iWoman.pl iWoman.pl

przejdź do listy blogów przejdź do serwisu

LogowanieRejestracja

 Dla wielu osób poszukujących pracy rozmowa kwalifikacyjna jest niemal jak przesłuchanie. Często dzieje się tak, ponieważ kandydaci jedynie odpowiadają na pytania i nie zadają żadnych własnych. O co warto zapytać potencjalnego pracodawcę?

Poprzez zadawanie odpowiednich pytań w czasie rozmowy kwalifikacyjnej możesz nie tylko ustalić, czy ta posada Ci odpowiada, i pozyskać informacje na temat firmy, do której aplikujesz, lecz także okazać zainteresowanie stanowiskiem, o które się ubiegasz, i zaciekawić rekrutera swoją osobą. Jakie pytania możesz zadać tak, aby zaprezentowały Cię w dobrym świetle i pozwoliły Ci przejąć kontrolę nad rozmową? radzą eksperci Monsterpolska.pl:

Zapytaj o trudne sprawy

Nie obawiaj się pytać o rzeczy, które wzbudzają Twój niepokój lub mogą wpłynąć na Twoją decyzję o przyjęciu lub odrzuceniu danej oferty pracy. Przykładowo, pytanie: Czy firma boryka się z problemami, którym osoba z moim doświadczeniem mogłaby zaradzić?, zaprezentuje Cię jako osobę zaangażowaną i chętną do pomocy. Natomiast pytanie: Jeśli zaczęłabym pracę jutro, jakie byłyby moje niecierpiące zwłoki priorytety i pierwsze obowiązki oraz zadania do zrealizowania?, pokaże rekrutującemu, że realnie myślisz o stanowisku, o które się ubiegasz, a jednocześnie odpowiedź na nie powinna dać Ci wyobrażenie o oczekiwaniach potencjalnego pracodawcy i pomoże Ci w podjęciu słusznej decyzji.

Dowiedz się, dokąd zmierza firma

Zawsze warto zapytać, jaka wizja i misja przyświecają firmie w perspektywie długofalowej. Jednakże, przed spotkaniem warto sprawdzić na stronie internetowej organizacji, czy te informacje nie są tam zawarte wówczas przeczytaj je i pokaż w czasie rozmowy kwalifikacyjnej, że posiadasz wiedzę na temat przedsiębiorstwa, w którym chcesz dostać pracę.

Dopytaj o cele, zarówno krótko-, jak i długoterminowe nie tylko firmy, ale i działu/zespołu, w którym miałabyś pracować. Po uzyskaniu informacji pokaż rekrutującemu, w jaki sposób Ty możesz przyczynić się do ich realizacji.

Ustal, czy firma Ci odpowiada

Zapytaj o kulturę panującą w organizacji, a także o zasady obowiązujące w firmie. Możesz dopytać o zwyczaje wśród pracowników. Zdobyta wiedza uzmysłowi Ci, czy się odnajdziesz w tym miejscu, i albo Cię przekona do przyjęcia oferty pracy, albo do jej odrzucenia.

Okaż swoje zainteresowanie

Dopytaj, czy możesz jeszcze udzielić dodatkowych informacji na temat swoich kwalifikacji to pokaże rekruterowi, że jesteś naprawdę zainteresowana ofertą pracy i chcesz dobrze wypaść. Możesz także zapytać, jakie są kolejne etapy rekrutacji i kiedy możesz spodziewać się odpowiedzi ze strony rekrutującego.

Upewniaj się

Jeśli czxegoś nie rozumiesz, nie udawaj, tylko grzecznie dopytaj poproś o doprecyzowanie lub oparcie wywodu o przykłady. Poprzez prośby o wyjaśnienie, pokażesz rekrutującemu swoje zainteresowanie. Możesz też robić notatki w czasie rozmowy, zapisując kluczowe słowa, aby nic o czym rozmawialiście, Ci nie umknęło. Uważaj tylko,  by za bardzo nie skupić się na pisaniu, zamiast na kontakcie wzrokowym i rozmowie.

Kiedy zadawać pytania czy zaczekać, aż padnie ze strony rekrutera: Czy ma Pan/i do nas jakieś pytania?, czy też pytać od razu, gdy coś Ci przyjdzie do głowy? To zależy od sytuacji. Jeśli widzisz, że rekrutujący ma ustalony przebieg rozmowy, a nawet czyta pytania z kartki, nie przerywaj mu. Natomiast jeśli rozmowa jest bardziej swobodna, wykorzystaj szansę na interakcję i pytaj na bieżąco.

