iWoman.pl iWoman.pl

przejdź do listy blogów przejdź do serwisu

LogowanieRejestracja

 

Dla niektórych typowe godziny pracy od 9 do 17 są udręką ze względu na ich rytm aktywności. Są jednak sposoby, by temu zaradzić. Ekspert monsterpolska.pl, Małgorzata Majewska, proponuje jak uporać się z pracą, gdy jesteśmy nocnymi markami i jak funkcjonować, gdy okazujemy się rannymi ptaszkami.

Nocny Marek z trudem wstaje do pracy, a kiedy już do niej dotrze, potrzebuje kilku kaw, żeby się dobudzić, co i tak nie pomaga na podkrążone oczy. Ranny ptaszek czuje, jak schodzi z niego powietrze na kilka godzin przed wyjściem i odlicza czas do końca swoich mąk. Co można z tym zrobić?

Nie obwiniaj się

Bycie nocnym Markiem lub rannym ptaszkiem nie jest kwestią wyboru. Wielu uczonych twierdzi, że to efekt predyspozycji genetycznych na równi z kolorem oczu czy włosów. Dlatego nie czuj się winny, jeśli jesteś jednym bądź drugim.

Wzmocnij się

Jeśli Twoja firma nie ma elastycznych godzin pracy, porozmawiaj z szefem indywidualnie. Wyjaśnij, jakie godziny pracy preferujesz i że ustępstwo z jego strony zwiększy Twoją wydajność. Jest szansa, że to zrozumie i wyjdzie Ci naprzeciw proponuje Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl.

Graj zespołowo

Kiedy już osiągnąłeś to, czego chciałeś możesz przychodzić później lub wychodzić wcześniej, nie zapomnij o grze zespołowej. Nie pozwól, aby współpracownicy czekali aż się wyśpisz, żeby dokończyć ważne zadanie.

Uzgodnij z nimi, jak będziesz pracować i jak można się będzie z Tobą kontaktować, kiedy inni już wyjdą lub jeszcze nie przyjdą do pracy. Dotrzymuj terminów, a utwierdzisz wszystkich w przekonaniu, że danie Ci indywidualnych godzin pracy było słuszną decyzją radzi Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl.

Bądź zauważalny

Uniknięcie wrażenia, że się nie przykładasz lub nie wyróżniasz to jedno z największych wyzwań, gdy masz nietypowe godziny pracy. Warto więc podjąć nadzwyczajne kroki, aby zwrócić na siebie uwagę.

Przykładowo, wysyłaj maile z ważnymi dokumentami, które przygotowałeś wtedy, gdy inni nie pracują. Osobiście dostarczaj ukończone projekty do gabinetu szefa, aby zostawić ślad swojej aktywności. Wreszcie, parkuj blisko samochodu przełożonego, żeby widział, że przychodzisz wcześniej lub zostajesz dłużej.

Rób wyjątki

Nie przekładaj ważnych spotkań o tydzień, bo są o 8 rano, a Ty jesteś nocnym Markiem. Pokaż, że potrafisz się poświęcić i zrobić wyjątek, że i Ty jesteś elastyczny i otwarty na potrzeby firmy. Czasami warto poświęcić trochę snu i kilka godzin efektywnej pracy, aby osiągnąć te cele zachęca Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl.

Znajdź właściwą branżę

Nie oszukujmy się, elastyczne godziny pracy nie są możliwe w każdej firmie i w każdej branży. Jeśli zmuszanie się do pracy w zupełnie innych godzinach niż preferowane przez Ciebie odbija się na Twoim zdrowiu lub szczęściu, znajdź pracę, która będzie Ci bardziej pasować.


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2014-04-28 10:07
Kariera praca, kariera, aktywność, dzień pracy Komentarze (0)

Dla tych, którzy spędzają długie godziny siedząc w biurze nad papierami, przy komputerze i sztucznym oświetleniu, fitness wydaje się marzeniem. Trudno jest być w dobrej formie, kiedy przez 8 godzin przebywa się w pracy. Jednak jest nadzieja. Jeśli tylko będziesz kreatywny może się udać, a Twoje ćwiczenia nie muszą polegać tylko na przysiadach przy biurku lub spacerach wokół stołu konferencyjnego.

