iWoman.pl iWoman.pl

przejdź do listy blogów przejdź do serwisu

LogowanieRejestracja

Do rozmowy kwalifikacyjnej musisz nie tylko przygotować się merytorycznie, by przedstawić swoje umiejętności i doświadczenie zawodowe, lecz także zadbać o to, by prezentować się elegancko i wywrzeć dobre pierwsze wrażenie. Co jednak zrobić, gdy Twój portfel świeci pustkami lub nie możesz się zmieścić w stare, adekwatne do sytuacji ubrania?

Najłatwiejszym sposobem na wyczarowanie ciekawej stylizacji jest odpowiedni dobór dodatków. Dzięki temu pokażesz się jako osoba, która wie, jak ubrać się na rozmowę niedrogo i ze smakiem. Zacznij od zainwestowania w naprawdę dobrą parę butów.

Nie musisz wydawać fortuny na buty od Louboutina. Zainwestuj w parę eleganckich, klasycznych, skórzanych butów w neutralnym kolorze, która będzie pasowała do każdego stroju i okazji. Pamiętaj, że warto wydać na nie trochę więcej dobry model posłuży Ci dłużej.

Kobiety mogą postawić również na chustki, apaszki i biżuterię proste, ale eleganckie kolczyki i naszyjniki, a także dobrą, klasyczną torebkę lub aktówkę. Jeśli chodzi o mężczyzn, dobrej jakości krawat i pasek są obowiązkowe, tak samo jak ładna chusteczka w butonierce i teczka. Przy nieco większym budżecie, warto postawić na wyróżniające się spinki do mankietów koszuli.

Ważne jednak, by zachować umiar i nie przesadzić z ilością dodatków jeśli decydujemy się na chustkę, zrezygnujmy z biżuterii, dodając ewentualnie zegarek na nadgarstku; jeśli zaś wybieramy naszyjnik, sprawdźmy, czy kolczyki są nam niezbędne może okazać się, że ozdoba na szyi jest wystarczająca. Zrezygnuj z szalonych kolorów i wzorów postaw na te bardziej klasyczne, pełne prostoty, kojarzące się z profesjonalnym wizerunkiem.

Zanim jednak kupisz kosztowne ubrania, sprawdź, co masz w szafie. Przejrzyj ją dokładnie większość ludzi, bez względu na ich budżet, ma dokładnie to, czego im potrzeba, w swojej szafie. Być może pomyślisz: Co? Stare ubrania?, ale często jedyne, czego potrzebuje Twoja odzież, to kilka poprawek, by bardziej pasowały do Twojej sylwetki i wyglądały stylowo. Czasem taki drobiazg, jak zmiana długości spódnicy czy zwężenie marynarki, może przemienić stare ubranie w eleganckie nowe.

Jeśli natomiast musisz udać się na zakupy po nowe ubrania na rozmowę o pracę, kupuj z głową. Polowanie na obniżki cen i wyprzedaże pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze, a jednocześnie kupić coś naprawdę dobrej jakości. Dobrym pomysłem jest również odwiedzenie outletów. Nie zapominaj także o sklepach z odzieżą używaną. W komisach, second handach lub butikach z rzeczami vintage można znaleźć designerskie, niezniszczone ubrania w bardzo niskich cenach.

Pamiętaj - wybieraj ubrania w podstawowych kolorach - najlepszym wyborem będą dwa kostiumy, np. granatowy, czarny, szary lub brązowy. To Twoja baza, którą idealnie skomponujesz je z klasyczną, białą koszulą i urozmaicisz dodatkami, np. krawatem, chustką lub biżuterią. Dzięki temu każdego dnia stworzysz inny strój, zmieniając jedynie akcesoria.
Dopasowanie jest ważne

Niezależnie od tego, czy bazujesz na zawartości swojej szafy, czy nowych zakupach, dopasowanie ubrań do sylwetki jest kluczowe. Przykładowo, jeśli rękawy są za długie, cała marynarka będzie wyglądać na przydużą. Ważne, by ubrania były w odpowiednim rozmiarze nie za ciasne, ale też nie zbyt szerokie. W przeciwnym razie zniekształcą proporcje Twojej sylwetki i będziesz wyglądać źle, bez względu na to, co na siebie włożysz.