Pamiętaj przed rozmową musisz dobrze się przygotować. Odwiedź stronę internetową firmy i zapoznaj się z treściami na niej zamieszczonymi, by uniknąć pytań o rzeczy, których mogłaś się dowiedzieć przed spotkaniem. Poszukuj jak najwięcej informacji oraz opinii na temat firmy i bądź na bieżąco. 

 

 


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2013-12-30 10:26
Kariera rozmowa, praca, kariera, kwalifikacyjna, rekruter Komentarze (0)

 Czujesz, że dajesz z siebie sto procent i robisz wszystko dobrze, a mimo to Twoja kariera stoi w miejscu? Być może popełniasz któryś z tych pięciu najpowszechniejszych błędów. Zapoznaj się z nimi. Zrób to tylko tylko po to, żeby ich unikać i pomóc swojej karierze wrócić na dobry tor i dać jej szansę na rozwój.

 

Ignorowanie współpracy

 

Być może wszelkie zadania wykonujesz dobrze i jesteś punktualna jeśli chodzi o terminy, jednak jest to tylko pewna część naprawdę dobrze wykonanej pracy. Musisz przede wszystkim pamiętać o komunikacji i współpracy tj. o zwróceniu szczególnej uwagi na swoje relacje ze współpracownikami.

Oczywiście, patrząc na sytuację racjonalnie, ludzie powinni być oceniani jedynie za pracę, którą wykonują oraz jej jakość i efekty. W rzeczywistości jednak dobre relacje z otaczającymi Cię osobami są równie ważne. Samodzielna próba wybicia się i osiągnięcia sukcesu w pojedynkę jest po prostu niemożliwa.

 

Aparycja do poprawki

 

Czy tego chcesz czy nie, Twój wygląd jednak MA znaczenie. Idealistyczne przysłowia o tym, że nie szata zdobi człowieka, nie są do końca prawdziwe. Musisz, po prostu musisz, zwracać uwagę na swoje ubranie, włosy a także wszelkiego rodzaju dodatki i gadżety i upewnić się, że są one odpowiednie.

W pracy nie reprezentujesz jedynie siebie. Jesteś przedstawicielem swojej marki, swojej firmy. Zasady biurowego dress codeu to obowiązkowa wiedza dla każdego, kto chce uchodzić za profesjonalistę w swojej dziedzinie. Jeśli więc wyglądasz, jakbyś ubierała się w pośpiechu, po ciemku lub po prostu niechlujnie, wysyłasz podświadomie wiadomość, że nie traktujesz siebie, swojej firmy i waszych celów poważnie.

 

Nie widzisz granicy pomiędzy profesjonalne a osobiste

 

Kierownictwo zdaje sobie sprawę z tego, że zachowanie pracowników i podejmowane przez nich decyzję najczęściej wynikają z ich osobistych celów i dążeń. Nie znaczy to jednak, że na każdym kroku musisz podkreślać swoje racje zwłaszcza, kiedy chodzi o negocjowanie.

Menedżerowie wiedzą, że negocjując podwyżkę, myślisz o możliwych większych wydatkach i w głowie planujesz, co zrobisz z większą niż dotychczas sumą pieniędzy. Twoim zadaniem jednak jest udowodnienie, jak podwyżka i docenienie Ciebie pozytywnie wpłynie także na firmę i jej funkcjonowanie.

Jeśli więc mowa jest o podwyżce, możliwości pracowania z domu czy elastycznych godzinach pracy nie skupiaj się tylko na sobie, swoich zachciankach i wygodzie, ale staraj się przekonać swoich rozmówców, że i oni odniosą także z tego jakąś korzyść.

 

Pieniądze kosztem nowych możliwości

 

W momencie, kiedy skupisz się na pieniądzach, a zapomnisz o spełnianiu się zawodowym, nowych wyzwaniach i nabywaniu cennego doświadczenia, niebawem znienawidzisz swoją pracę.

Kiedy kwestia pieniędzy przeważa w każdym aspekcie Twojego życia zawodowego kosztem nowych możliwości, Twoja kariera po prostu stanie w miejscu. Bez zdobywania nowych doświadczeń i prób zaimponowania współpracownikom i pracodawcy swoimi umiejętnościami i efektami pracy, stracisz szansę na rozwój osobisty i zawodowy. A za pieniądze nie kupisz uznania i szacunku.

