wykonuje oryginalne zabawki dla dzieci opisuje Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl. Każda z tych osób, stosunkowo niskim kosztem, może pokazać światu, co potrafi, licząc na zainteresowanie, a także na sukces finansowy.

 

Oczywiście dziedziny, których uprawianie jest pasją, mogą być skrajnie odmienne. Dla jednej osoby realizowaniem życiowego hobby będzie praca maklera giełdowego, dla kogoś innego praca w sklepie filatelistycznym, dla jeszcze innej osoby praca jako weterynarz. Niezależnie od tego, jaką pracę się wykonuje, dużo łatwiej o satysfakcję z niej, jeśli jest związana z życiową pasją.

 

Długa droga do sukcesu

 

 

Powszechnie znane są osoby, które przez wiele lat cierpliwie pracowały na to, aby ich hobby, prywatna pasja stała się ich źródłem utrzymania. Jest wśród nich wielu popularnych aktorów czy muzyków. Zwłaszcza aktorzy, zarówno znane polskie gwiazdy jak i gwiazdy Hollywood, zazwyczaj mają w swojej biografii długie okresy wykonywania różnych prac, zanim nie zostali odkryci przez reżyserów. Niewielu absolwentów szkół filmowych na szczęście otrzymania stałego angażu po ukończeniu uczelni, pozostali muszą sobie radzić w inny sposób. Wytrwale jednak próbują, grają w amatorskich teatrach czy w amatorskich filmach, by po latach dostać swoją szansę.

 

Również muzykom trudno jest się przebić do pierwszej ligi. Przez wiele lat muszą zarabiać na swoją pasję (ponoszą przecież koszty zakupu instrumentów czy wynajmu studia nagraniowego), licząc na to, że ich pomysł na muzykę zostanie przez kogoś doceniony. Wiele sławnych zespołów zdobyło popularność dopiero po kilku czy kilkunastu latach wspólnego grania ocenia Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

 

 

Niewielu pisarzy ma szczęście zdobycia popularności w młodym wieku. Pozostali przez lata wykonują mało ciekawe prace, jednocześnie cały czas pielęgnując swoją pasję i wysyłając kolejne książki czy opowiadania do wydawców. Wieloletnie próby przebicia się z pierwszą książką są udziałem wielu autorów, również takich, których prace sprzedają się obecnie w milionach egzemplarzy.

 

Równie trudną drogę do sukcesu mają wszyscy inni artyści malarze, fotograficy, rzeźbiarze. W żadnym z tych zawodów nie ma pewnego, stabilnego zatrudnienia zarobki zależą bowiem tylko i wyłącznie od uznania odbiorców. Dlatego czasami trzeba długie lata pracować na popularność, nierzadko zajmując się czymś innym.

 

Trudno wyobrazić sobie sportowca odnoszącego sukcesy, dla którego uprawiana dziedzina sportu nie jest pasją. Profesjonalny sport wymaga bowiem ogromnego nakładu sił i dużej ilości poświęconego czasu. Jeżeli dana dyscyplina nie jest pasją zawodnika już w młodym wieku, nigdy nie osiągnie on poziomu mistrzowskiego. Trzeba prawdziwego zaangażowania, aby już w wieku kilku bądź kilkunastu lat (w zależności do dyscypliny sportu) codziennie przez kilka godzin ćwiczyć. Trzeba również dużej siły woli, aby znosić pierwsze niepowodzenia w starciu z lepszymi, bardziej doświadczonymi rywalami podkreśla Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

 

Wyjątkowo atrakcyjny sposób na połączenie pracy i hobby mają podróżnicy. Najbardziej znani są ci, którzy piszą książki o swoich podróżach bądź kręcą o nich filmy. Inni zarabiają na życie i na swoją pasję organizując wycieczki w egzotyczne miejsca, podczas których są przewodnikami.

 

Bez pasji nie ma sukcesu

 

 

Są zawody, których wręcz nie sposób wykonywać bez zaangażowania. Należą do nich m.in. sportowcy, w których dziedzinę jest wpisana nieustanna rywalizacja z innymi. Sportowiec, który nie podchodzi do swojej dyscypliny z osobistym zaangażowaniem, podda się po pierwszych kilku porażkach. Pasja jest również niezbędna w przypadku aktorów teatralnych, nie sposób bowiem oszukać widzów grając bez emocji. Ogromne zaangażowanie widać także w pracy osób zajmujących się pomaganiem innym. Nie jest to praca dająca duże zarobki, jednakże daje dużo satysfakcji, dlatego też dla wielu osób staje się sensem życia, dla którego poświęcają cały swój czas. Pasja do wykonywanych zadań jest również konieczna w przypadku zawodów wiążących się z dużym ryzykiem utraty zdrowia bądź życia. Trudno sobie przecież wyobrazić, że ktoś przez przypadek bądź z przymusu zostaje pilotem wykonującym podniebne akrobacje zauważa Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