Zacznij od małych zmian swoich przyzwyczajeń

Pewnie słyszałeś już wiele rad typu: parkuj samochód na znajdującym się najdalej miejscu parkingowym, wybierz schody zamiast windy, zastąp pisanie maili i wykonywanie telefonów osobistą rozmową ze współpracownikami i tym podobne.

Te klika prostych sposobów pomoże poprawić krążenie. Ale to dopiero początek. Nic nie jest jednak w stanie zastąpić solidnych, intensywnych ćwiczeń, a bycie aktywnym, z biegiem czasu, na pewno przyniesie korzyści.

Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl zaleca 10-minutowe przerwy na ćwiczenia. To wystarczający czas, aby poćwiczyć i poprawić krążenie. Nie musisz nawet przedłużać przerwy na kawę.

Kondycja w 10 minut

Jeśli podczas przerwy przez 10 minut będziesz wspinał się po schodach, to przy wadze 68 kg, spalisz 150 kalorii. W trakcie krótkiej przerwy w pracy i bez większego wysiłku, poprawisz swój metabolizm. 
Czy 10-cio minutowe ćwiczenia nie wywołają negatywnych komentarzy współpracowników i szefa? Jeśli tak, porozmawiaj z nimi i wyjaśnij, dlaczego to robisz lub po prostu nie zwracaj na to uwagi i kontynuuj ćwiczenia. Z czasem uwagi i komentarze ucichną zachęca Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

Trener osobisty Susie Shina poleca następujące ćwiczenia dla osób pracujących w biurze:

 

  •  naciskanie na ścianę (podobne do znanych nam pompek, tylko, że odpychamy się od ściany),
  •  wstawanie z krzesła, marsz w miejscu (staraj się ignorować wzrok współpracowników),
  • podnoszenie kolan (siedząc na krześle unoś kolana do góry).


Siedząc pracuj nad kondycją

Kolejnym pomysłem jest zastąpienie krzesła wielką piłką do ćwiczeń. Kiedy pracowałem w biurze, kupiłem sobie taką piłkę i przestałem używać krzesła biurowego - mówi Jeff Wooten, prezes Mechaniki Ciała. To zmusiło mnie do wykonywania ćwiczeń w pracy. Bycie pierwszym pracownikiem, który nie używa krzesła, wywołało wiele spojrzeń i komentarzy, ale Wooten z czasem stał się pomysłodawcą pewnego trendu, a co więcej, zaoszczędził pieniądze swojego pracodawcy, który nie musiał wydawać na ergonomiczne krzesła.

Wyjdź z biura poćwiczyć

Musimy jednak pamiętać, że robienie pompek przy ścianie nie jest możliwe we wszystkich biurach.  Rozwiązaniem może być wzięcie dłuższej przerwy i wyjście z biura. Czy w Twojej firmie pracownicy mają prawo do przerwy na lunch o długości około 30, 45 min czy nawet godziny? Spróbuj zapytać o to szefa, nawet jeśli żaden z współpracowników z tego nie skorzystał. Kiedy Katie Hamlin przygotowywała się do maratonu, czasami wychodziła w przerwie na lunch na siłownię, znajdującą się blisko pracy, biegła 5 kilometrów, brała prysznic i wracała za biurko w ciągu godziny. Pamiętaj! Ćwiczenia zaowocują czymś więcej niż tylko szczuplejszą talią czy węższymi biodrami. Siedzący tryb życia zwiększa ryzyko chorób serca.


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2014-04-25 09:35
Kariera praca, kariera, ćwiczenia, odpoczynek, kondycja Komentarze (0)

 Pracujesz w firmie ponad rok i od tego czasu zwolniło się sporo stanowisk, które chcesz zająć? Mimo to awansowano innych kandydatów. Awansu doczekała się nawet najmłodsza stażem osoba w firmie - przyjęta zaledwie przed dwoma miesiącami.

