iWoman.pl iWoman.pl

przejdź do listy blogów przejdź do serwisu

LogowanieRejestracja

 Twój strój w pracy jest bardzo ważny i wpływa na to, jak postrzegają Cię przełożeni i współpracownicy. Dlatego tak istotne jest, by nie popełnić żadnego faux pas. W uniknięciu gafy pomogą Ci wskazówki ekspertów monsterpolska.pl.

Rygorystyczny dress code w większości firm przestaje obowiązywać na rzecz bardziej swobodnego stroju w miejskim stylu (tzw. casual). Wiele osób wręcz odrzuca dobrze płatne oferty pracy w korporacjach właśnie ze względu na obowiązujące tam uniformy. Reakcja ta jest znakiem czasów. Pracodawcy muszę przyciągać młode talenty, a restrykcyjne zasady ubioru często są zniechęcające.

 

Zasady, co jest akceptowalnym ubiorem w korporacji, a co już nie, nie są do końca jasne. Eksperci monsterpolska.pl podpowiadają, czego na pewno nie powinieneś wkładać do pracy, jeśli dbasz o swój profesjonalny wizerunek i chcesz uniknąć modowej wpadki. Oto lista 20 rzeczy, które lepiej włożyć w weekend lub na wieczór po pracy.

 

 1. Adidasy. Ze wszystkich rzeczy, których nie powinniśmy nosić do pracy, sportowe obuwie plasuje się na szczycie listy.

   

 1. Klapki. Noszenie ich do pracy jest po prostu nieeleganckie. Możliwe, że to przez bezustanny odgłos człapiącej podeszwy lub widok gołych stóp.

   

 1. Pomięte koszule są w pierwsze trójce rzeczy zakazanych. Żelazko może zamienić żebraka w księcia. Sprezentuj sobie dobrej jakości żelazko ze spryskiwaczem. Jest szybsze i dużo łatwiejsze w użyciu niż zwykłe żelazko.

   

 1. Stukoczące obcasy. Najlepiej zainwestuj w buty na gumowych podeszwach. Jeśli nosisz szpilki, staraj się stawiać kroki lekko i chodzić po firmowych dywanach tak często, jak to możliwe.

   

 1. Spodnie z niskim stanem. W pracy nikt nie powinien oglądać Twojej wystającej bielizny czy wałeczka zbędnego tłuszczu nad paskiem. Noś również wystarczająco długie koszule, które zakryją Twoje ciało także przy siadaniu i schylaniu się.

   

 1. Pobrzękująca biżuteria. Twoi współpracownicy słyszą Cię już z daleka, rozpraszają się, a całą uwagę, którą poświęcali pracy skierują na nienawidzenie Ciebie.

   

 1. Brudne lub sprane ramiączka od biustonosza. Wszystkie, nawet najładniejsze ramiączka nie mogą pozostawać na widoku, jeśli jesteś w pracy. Schowaj je.

   

 1. Wiszące ozdoby. Długie wisiorki na Twoim dekolcie skutecznie przyciągną uwagę współpracowników, niekoniecznie tę pożądaną.

   

 1. Frotki. Jeśli twoje biuro nie wyprawia akurat przebieranej imprezy w stylu lat 80., nie zakładaj frotek do biura. Najlepiej je wyrzuć dawno wyszły z mody.

   

 1. Za dużo makijażu. Pamiętaj, idziesz do pracy, a nie na karnawałowe przyjęcie. Możesz delikatnie podkreślić urodę kosmetykami, natomiast niebieski cień do powiek pozostaw na weekendową imprezę w klubie.

   

 1. Ubranie z poprzedniego dnia. Twoi współpracownicy od razu zauważą, że nie spałeś tej nocy w domu i nie uprałeś swojego ubrana. Staraj się nie nosić dwa razy pod rząd tych samych ubrań, nawet jeśli je pierzesz wieczorem. To robi złe wrażenie.

   

 1. Dresy. Zachowaj je na siłownie.

   

 1. Kabaretki do pracy najlepsze są cieliste rajstopy. W zimie, jeśli nie masz spotkania biznesowego, możesz ewentualnie włożyć grubsze, kryjące rajstopy w stonowanych barwach czarne lub szare.

   

 1. Zwierzęce wzory. Nie chcesz być chyba nazwana kocicą.

   

 1. Ubrania, w których śpisz. Może to być kuszące dla absolwentów i młodych ludzi, którzy mają problem ze wstawaniem rano. Nikogo nie oszukasz znajdź inny sposób na zaoszczędzenie rano czasu.