 

 

Niezależnie od tego, jaką ma się pasję, warto podjąć wysiłek, aby zmienić ją w swój sposób na życie. Tylko wtedy codzienna praca przestanie być przykrym obowiązkiem, a stanie się przyjemnością, której efektem będzie również przy odrobinie szczęścia sukces finansowy.

 


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2014-05-19 08:45
Kariera Komentarze (0)

Rola matki może, ale nie musi wpłynąć negatywnie na Twoją karierę. Aby łatwiej poradzić sobie z nowymi obowiązkami, niezbędna jest pomoc rodziny. Planowanie i współpraca to w tej sytuacji podstawa. Zamiast prosić bliskich o pomoc w sytuacjach awaryjnych, postaraj się ich zaangażować na co dzień. Poprawi to atmosferę w rodzinie i zmniejszy poziom stresu. Sprawi, że poczujecie się jak drużyna. Spróbuj też zastosować się do 9 rad przygotowanych specjalnie dla Ciebie przez eksperta Monsterpolska.pl. 

1.    Naucz innych sprzątać
 
Odkładasz na miejsce zabawki, ustawiasz buty, robisz pranie i ścielisz łóżka? Jeżeli tak, to przestań natychmiast. Z tymi zadaniami poradzi sobie nawet 4latek. Kiedy wracasz z pracy, poproś domowników, żeby powiesili swoje kurtki i wrzucili brudne ubrania do kosza na pranie. Wytłumacz dzieciom, że czyste rzeczy trzeba trzymać złożone w szafie czy szufladzie. Pokaż jak ścielić łóżko i ścierać kurze.

2.    Deleguj obowiązki 

Poproś o pomoc swoje dzieci i męża. Podczas posiłków starsze dzieci mogą nakryć do stołu i podać napoje, a mniejsze zebrać talerze. Pociechy poradzą sobie też z nastawieniem pralki czy zmywarki i z wyniesieniem śmieci. Aby je zmotywować i pokazać, że doceniasz ich pracę zastosuj system punktowy albo gwiazdki radzi Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

3.    Zaplanuj swoje poranki

Wstawanie pójdzie  gładko, jeżeli przygotujesz się do niego wieczorem. Zrób drugie śniadanie, przygotuj czyste ubrania, sprawdź czy dzieci na pewno odrobiły pracę domową, zabrały strój na wf i inne niezbędne na dany dzień rzeczy. Przyzwyczaj je do samodzielnego ubierania się, ścielenia łóżka i jedzenia śniadania.

4.    Zarządź czas ciszy

Niech każdy członek rodziny spędzi pierwsze 5-10 min po powrocie do domu sam. To da Wam wszystkim czas na zrelaksowanie się i odetchnięcie, zanim wszyscy razem usiądziecie do obiadu czy kolacji.

5.    Stwórz plan zadań 

Nie pozwól, aby Twoja praca miała wpływ na czas spędzany z rodziną. Jeżeli często pracujesz do późna, porozmawiaj z szefem i znajdźcie rozwiązanie, które pomoże Ci wychodzić z biura codziennie o 17. Porozmawiaj z małżonkiem i ustalcie plan awaryjny, w przypadku gdy jedno z Was musi dłużej zostać w pracy. W ten sposób wprowadzicie w swoje życie porządek radzi Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

6.    Planuj posiłki z wyprzedzeniem 

Raz w tygodniu rób większe zakupy. Zaopatrz sie w książkę kucharską zawierająca proste przepisy. Postaraj się zawsze gotować podwójną porcję i połowę zamrażaj. Podobnie rób z sałatkami, następnego dnia będzie wciąż świeża. Na wieczory, kiedy nie masz ochoty gotować, zaopatrz się w proste jednogarnkowe dania idealnym rozwiązaniem będzie danie mrożone. A w sytuacjach awaryjnych, zamów pizzę. Jeżeli Twoje dzieci są wystarczająco duże, raz w tygodniu pozwól im wcielić się w rolę szefa kuchni i przygotować obiad dla całej rodziny zachęca Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

7.    Niech czas spędzony z rodziną będzie wartościowy 

Jedzcie wspólne posiłki tak często jak to tylko możliwe. Raz w tygodniu róbcie razem, coś co lubicie, np. obejrzyjcie film lub pójdźcie razem na basen. Postarajcie się też spędzać weekendy razem na świeżym powietrzu. 