Co możesz zrobić, aby Cię zauważono i aby nie ominęła Cię kolejna okazja? Zapoznaj się z zamieszczonymi poniżej rozwiązaniami, dotyczącymi pięciu popularnych mitów, które mogą uniemożliwić Ci rozwinięcie kariery.

 

Ludzie powinni po prostu wiedzieć, że ciężko pracuję. 
To, że ciężko pracujesz nie oznacza jeszcze, że zostanie Ci to wynagrodzone. Od czasu do czasu warto zwrócić na siebie uwagę mówi Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl. Ktoś Cię ostatnio chwalił za dobrze wykonane zadanie? Poszukaj sposobu, aby Twój szef potwierdził to w firmowym newsletterze lub na tablicy ogłoszeń. Kup sobie apaszkę, szpilki lub krawat dla upamiętnienia swego sukcesu, a gdy ludzie skomentują nowy zakup, nie omieszkaj powiedzieć im, z czym on się wiąże.

 

Szef automatycznie wie, kiedy chcę awansować.
O ile umie czytać w myślach. Zastanów się, jak chcesz rozwinąć swoją karierę, spotkaj się z szefem i zaprezentuj swoje cele. Nie wychodź z tego spotkania, dopóki nie uzyskasz wsparcia szefa. Kluczowym pytaniem, które powinno paść z Twojej strony jest "Pomożesz mi?" To schlebia szefowi, ale jest też niezwykle ważne, gdyż z reguły jego poparcie jest niezbędne do awansu.

 

Moi współpracownicy są moimi przyjaciółmi i nie będą ze mną konkurować o nową posadę.
Oczywiście, że nie - przecież to tylko nowe, rozwojowe stanowisko wiążące się z 10-, 20-procentową podwyżką! Pamiętaj, że w biurze interesy są ważniejsze, niż przyjaźń. Jeśli lubisz swoich kolegów to dobrze, ale pamiętaj o najważniejszym i nie daj się zwieść przyjemną pogawędką. Ktoś może Cię ubiec, gdy nie będziesz uważać.

 

O wolnych posadach można się dowiedzieć tylko wtedy, gdy informację taką ogłosi dział kadr.
Biurowa poczta pantoflowa dostarcza różnorakich informacji, musisz jednak umieć odróżnić je od zwykłych plotek. Poznaj osoby z innych działów, które poinformują Cię o tym, kiedy zmienia się u nich sytuacja kadrowa. Na początek wystarczy zwykłe "Cześć, jak minął weekend?" Nie spędzaj jednak zbyt wiele czasu na rozmowach ze wszystkimi, bo zyskasz opinię osoby lubiącej plotki, a nie poważnego pracownika zainteresowanego losami firmy.

 

Jeśli zaprzyjaźnię się z innymi kierownikami, mój szef poczuje się zagrożony.
Tak i nie. Tak, jeśli Twój szef źle wykonuje swoje obowiązki. Jeśli chcesz pracować w innym dziale, szukaj sposobów na nawiązanie kontaktu z pracującymi w nim ludźmi. Interesuj się tym, co się tam dzieje, daj znać, że chcesz się więcej dowiedzieć. Oferuj pomoc w pracach danego działu - oczywiście pod warunkiem, że nie przeszkadza Ci to w wykonywaniu własnych obowiązków. W przeciwnym razie Twój szef może nie czuć się zagrożony, a zwyczajnie zły. W momencie, gdy w innym dziale zwolni się posada, o Twoim zaangażowaniu będą pamiętać podczas procesu rekrutacyjnego.

 

Najważniejsze jest, aby czynnie budować swoją karierę i nie być jej biernym obserwatorem. Przestań patrzeć na sukcesy innych i zacznij aktywnie interesować się swoją profesją.

 


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2014-04-15 14:19
Kariera praca, awans Komentarze (0)

Podejmując dobrze przemyślane ryzyko możesz sobie pomóc w osiągnięciu sukcesu. Oto kilka powszechnych ryzykownych zawodowych posunięć, nad którymi powinnaś się zastanowić. Ekspert monsterpolska.pl radzi jak postępować, by nowe rozwiązania były korzystne dla rozwoju Twojej kariery.