 

Brak inicjatywy

 

Wychodzenie z nowymi pomysłami i inicjatywą to duży krok w procesie zmian na lepsze. Czekanie na takie zmiany i oczekiwanie na gotowe rozwiązania to krok wstecz dla Twojej kariery.

Bycie aktywnym  i kreatywnym pracownikiem sprawi, że ktoś to na pewno zauważy i doceni. Brak inicjatywy da się zauważyć jednak dużo szybciej. Jeśli ktoś musi ciągle wytyczać Ci szlaki i kierować Tobą oraz Twoją pracą, zostaniesz uznana za osobę niesamodzielną, mało kreatywną a z czasem bezużyteczną. 


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2013-12-23 15:21
Kariera praca, kariera, błędy Komentarze (0)

 Możesz sobie z nim poradzić!

Jesteś ciągle zestresowana? Nie jesteś sama. Globalna ankieta przeprowadzona przez portal Monster pokazuje, że stres spowodowany pracą jest powszechnym problemem i dotyczy większości z nas. Według jej wyników, aż 60% respondentów odczuwa stres związany z miejscem pracy każdego dnia. Jak sobie z nim poradzić?

 

Wszyscy chcemy być najlepsi w pracy, rozwijać się i awansować, osiągnąć sukces i jednocześnie lubić swoją pracę. Ciężko jest jednak realizować te cele, kiedy stale towarzyszy nam stres, który negatywnie wpływa na nasze samopoczucie, pracę i relacje ze współpracownikami, szefem czy klientami.

Dobry pracodawca powinien wspierać swoich pracowników i pomagać im w redukowaniu poziomu stresu wynikającego z pracy. Pozbawione stresu miejsce pracy pozwala pracownikom wykonywać obowiązki w sposób efektywny i rozwijać się, wpływając na sukces firmy i realizację założonych celów. Jeśli jednak twój szef nie kwapi się, by pomóc Ci poradzić sobie z presją, przeczytaj poniższe wskazówki, dzięki którym zredukujesz poziom stresu w pracy.

 

1.    Przedyskutuj zakres swoich obowiązków

Zanim stracisz kontrolę nad sobą i swoim poziomem stresu, spróbuj przykuć uwagę szefa. Szanse na uniknięcie nerwowych sytuacji wzrosną, kiedy zawczasu zauważysz pierwsze symptomy nadchodzących problemów i będziesz o tym mówiła. Dobry szef będzie chciał, byś czuła się komfortowo w pracy i przez to działała efektywnie. Nie bój się więc przyznać mu do tego, że czujesz się przytłoczona obowiązkami czy natłokiem zadań. Być może ktoś z zespołu będzie mógł Cię wesprzeć w wykonywaniu codziennej pracy.

 

2.    Nie jesteś robotem każdy ma swoje granice

Nie bierz na siebie więcej niż jesteś w stanie udźwignąć. Najczęściej osobą, która najwięcej od ciebie wymaga, jesteś Ty sama. Pamiętaj, że nikt nie jest doskonały, a Ty robisz wszystko, co w Twojej mocy. Nie bierz na siebie dodatkowej pracy czy obowiązków, jeśli nie jesteś pewna, że im podołasz. Naucz się mówić nie bez strachu, że zawiedziesz innych.

 

3.    Wyznacz priorytety

Ważne jest, byś umiała stwierdzić, które z zadań są pilne, a które mogą poczekać, aż będziesz mogła się nimi na spokojnie zająć. Każdego ranka sporządzaj listę rzeczy, które musisz zrobić i podziel ją na pół: na górze niech pojawią się pilne i niecierpiące zwłoki zadania, a niżej umieść te mniej naglące. Jeśli uporasz się z tymi istotniejszymi zadaniami, Twój dzień wyda się nagle bardziej produktywny i wszystko wyda się łatwiejsze oraz przyjemniejsze. Skreślanie kolejnych wykonanych zadań z listy pokaże Ci również, że Twoja praca przynosi realne efekty, co pomoże Ci mniej się stresować.

 

4.    Uporządkuj przestrzeń i czas

Niekiedy stres jest wynikiem chaosu panującego wokół ciebie. Posprzątaj więc swoje stanowisko pracy, pozbądź się wszystkich niechcianych, niepotrzebnych śmieci i przedmiotów, wyrzuć stare, nieaktualne dokumenty i spróbuj uporządkować wszystko. Jeśli to możliwe, znajdź czas pomiędzy kolejnymi zadaniami, by przez kilka minut ochłonąć i móc w pełni skoncentrowana wrócić do wykonywania obowiązków.

