iWoman.pl iWoman.pl

przejdź do listy blogów przejdź do serwisu

LogowanieRejestracja

 W pracy wielu z nas posila się zamawianymi przez telefon gotowymi daniami - najczęściej są to niestety dania typu fast food. Dodatkowo, często podjadamy między posiłkami. Najczęściej są to wysokokaloryczne przekąski, jak batoniki, ciastka, które, jak wiele osób wierzy, mają podnieść poziom energii, obniżyć poziom stresu czy po prostu poprawić nastrój. Takie odżywianie sprawia, że  często jesteśmy narażeni na złe samopoczucie, a w efekcie kłopoty ze zdrowiem. Poniżej prezentujemy kilka sugestii dotyczących zdrowego żywienia w pracy. 

Przygotuj posiłki w domu

Dietetycy i specjaliści ds. żywienia są zgodni, że znacznie lepiej jest przygotować sobie lunch i obiad własnoręcznie w domu. Od czasu do czasu można pozwolić sobie na zamówienia pizzy czy czekoladowego ciasta razem ze współpracownikami. Jednak, kiedy staje się to codziennością, narażamy się nie tylko na zbędne kilogramy, ale i problemy ze zdrowiem. Przygotowany w domu lunch powinien zawierać warzywa i owoce oraz jak najmniejsze ilości niezdrowych tłuszczy i cukrów. Łatwo można je zastąpić błonnikiem i białkiem.

 

Kontrolując wielkość porcji, kontrolujesz swoją wagę

Jeśli czas i natłok obowiązków nie pozwalają na samodzielne przygotowanie posiłku, warto zmniejszyć porcje gotowego jedzenia. Rozłożenie pakietu węglowodanów na kilka porcji, zjadanych co pewien czas jest zdrowsze, niż szybkie pochłanianie całości zamówionego posiłku. Udowodniono naukowo, że częstsze jedzenie mniejszych porcji przyspiesza metabolizm i pozwala na utrzymanie właściwej wagi.

 

Uzupełnij swoją wiedzę

Jeśli nie wiesz jak urozmaicić i uzupełnić swój jadłospis, przejrzyj strony internetowe poświęcone zdrowemu odżywianiu. Zdarza się, że nie jesteśmy do końca świadomi, jakie składniki jedzenia są zdrowe, a jakie nie. Poświęć kilka minut na przejrzenie tabeli kalorii i policz ile ich zawiera się w Twoim codziennym posiłku spożywanym w pracy. Uzyskasz wtedy informacje na temat poziomu zbilansowania Twojej diety. Oszukiwanie samego siebie i chowanie słodyczy w biurku na tzw. czarną godzinę w niczym nie pomoże.

 

Zwróć uwagę na catering pracowniczy

Jeśli jesteś przełożonym w dużej korporacji, w której lunche w firmowej kawiarni są codziennością, zbadaj jakie posiłki są zamawiane najczęściej. Najwięcej pieniędzy pracownicy wydają na niezdrowe, tłuste posiłki. Jednak utrzymywanie zbilansowanej, zdrowej diety wzmaga kreatywność i usprawnia myślenie. Stąd też warto
zmienić menu w stołówce pracowniczej i zadbać o samopoczucie jadających tam ludzi.

 

Jesteś kobietą? Zachowaj szczególną ostrożność

Kobiety powinny przypomnieć sobie, że ich układ sercowo-naczyniowy jest bardziej wrażliwy, niż mężczyzn. Mimo tego, w mediach na szeroką skalę ostrzegani przed chorobami serca są częściej właśnie mężczyźni. Wynika to z faktu, że kobiety zwykle zwracają uwagę na to co jedzą i w jakich ilościach. Jednak naukowo udowodniono, że coraz częściej na choroby serca zapadają także panie. Dlatego też, warto chronić się przed tymi dolegliwościami, a zdrowa dieta jest ku temu podstawą.

 


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2014-02-19 14:35
Kariera praca Komentarze (0)

Jest wiele zalet związanych z pracą w małej firmie. I bez względu na to, czy dopiero zaczynasz swoją karierę zawodową, czy jesteś po prostu zmęczony pracą w wielkiej korporacji i chcesz coś zmienić, sam możesz się przekonać.