   

 1. Podkoszulki. Zdecydowanie nie sprawdzą się w biurze, nawet pod marynarką.

   

 1. T-shirty proklamujące polityczne poglądy, z nadrukami z religijnymi odwołaniami lub ordynarnymi żartami lepiej zostaw w domu. W przeciwnym razie, bądź pewien, że kogoś nimi obrazisz.

   

 1. Obciśle przylegające koszulki i spodnie. Nie chcesz chyba sprawić, by inni czuli się niekomfortowo, widząc dokładnie całe Twoje ciało.

   

 1. Mocne, ciężkie perfumy. Weź pod uwagę, że niektórzy nie tolerują takich zapachów i mogą przez nie dostać migreny.

   

 1. Sukienki bez bielizny. Brak bielizny pod odzieżą jest dopuszczalny jedynie na plaży lub wakacjach. W pracy zaś sprawi, że Twoi współpracownicy i przełożeni będą mieli o Tobie bardzo złe zdanie. Co więcej, w niektórych firmach możesz z tego powodu stracić pracę!

   


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2013-11-25 14:00
Kariera praca, ubiór, dresscode Komentarze (0)

 Elegancki, adekwatny do sytuacji ubiór często przyczynia się do sukcesu w czasie rozmowy kwalifikacyjnej. Jednak, gdy już zdobędziesz pracę, nadal powinnaś dbać o strój, zwłaszcza jeśli myślisz o awansie.

To, co wkładasz na siebie, wpływa na to, jak postrzegają Cię współpracownicy, menedżerowie, Twój zespół i szef. Jest to szczególnie istotne, gdy marzysz o pójściu naprzód i awansie. Zapoznaj się z poniższymi trzema pytaniami i wskazówkami ekspertów monsterpolska.pl, które pomogą Ci wejść na kolejny szczebel drabiny zawodowej.

Czy ubierasz się stosownie do pozycji, jaką chciałabyś zajmować?

To dobrze znany klucz do sukcesu, jednak nie wszyscy według niego postępują. Liczą się dyskrecja i ostrożność powinnaś delikatnie się wyróżniać spośród reszty współpracowników, ale nie tak, aby stało się oczywiste, że liczysz na awans. Warto podejrzeć styl menedżerów i podążać za tym wzorcem. Jednak unikaj kopiowania. Zamiast tego zwróć uwagę na takie rzeczy, jak długość spódnicy, dobór kolorów, jakość ubrań i rodzaj dodatków. Postaw na otwartość i komunikatywność, ale bez przekraczania granic. Pamiętaj, Twoje ubrania powinny zacząć wyrażać gotowość do podjęcia dodatkowych obowiązków i przyjęcia wyższego stanowiska. Bardziej elegancki strój podkreśli Twój profesjonalizm.

Czy ubierasz się stosownie do pozycji, której nie chcesz?

Jeśli liczysz na awans, musisz zachować umiar w doborze stroju i unikać wszystkiego, co można poprzedzić słowem: zbyt. Zbyt krótkie, zbyt ciasne, zbyt stare czy zbyt jaskrawe - zapomnij o tych rzeczach. Pracownicy, których styl ubierania się nie pasuje do kultury organizacji lub danego stanowiska, mogą być postrzegani jako mało poważni lub mniej pracowici, niż ich lepiej czy po prostu bardziej adekwatnie ubrani współpracownicy, a to może prowadzić do pominięcia Cię przy przydzielaniu awansu.

Co z włosami, twarzą i innymi detalami?

Elegancki, biurowy ubiór i wyższe, zazwyczaj bardziej odpowiedzialne stanowisko, nie idą w parze z nowoczesną, młodzieżową fryzurą i przesadnym makijażem. Ubieganie się o awans powinnaś potraktować kompleksowo liczy się całościowe wrażenie. Ma to szczególne znaczenie, jeśli starasz się o posadę, w której będziesz miała kontakt z klientami Twoja osoba będzie reprezentować firmę, więc menedżerowie będą szukać kogoś o odpowiedniej aparycji.

Szansę na awans można stracić z wielu powodów, ale ubiór i wygląd to coś, co możesz łatwo zmienić. Podążanie za powyższymi wskazówkami pomoże Ci znaleźć się na dobrej pozycji, kiedy przyjdzie czas na zmiany czas awansów w Twojej firmie.  

