iWoman.pl iWoman.pl

przejdź do listy blogów przejdź do serwisu

LogowanieRejestracja

Ubieganie się o pracę jest jak randkowanie: najważniejsze jest dobre pierwsze wrażenie, a między okazywaniem zainteresowania a desperacją jest cienka linia. Ponadto, kontakty z pracodawcami to istne pole minowe bardzo łatwo popełnić błąd, który eliminuje kandydata z dalszych etapów rekrutacji.

Szukanie pracy jest tak trudnym zajęciem jak umawianie się na randki zrobienie dobrego wrażenia i poprawna komunikacja są kluczowe do osiągnięcia sukcesu oraz nawiązania trwałej relacji. Z jednej strony chcesz pokazać inicjatywę i wytrwałość, ale z drugiej nie możesz desperacko naciskać na pracodawcę. Osoby, które długo szukają pracy i wysyłają kolejne dokumenty, a nie otrzymują odpowiedzi, zadają sobie pytania - jak długo powinny czekać na kontakt ze strony rekrutera i skąd mają wiedzieć, czy CV i list motywacyjny rzeczywiście dotarły do właściwych osób.

Wykonaj telefon

Tak jak zadzwoniłbyś po pierwszym spotkaniu z potencjalnym partnerem, rozważ telefon do pracodawcy lub rekrutera po 3-5 dniach roboczych od momentu zgłoszenia swojej aplikacji na stanowisko. Przedstaw się i powiedz, o jaką posadę się ubiegasz być może rekruterzy jeszcze nie zdążyli zapoznać się z Twoją aplikacją, ale po takim telefonie na pewno sprawdzą, czy ją otrzymali i być może lepiej się jej przyjrzą, bo będą wiedzieli, że Ci zależy. Kluczowy jest tu ton musisz zapytać w sposób grzeczny i kulturalny. Oprócz tego, możesz także dowiedzieć się, kiedy firma planuje kolejny etap rekrutacji dzięki temu nie będziesz wiecznie tkwił w niepewności.

Nie bądź desperatem

Desperackie zachowanie jest bardzo zniechęcające zarówno dla obiektu Twoich westchnień, jak i potencjalnego pracodawcy. Nie aplikuj więc na każdą ofertę pracy. Zamiast tego, dopasuj swoje umiejętności i doświadczenie do konkretnych ogłoszeń. Tak jak w związkach, tak i zawodowo udaje się parom, które mają ze sobą dużo wspólnego.

SMS nie!

W tym przypadku doświadczenie z randek nie pomoże Ci w szukaniu pracy. SMS to świetna metoda komunikacji w pierwszej fazie związku, ale nie do przyjęcia w relacjach zawodowych. Wyślij miły, dobrze napisany e-mail dziękujący za rozmowę SMS lub zaproszenie do grona znajomych na Facebooku nikomu nie zaimponuje, a wręcz może sprawić, że wyjdziesz na osobę nieprofesjonalną.

Dopracuj szczegóły

Kiedy wybierasz się na pierwszą randkę, zazwyczaj prosisz przyjaciela, żeby ocenił Twój wygląd. Zanim więc pomyślisz o rozsyłaniu CV, dopilnuj, żeby było idealne pod względem językowym. Możesz pokazać je zaufanej osobie z prośbą o sprawdzenie. Literówka lub błąd ortograficzny szybciej odstraszą przyszłego pracodawcę niż nieświeży oddech obiektu Twoich zainteresowań na randce. Gdy już dostaniesz zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, również skonsultuj swój ubiór z kimś zaufanym zwłaszcza gdy nie masz wyczucia stylu.

Nie bądź zrzędą

Kiedy zaczynasz się z kimś spotykać, zawsze chcesz pokazać się z jak najlepszej strony (w końcu nikt nie chce słuchać nieustannego narzekania). Podobnie okaż zainteresowanie firmą na wszystkich etapach rekrutacji. Uśmiechaj się podczas rozmowy telefonicznej (słychać to w Twoim głosie) i udziel wszystkich niezbędnych informacji na swój temat. Postaraj się okazać entuzjazm i zaangażowanie, nie narzekaj na rynek pracy czy poprzedniego pracodawcę.

Bazuj na reakcjach

W wielu branżach atmosfera pracy jest bardzo swobodna, ale przesadnie przyjacielski ton może sprawić wrażenie, że nie jesteś profesjonalny i brak Ci wyczucia w sytuacjach biznesowych. W pracy jest tak, jak na randkach - jeśli nie jesteś pewien kierunku, w jaki zmierza rozmowa i relacja, najłatwiej jest obserwować zachowania drugiej osoby.


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2013-07-04 13:00
Kariera praca, kariera, randka, rozmowa rekrutacyjna Komentarze (0)