 

Powrót na uczelnię

 

Poświęcenie czasu i środków finansowych na powrót do szkoły, by uzupełnić swoje wykształcenie, może być dużym wyzwaniem. Czasochłonne obowiązki rodzinne, czy brak możliwości rezygnacji z pracy na rzecz szkoły, mogą sprawić, że kontynuowanie nauki stanie się sporym ciężarem.

 

Opcje do rozważenia:

 

Po pierwsze zastanów się nad swoimi oczekiwaniami związanymi z powrotem na uczelnię. Czy jest to podwyżka czy może zmiana ścieżki kariery. A następnie czy kontynuowanie nauki pomoże Ci w ich osiągnięciu. W tym celu porozmawiaj ze swoimi przełożonymi. W niektórych dziedzinach kierunkowe wyższe wykształcenie jest ważne, w innych ma mniejsze znaczenie.

 

Zmiana zawodu

 

Jak wiele osób, trzymasz się niesatysfakcjonującej pracy, ponieważ boisz się zmian? Nie lubisz swojej pracy z wielu powodów, np. pracujesz w dziedzinie, która nie pozwala na wykorzystywanie Twoich zainteresowań i pasji.

 

Opcje do rozważenia:

 

W dobie kryzysu, każdy z nas może odczuwać stres przed utratą pracy. Znalezienie zajęcia, które będzie pasją, powinno być jednak Twoim priorytetem. Zmniejsz ryzyko zbierając jak najwięcej informacji na temat stanowiska, na które chciałbyś aplikować, jeszcze zanim podejmiesz poważne kroki. Dzięki temu będziesz wiedziała, czego oczekiwać od nowoobranej ścieżki zawodowej w kwestii płacy czy obowiązków radzi Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl

 

Zawsze pozostaje pewna doza ryzyka, jednak jeżeli jesteś naprawdę niezadowolona z obecnej pracy, warto spróbować.

 

Mówienie nie na dodatkowe obowiązki

 

Jeżeli szef zwiększa zakres Twojej odpowiedzialności wraz z nowym projektem czy awansem, musisz dokładnie wiedzieć co to oznacza dla Ciebie. Uważaj, by nie zaszkodzić swojej karierze przez ciągłe przyjmowanie projektów, które nie dają konkretnych możliwości rozwoju.

 

Opcje do rozważenia:

 

Odmówienie przyjęcia podwyżki zazwyczaj jest trudne do wyjaśnienia. Przyjaciele, rodzina czy koledzy z pracy mogą myśleć, że oszalałaś odrzucając awans. Jednak powinnaś podążać za swoim instynktem. Rozważając możliwe rozwiązania, zastanów się czy ten projekt lub awans naprawdę nadadzą  rozpędu Twojej karierze.

 

Rozpoczęcie własnej działalności

 

Zakładanie własnej działalności gospodarczej jest ostatnio bardzo popularne. Marzysz o byciu własnym szefem, ale uważasz, że ryzyko związane z zarządzaniem firmą, nieregularnymi wypłatami, opłatami ubezpieczeniowymi czy emerytalnymi jest zbyt wysokie.

 

 

Opcje do rozważenia:

 

Zdobądź jak najwięcej informacji na temat prowadzenia własnej działalności, oszczędzaj pieniądze i buduj sieć kontaktów, zanim jeszcze zrezygnujesz  z obecnego stanowiska.

 

Posiadanie własnego biznesu jest ryzykowne i nie jest opcją dla ludzi o słabych nerwach, aczkolwiek ryzyko może być zminimalizowane przez finansowe i psychiczne przygotowanie. Jeżeli chcesz nauczyć się czegoś o prowadzeniu własnej działalności, popracuj na część etatu w niewielkiej firmie, by osobiście się przekonać jak taka praca wygląda.

 


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2014-04-09 12:03
Kariera praca, rozwój zawodowy Komentarze (0)

W niektórych kręgach targowanie się jest normą. Klient lub sprzedawca składa ofertę, a druga strona akceptuje ją lub odrzuca. Negocjacje trwają do momentu dojścia do porozumienia satysfakcjonującego obie strony. Tak samo jest z Tobą i pracodawcą wynagrodzenie powinno być zadowalające i dla Ciebie, i dla szefa. Czy jesteś świadomy, ile tak naprawdę jesteś wart Ty i Twoja praca? Czy umiesz negocjować pensję?