 


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2013-11-18 11:38
Kariera Komentarze (0)

 Co łączy Baracka Obamę i Brada Pitta? Obaj poznali swoje życiowe partnerki w pracy! Jak wiedzą wszyscy fani książki Pięćdziesiąt twarzy Greya, nawet Ana spotkała tytułowego Mr Greya, gdy w zastępstwie za chorą przyjaciółkę przeprowadzała z nim wywiad.

Poznawanie nowych osób w barach i klubach czy swatanie przez znajomych to popularne sposoby na znajdywanie partnerów. Kiedy jednak godziny pracy są coraz dłuższe, dla niektórych z nas pojawienie się romantycznych wibracji w miejscu pracy jest nieuniknione. Może to być ryzykowne - biurowe romanse zazwyczaj są trudne do utrzymania i mogą prowadzić do niekomfortowych sytuacji, w szczególności jeśli nie przestrzegamy zasad. Jakich? Poznaj wskazówki ekspertów monsterpolska.pl:

 

  Odrób pracę domową. Zapytaj w dziale HR, czy firma ma określoną politykę dotyczącą umawiania się pracowników, a co więcej, randkowania z osobami na wyższym stanowisku. Pamiętaj, że choć realizacja własnego scenariusza na wzór Pięćdziesięciu twarzy Greya mieszania władzy z pożądaniem - może być kusząca, polityka niektórych firm surowo i wyraźnie tego zabrania.

  Pierwszy kontakt poza biurem. Nie wysyłaj propozycji spotkania korzystając ze służbowego maila. Wykonaj dyskretny telefon, żeby zaproponować kawę czy drinka po pracy. Jeśli odpowiedzią będzie tak, spotkajcie się po godzinach, jak najdalej od biura.

  Bądź dyskretna. Zanim zdecydujesz, że chcesz się podzielić swoją nową, romantyczną relacją ze współpracownikami, poczekaj i upewnij się, że z Waszych spotkań może wyjść coś więcej. Być może Twój związek nie przetrwa i rozpadnie się po kilku pierwszych randkach. Wówczas będzie wystarczająco niezręcznie nawet bez wszystkich wokół wiedzących, co się stało.

  Zero przytulania w biurze, na oczach innych. Zachowaj publiczne okazywanie uczuć na miejsca znajdujące się poza firmą. Jeśli zwiążesz się z kolegą z pracy, nawet nie myśl o trzymaniu się za ręce w firmowej kafeterii, dotykaniu się stopami pod stołem konferencyjnym czy pożegnalnym pocałunku przed tym, jak jedno z Was uda się na spotkanie przecież nie chcecie być tematem plotek. Współpracownicy podziękują Wam za powściągliwość.

  Pozostań offline. Nie wysyłaj e-maili z romantyczną lub seksualną zawartością. Istnieje zbyt duże ryzyko, że ktoś przeczyta Waszą korespondencję.

  Nie narażaj na szwank etyki zawodowej. Utrzymaj efektywność w pracy. Jeśli Twoje życie osobiste zacznie negatywnie oddziaływać na rezultaty Twojej pracy, możesz zostać poproszona o wybór między karierą a partnerem.

  Nie opowiadaj o swoim romansie. Niezależnie od tego, jak bardzo przyjacielscy i pomocni są Twoi współpracownicy, sekrety rzadko pozostają w ukryciu. Nie mów i nie rób niczego, o czym nie chciałabyś, by wiedziała cała firma. Podczas gdy sam romans w pracy nie zawsze jest niezgodny z zasadami, bezpośrednie przechwalanie się na ten temat niemal w każdym wypadku spotka się z dezaprobatą.

  Przygotuj się na rezygnację. Bez względu na to, czy Wasz romans przetrwa, bądźcie przygotowani na zmianę pracy. Jeśli wszystko się Wam ułoży i zechcecie stworzyć trwały związek, jedno z Was powinno być przygotowane na poszukiwanie nowej posady wspólna praca niekoniecznie jest receptą na szczęście. Z drugiej strony, jeśli związek się rozpadnie, będzie łatwiej nie wpadać na swojego byłego partnera każdego ranka.

  Niech nie stanie się to zasadą. Jeśli zakochujesz się i odkochujesz mniej więcej tak często, jak inni zmieniają skarpetki, to pamiętaj, że nawet jeśli Ty jesteś szczęśliwa pracując w tym samym biurze, co Twoi byli partnerzy, oni mogą czuć się inaczej. Spójrz na to krytycznym okiem, aby upewnić się, że Twoi współpracownicy mówią o Tobie w kontekście dobrze wykonanej pracy, a nie skandalizującego życia uczuciowego.