8.    Znajdź czas tylko dla siebie
 
Mamy zazwyczaj stawiają siebie na ostatnim miejscu, to błąd. Będąc szczęśliwą, wypoczętą i pełną energii staniesz się lepszą mamą. Dlatego dbaj o siebie: jeżeli lubisz idź na siłownię, do muzeum, spotkaj się z przyjaciółmi. Wspólnie z mężem zaplanujcie jeden wolny wieczór w tygodniu dla każdego z Was. 

9.    Bądźcie parą
 
Postaraj sie o opiekunkę do dzieci raz na dwa tygodnie lub nieco częściej, jeżeli jest to możliwe i wyjdź na randkę ze swoim mężczyzną. Nie musi to nadszarpnąć Waszego budżetu, nawet wspólny spacer po parku sprawi Wam wiele radości.

 

 

 

 

 


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2014-05-12 07:33
Kariera Komentarze (0)

Jeżeli chodzi o zazdrość w środowisku pracy, jednego można być pewnym, niesie ona za sobą  nieprzyjemne konsekwencje. Ekspert portalu Monsterpolska.pl Małgorzata Majewska, radzi jak zmierzyć się z tym zjawiskiem.

Po pierwsze, same przed sobą musimy przyznać, że odczuwamy zazdrość. Dopiero wtedy możemy zacząć zmagać się z problemem. Jeżeli nie potrafimy się do tego przyznać zazdrość zatruje nam relacje zawodowe. Zazdrość rozprasza nas w pracy i zmusza do stałych porównań, a te nigdy nie przynoszą nic dobrego.

Jak zminimalizować zazdrość w pracy i pozostać skupionym na swoich celach? Poniżej nasze wskazówki.

Zazdrość o osiągnięcia innych: 

  • Porozmawiajmy z szefem: przeanalizujmy projekty z poprzedniego roku i zaprezentujmy to szefowi. Przypomnijmy mu nasze osiągnięcia i zapytajmy, dlaczego nie dostałyśmy awansu. Jasno zaznaczmy, że przy następnej okazji chcemy zostać promowane lub otrzymać podwyżkę.
    Szef może nie być świadom naszych osiągnięć i zrealizowanych projektów. Bardzo przydatne jest informowanie go na bieżąco o postępach. Być może dzięki temu, kiedy pojawi się bardziej odpowiedzialne stanowisko przełożony zaproponuje naszą kandydaturę radzi Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.
  • Rozwijajmy swoje umiejętności: Poprośmy osobę, o której osiągnięcia jesteśmy zazdrosne o kilka wskazówek, jak polepszyć swoje kwalifikacje oraz poprawić wyniki. Odłóżmy względy personalne na bok, robimy to dla nas i rozwoju naszej kariery.

Jesteśmy obiektem zazdrości:

  • Zachowajmy pewne rzeczy dla siebie: Często to nie bliższe relacje z szefem, awans czy podwyżka kreują wrogość współpracowników, ale sposób, w jaki pracownicy się z tym obnoszą.
    Nie musimy opowiadać o obiedzie z prezesem, wspominać o ważnej konferencji, w której weźmiemy udział, czy rozmawiać z ekscytacją o nowym stanowisku lub podwyżce ze współpracownikami, którzy mieli mniej szczęścia. Nawet święty miałby kłopoty z uśmiechaniem się i cieszeniem się naszymi sukcesami w takiej sytuacji.
  • Nie przepraszajmy: Nie wszyscy chcą słyszeć zaskoczenie w naszym głosie, w przypadku otrzymania podwyżki lub awansu oraz stwierdzeń typu nie zasługuję na takie względy. Są bowiem spore szanse, że pozostali mogą się z tym nie zgadzać.
  • Minimalizujmy napięcia: Jeśli jesteśmy nowym menadżerem zachęcajmy byłych kolegów do współpracy i pokazywania, iż w tym tkwi nasza siła. Warto zadbać o rozwój członków swojego zespołu. Nasza siła menadżera tkwi w sile naszego zespołu. Doceniajmy i promujmy wartościowych pracowników, jednocześnie nie zapominając o słabszych sugeruje Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2014-05-05 11:43
Kariera praca, rozwój, kariera Komentarze (0)