 

5.    Zrelaksuj się

Każda przerwa w ciągu dnia, ale i tygodnia oraz roku sprawia, że możesz skupić się na sobie i zrelaksować. Bez takich momentów dla siebie nie będziesz w stanie zredukować poziomu stresu. Dlatego jeśli przysługuje Ci godzinna przerwa na lunch, korzystaj z niej. Możesz przy posiłku porozmawiać z kimś, posłuchać muzyki lub poczytać książkę. Korzystaj też z urlopu, który Ci przysługuje. I jeśli to nie jest konieczne, w weekend nie wykonuj obowiązków służbowych, nie sprawdzaj poczty i wyłącz telefon, jeśli to możliwe.

Jeśli jednak próbowałaś bezskutecznie walczyć ze stresem spowodowanym pracą, przemyśl na spokojnie, czy już nie najwyższy czas na zmianę miejsca i środowiska pracy. Nie warto narażać się na utratę zdrowia. Dlatego istotne jest, byś potrafiła dostrzec i zrozumieć, co powoduje u Ciebie stres, i eliminowała to ze swojego życia stopniowo. Nadgorliwość i profilaktyka są niezmiernie ważne. Rób więc wszystko, by miejsce, w którym spędzasz prawie każdy dzień, było dla Ciebie źródłem samozadowolenia i spełnienia, a nie stresu i niepotrzebnych nerwów. 

 


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2013-12-16 11:15
Kariera praca, kariera, stres Komentarze (0)

 Kryzys ekonomiczny sprawia, że wiele osób myśli o zmianie miejsca pracy, a nawet zawodu czy branży. Jak sprawdzić, czy to dobry pomysł, a następnie w mądry sposób zmienić swoje dotychczasowe życie zawodowe?

Jedni kurczowo trzymają się obranej drogi, inni zaś, widząc sytuację na rynku, próbują zmienić swoje życie w tym również miejsce pracy, a nawet zawód czy branżę. To może okazać się strzałem w dziesiątkę, jeśli decyzja o zmianie kariery zawodowej jest dobrze przemyślana. Jeśli tak jest, istnieje duże prawdopodobieństwo, że pracownik odnajdzie się w nowej roli i będzie czerpał jednakową, a może nawet większą satysfakcję z nowych obowiązków i pracy. Aby pomóc osobom zastanawiającym się nad takim krokiem i szukającym pracy podjąć tę trudną decyzję i przemyśleć, czy taka zmiana będzie dla nich dobra i jak się do zabrać do wprowadzenia jej w życie, eksperci monsterpolska.pl przygotowali listę przydatnych wskazówek:

Rozważ nową branżę

Dla niektórych zmiana branży może być tak samo satysfakcjonująca, jak duży krok w karierze. Warto więc zastanowić się, jak możesz przejść z obecnej pracy do nowego sektora. Dla przykładu, jeśli pracujesz jako księgowa, ale pasjonujesz się muzyką, spróbuj aplikować na posadę w księgowości w przemyśle muzycznym.

Zrób research

Najlepszym sposobem na rozpoczęcie nowej kariery jest szczegółowe zapoznanie się z rynkiem, na który chcesz wejść i zrozumienie, czego pracodawcy oczekują od pracowników. Spróbuj też poznać ludzi pracujących w wymarzonym przez ciebie zawodzie, np. podczas konferencji i imprez branżowych, a także stwórz swoje CV w sieci.

Poszukaj realnych możliwości

W niepewnych ekonomicznie czasach znalezienie nowej pracy może być wyzwaniem, w szczególności jeśli chcesz całkowicie odmienić swoją karierę. Sprawdź, czy w wybranej przez Ciebie branży pojawiają się oferty pracy. Pomoże Ci w tym funkcja automatycznego powiadamiania o nowych ogłoszeniach na stronie monsterpolska.pl.

Określ swoje mocne strony

Możesz nie mieć zbyt dużego doświadczenia w pracy, o którą się ubiegasz, ale na poprzednich stanowiskach z pewnością rozwinęłaś swoje umiejętności i zdobyłaś cenną wiedzę. Zastanów się, które z tych kwalifikacji przydadzą Ci się w nowej branży i podkreśl to w swoim CV.