Poznaj swoją wartość na rynku pracy

 

Jeżeli chcesz wynegocjować wymarzone wynagrodzenie, musisz wiedzieć, jak umiejętnie dobić targu. Przede wszystkim sprawdź swoją wartość na rynku. Poszukaj w Internecie raportów dotyczących wynagrodzeń w Twojej branży oraz na stanowisku, o które się ubiegasz. Ponadto spróbuj spojrzeć obiektywnie na siebie jako kandydata czy spełniasz wszystkie wymogi pracodawcy? Co możesz zaoferować, jakie są Twoje unikalne kompetencje i umiejętności? W czym jesteś lepszy od innych kandydatów? radzi Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl

 

Przydatne są także znajomości. Popytaj znajomych, ale też anonimowo na forach internetowych, ile zarabia się pracując w danej firmie. Nie ma lepszego sposobu na ustalenie swojej wartości na rynku niż rozmowy z profesjonalistami z branży. Szukaj ludzi, którzy mają pracę podobną do Twojej lub tę, o której sam marzysz.

 

Networking to klucz do sukcesu, dlatego bierz również udział w spotkaniach branżowych, np. targach i konferencjach. Dzięki temu nie tylko poszerzysz swoje kręgi towarzyskie, lecz także będziesz mógł porównać swoje możliwości a co za tym idzie swoją wartość do osób z branży. Być może nawiążesz też bliższe relacje, dzięki czemu pocztą pantoflową dowiesz się o wakatach w firmach na stanowiska, które Cię interesują.

 

Jak wysokie powinno być Twoje wynagrodzenie?

 

Wiele firm ma własne zasady, według których przyznaje wynagrodzenie. Standardowo do każdego ze stanowisk przypisane są widełki, czyli minimalne i maksymalne zarobki pracowników. Najważniejsze zatem, byś realnie oszacował swoją wartość przed negocjacjami i wstrzelił się w ten przedział. Wówczas Twoje szanse w dobijaniu targu będą większe.

 

Do rzeczy jak negocjować?

 

Przede wszystkim myśl realnie i nie żądaj zbyt wiele. Szukaj porozumienia, z którego zarówno Ty, jak i Twój pracodawca wyjdziecie zwycięsko. To pozwoli Ci stworzyć dobre relacje z potencjalnym szefem. Ponadto uchroni Cię przed całkowitą utratą szansy na zdobycie wymarzonej pracy.

 

Jeżeli pracodawca pyta Cię o Twoje oczekiwania w kwestii wynagrodzenia, zawsze podkreślaj, że jesteś skory do negocjacji. Nigdy pierwszy nie rozpoczynaj tematu wynagrodzenia. Zaczekaj, aż pracodawca sam o tym wspomni, nawet jeśli będzie to na kolejnym spotkaniu.

 

Unikaj również wyraźnych porównań do swojego obecnego wynagrodzenia. To tylko zirytuje rekrutera wszak każda firma ma inne możliwości finansowe i nie możesz dotychczasowych zarobków traktować jako argumentu w negocjacjach.

 

Nigdy nie akceptuj oferty wynagrodzenia na rozmowie. Okaż swoje zainteresowanie, ale powiedz, że ważne decyzje podejmujesz ostrożnie i poproś o czas na przemyślenie tej kwestii. Ustal dzień, w którym skontaktujesz się z nim w sprawie podjętej decyzji.
Oddzielnie od zarobków przedyskutuj listę korzyści i dodatkowych benefitów. Może pracodawca oferuje prywatną opiekę medyczną, dofinansowanie do nauki, kursy językowe lub auto służbowe, słowem dodatki, które mogą wpłynąć na Twoje podejście do negocjowanej kwoty.

 


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2014-04-01 11:24
Kariera praca, wynagrodzenie, negocjacje Komentarze (0)