Twoja praca będzie miała znaczenie

 

 

W małej firmie nie będziesz jedynie szeregowym pracownikiem, czy numerem ewidencyjnym na liście płac, jak to bywa w korporacjach, gdzie struktury organizacyjne są bardzo rozbudowane, a szefa znasz jedynie ze zdjęcia.  W mniejszym zespole komunikacja jest ułatwiona obieg informacji szybszy, a pracownicy dobrze się znają i są ze sobą zżyci. Co więcej, w mniejszym zespole, Twoje zdanie liczy się zdecydowanie bardziej. Masz większy wypływ na funkcjonowanie firmy i wkład w realizowane projekty.

Nauczysz się więcej

 

 

Pracując w małej firmie, spędzasz więcej czasu na rozmowach twarzą w twarz ze swoimi współpracownikami oraz szefem. A każda taka konwersacja to cenna nauka. Możliwość bezpośredniego komunikowania się z osobami z Twojej firmy to po prostu możliwość rozwoju i edukacji. Jak to mówią co dwie głowy to nie jedna, dlatego też każda wymiana zdań, poglądów, pomysłów i planów to nowe doświadczenie oraz cenna wiedza. To także okazja do przedstawienia swoich pomysłów i innowacji, co z kolei może prowadzić do poprawienia komfortu pracy na co dzień. 

Szybciej zdobędziesz doświadczenie

 

 

Praca w małej firmie jest wbrew pozorom bardzo dynamiczna. Rozpoczęcie pracy w małym przedsiębiorstwie jest także idealnym startem dla absolwentów. Zwłaszcza, jeśli nie są oni do końca pewni, co chcą robić w życiu w małej firmie szybko poznają standardy pracy nie tylko w swojej branży, ale też na różnych stanowiska poprzez bliski kontakt ze współpracownikami. Dzięki temu mogą zdecydować, czy to jest faktycznie praca ich marzeń. Small business daje im możliwość bezpośredniego i szybkiego włączenia się w pracę firmy oraz zapoznanie się ze wszystkimi jej aspektami. W porównaniu do dużej firmy, tu nie ma okresu próbnego czy podawania kawy szefowi przez wiele miesięcy. 

Nauka wydajności i efektywności

 

 

Młodzi ludzie rozpoczynając pracę nierzadko klasyfikują sami siebie jako pewnego rodzaju ofiary kryzysu są młodzi, nie mają wiele doświadczenia ani umiejętności i potrzebują pieniędzy. W małej firmie mogą szybciej i sprawniej nauczyć się efektywnej pracy pracując w małym zespole są przecież bezpośrednio członkami zespołów projektowych. Co więcej, małe i zżyte zespoły ułatwiają współpracę i naukę. 

Większa odpowiedzialność

 

 

Małe firmy bardziej skupiają się na kwalifikacjach i umiejętnościach swoich pracowników oraz szukają sposobów, w jaki mogą je wykorzystać. Funkcjonowanie takich firm jest dzięki temu bardziej elastyczne. Osoby rozpoczynające karierę w małej firmie będą więc bardziej doceniane za swoje indywidualne umiejętności i doświadczenie, a co za tym idzie bardzo szybko staną się odpowiedzialni za ciekawe projekty i koordynację różnych przedsięwzięć. 

Szybszy rozwój osobisty

 

 

W mniejszym zespole Twój wkład w pracę jest większy dlatego też, każdy sukces Twojej firmy jest Twoim sukcesem. Twój wkład we wszelkie projekty jest po prostu mierzalny. Rozwijasz się bezpośrednio wraz z firmą i jesteś jej integralną częścią. Wszystkie powyższe punkty doświadczenie, znaczenie Twojej osoby, większa odpowiedzialność składają się na Twój rozwój osobisty, szybsze nabywanie umiejętności i doświadczenia na bieżąco w praktyce, nie jedynie na firmowych szkoleniach i konferencjach. Rozważ co dla Ciebie jest korzystniejsze. 

 


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2014-02-07 12:30
Kariera praca, kariera, rozwój zawodowy Komentarze (0)