Popracuj nad listem motywacyjnym

List motywacyjny to idealne miejsce na wyjaśnienie, dlaczego chcesz zmienić swoją pracę. Opisz w nim, jakie są Twoje motywacje, podkreśl entuzjazm i pasję, które zaprocentują w przyszłej pracy.

Dorabiaj

Jednym ze sposobów na zmianę kariery jest podejmowanie się różnych zleceń jako wolny strzelec lub praca na niecały etat. Pomoże to zbudować Twoje CV i sprawdzić, czy rzeczywiście ta branża jest dla Tiebie. Nawet weekendowy staż pozwoli lepiej poznać specyfikę danej pracy.

Wróć do szkoły

Jeśli chcesz zoptymalizować swoje szanse na zdobycie intratnej posady, warto rozważyć zdobycie niezbędnych zawodowych kwalifikacji na studiach. Studia wieczorowe lub zaoczne możesz z łatwością pogodzić ze swoją obecną pracą. Odpowiednie wykształcenie pozwoli Ci na zdobycie lepszej pensji w nowym zawodzie.

Przelicz swoje finanse

Zmiana zawodu może być dużym obciążeniem finansowym, więc powinnaś upewnić się, że możesz sobie na to pozwolić. Miej także na uwadze, że początkowo Twoja pensja może być niższa niż dotychczas, więc zastanów się, czy jesteś w stanie się poświęcić.

Siła płynie z pewności

Miej pewność, że masz ważne powody, dla których chcesz zmienić swoją karierę. Jeśli wiesz, co i dlaczego chcesz zmienić oraz jak możesz to osiągnąć, sukces na pewno przyjdzie bardzo szybko. Bądź także przygotowana, że przyszli pracodawcy będą chcieli te powody poznać, chcąc upewnić się, że Twoja zmiana jest zaplanowana i przemyślana, a nie tylko przed czymś uciekasz.

 


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2013-12-09 15:17
Kariera kryzys, praca, zmiana Komentarze (0)

Zachowanie w miejscu pracy świadczy o naszej kulturze i nas samych, dlatego większość z nas stara się wywrzeć jak najlepsze wrażenie. Niestety, niejednokrotnie los płata nam figle i musimy stawić czoła sytuacjom, o których wolałybyśmy zapomnieć.

Wysłanie e-maila do niewłaściwej osoby

Taka wpadka zdarza się bardzo często. Czy to niegrzeczna odpowiedź pod wpływem emocji, czy przypadkowe przesłanie wiadomości (np. z prywatnymi informacjami) do niezamierzonej osoby - wystarczy chwila nieuwagi. Jedyną radą jest chwila zastanowienia przed naciśnięciem przycisku wyślij.

Oczywiście, możesz okazać komuś swoją złość, ale daj sobie czas na ochłonięcie, uspokojenie się i napisanie bardziej profesjonalnej odpowiedzi. Pamiętaj, nie masz pewności, kto monitoruje Twoje wiadomości, dlatego nigdy nie pisz maili, którymi nie podzieliłabyś się publicznie.

Złapani na gorącym uczynku w niestosownej sytuacji

Jest wiele możliwości, aby pracownicza relacja przekształciła się w płomienny romans. Czy to zakrapiana impreza integracyjna, czy też zbyt wiele wspólnych wieczorów, spędzonych na pracy razem, pamiętaj, że jest duże prawdopodobieństwo, że zostaniecie przyłapani. Jeśli naprawdę nie możesz oprzeć się pokusie i zostawić czułości na później, znajdźcie chociaż jakieś odosobnione miejsce.

Awaria stroju

Incydenty związane z odzieżą są bardzo częste w pracy. Rozpięty rozporek, plama na koszuli czy spodniach, podciągnięta spódnica lub dwie różne skarpetki wszystko to może wprawić nas w zażenowanie. Dlatego trzymaj w pracy zapasowy zestaw ubrań na wypadek, gdyby przydarzyła Ci się jakaś awaria stroju.

Jeśli narobiłaś sobie w pracy wstydu, są dwie możliwości: wyjść z tego z podniesioną głową i dystansem lub zapomnieć o urazach, zmieniając firmę. Ta druga opcja jest jednak ostatecznością. Warto przede wszystkim zadbać o dialog i szukanie optymalnego rozwiązania. 


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2013-12-02 12:52
Kariera praca, kariera, wpadka Komentarze (0)