  Jeśli nie znalazłaś miłości w pracy. Długie godziny w pracy i wyczerpujący plan dnia mogą sprawić, że poczujesz się samotna i nie będziesz miała szansy poznać nikogo ani w biurze, ani poza nim. W takiej sytuacji zastanów się nad zmianą pracy na taką, która pozwoli Ci na zachowanie równowagi między karierą zawodową a życiem prywatnym. Być może nowa praca przyniesie za sobą nie tylko nowe wyzwania i spowoduje rozwój Twojej kariery, ale też w nowym miejscu poznasz miłość swojego życia.


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2013-11-14 13:42
Kariera praca, kariera, uczucia, romans Komentarze (0)

Pamiętasz, jak pierwszy raz wybierałaś się do szkoły? Musiałaś nauczyć się zasad funkcjonowania tej instytucji poprzez dokładną obserwację zachowań swoich rówieśników i wychowawców. Dokładnie tak samo sytuacja wygląda w pracy. Istnieje szereg pisanych, jak i niepisanych reguł, umożliwiających sprawną kooperację między współpracownikami, które warto znać. Które spośród niepisanych zasad mogą okazać się dla Ciebie szczególnie ważne?

 

Telefon komórkowy

Z prywatną komórką nie możemy się rozstać nawet w pracy. Pamiętaj zatem o tym, żeby wyłączyć dźwięk. Niespodziewany telefon, którego dzwonek nie zostanie uprzednio skutecznie wyciszony, może okazać się wyjątkowo denerwujący dla reszty zespołu. 

 

Staraj się unikać wykonywania prywatnych telefonów w miejscu pracy. Jeśli sytuacja jest wyjątkowa i musisz zadzwonić w ważnej sprawie, postaraj się nie przeszkadzać innym.

 

Nie zabieraj telefonu na spotkania. Wyciszony czy nie, będzie w stanie skutecznie rozproszyć Twoją uwagę. Jeśli otrzymasz wiadomość, prędzej czy później będziesz chciała ją przeczytać. Takie zachowanie w trakcie spotkania może zostać uznane za wybitnie nieprofesjonalne, szczególnie w oczach szefa. 

 

Nie używaj telefonu w toalecie. Specyficzna akustyka tego typu pomieszczeń czyni Twój głos naprawdę donośnym.

 

Korzystanie z Internetu

 

Polityka firmy dotycząca korzystania z Internetu przez pracowników to kwestia newralgiczna. Wiele firm decyduje się wyciągnąć konsekwencje wobec swoich pracowników, którzy zbyt dużo czasu spędzają na portalach społecznościowych pokroju  Facebooka czy Twittera. W oczach pracodawcy jest to niepokojąca i niebezpieczna dla firmy strata czasu.

 

Prywatne sprawy powinniśmy załatwiać jedynie w czasie przysługującej nam przerwy, a w pracy korzystać z Internetu w celach służbowych.  Od czasu do czasu możesz zajrzeć na portal informacyjny wykorzystując przerwę w pracy. Jeśli jednak szef będzie widział na Twoim ekranie witrynę Facebooka zbyt często, masz małe szanse na tytuł pracownika miesiąca i wymarzoną podwyżkę.

 

Palenie

 

Według wielu pracodawców osoby palące spędzają za dużo czasu na przerwach na papierosa. Ponadto, wielu współpracownikom może przeszkadzać zapach dymu tytoniowego, którym przechodzą ubrania palacza.  W miarę możliwości warto ten zwyczaj wyeliminować, a przynajmniej ograniczyć go do absolutnego minimum. Korzyści z tego płynące zaowocują podwójnie - poprawą zdrowia i notowań w oczach szefa.

 

Zachowaj ciszę

 

Wiele osób nie potrafi pracować w ciszy. Najbardziej kreatywne pomysły przychodzą, gdy przestrzeń wokół nas wypełniają dźwięki. Jeśli lubisz słuchać muzyki w pracy, zawsze rób to w słuchawkach i przy ograniczonej głośności dla osób postronnych przypadkowe dźwięki płynące z Twoich słuchawek mogą okazać się utrudnieniem. 

 

Śpiewanie, gwizdanie, bądź markowanie gry na perkusji też raczej nie wchodzą w grę. Reakcje kolegów i koleżanek z pracy są trudne do przewidzenia, ale możesz mieć pewność, że nie będą one pozytywne.


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2013-11-04 12:30
Kariera praca, kariera, zachowanie, zasady Komentarze (0)