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2013-01-31 13:42
Kariera rozmowa, praca, rekrutacja, kariera Komentarze (1)

Globalna ankieta, przeprowadzona przez Monster.com, wskazuje, że ponad 75% respondentów ma tak mało zaufania do swoich przełożonych, że gdyby mieli szansę, zagłosowaliby za usunięciem ich z tego stanowiska. Prawie jedna trzecia ankietowanych (30%) wskazałaby na tej pozycji siebie, a jedna czwarta (25%) zagłosowałaby na swojego współpracownika jako lepiej wykwalifikowanego do pełnienia roli szefa. Z kolei jeden na pięciu respondentów (21%) nie zdecydowałby się na żadną z tych opcji, mając nadzieję na zupełnie nowego kandydata.


Monster.com, światowy lider skutecznego łączenia kandydatów z ich wymarzonymi ofertami pracy i czołowa marka Monster Worldwide, Inc., zadał odwiedzającym stronę pytanie: Jeśli mógł(a)byś zagłosować na szefa w swojej obecnej lub poprzedniej pracy, na kogo oddał(a)byś swój głos?. Na ankietę odpowiedziało 2411 osób:

  • Zagłosował(a)bym na obecnego szefa: 24%
  • Zagłosował(a)bym na współpracownika, który byłby lepszym szefem: 25%
  • Oczywiście zagłosował(a)bym na siebie: 30%
  • Widział(a)bym w tej roli nowego kandydata: 21%

Respondenci z Meksyku okazali się najbardziej pewni siebie, gdyż prawie połowa (46%) z nich obsadziłaby siebie na kierowniczym stanowisku. Przeciętny europejski pracownik nie jest aż tak pewny siebie - tylko 28% zagłosowałoby na siebie. Jednakże Francuzi znacząco odstają od europejskiej średniej - 45% ankietowanych widziałoby siebie w roli szefa.

Pod względem faworyzowania współpracowników do objęcia pozycji szefa, Amerykanie są najbardziej wspierający - 27% z nich wierzy, że kolega z pracy byłby lepszy niż ich obecny przełożony.

Fakt, że widzimy tak duży procent osób, które obsadziłyby samego siebie w głosowaniu na szefa, pokazuje, jak wielu pracowników jest zdeterminowanych i pewnych siebie, co jest dobre dla każdej firmy. Pracownicy, którzy nie poparliby swojego obecnego szefa, powinni rozważyć, czy pracują w opiekuńczym środowisku, które wspiera ich profesjonalny rozwój i karierę. Jeśli ludzie nie czują się komfortowo ze swoim kierownikiem, powinni rozważyć alternatywy, takie jak: przeniesienie się do innego zespołu w swojej firmie, gdzie panuje lepsza opinia na temat umiejętności przywódczych przełożonych, a jeśli to niemożliwe, spróbować poszukać lepszych możliwości poza firmą.

Wyniki Globalnej Ankiety Monster.com bazują na odpowiedziach respondentów wizytujących stronę od 6 do 20 sierpnia 2012r. W ogólnym zestawieniu liczony jest tylko jeden głos każdego użytkownika.

Globalna ankieta Monster.com wyjawia powód niezadowolenia pracowników z pracy: ponad 75% respondentów nie obsadziłoby swojego obecnego szefa w tej roli


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2013-01-28 14:47
Kariera praca, kariera, szef, awans Komentarze (0)

 

 

Jedną z najwspanialszych rzeczy w Nowym Roku jest naturalne poczucie świeżego startu, nowych wyzwań, celów i możliwości. Dotyczy to również kariery zawodowej. Zmiany warto zacząć od podstawowej rzeczy CV. Poniżej rady, jak  je odmienić, by w Nowym Roku znaleźć wymarzoną pracę.

Spójrz wstecz

Przeanalizuj, co do tej pory zrobiłeś. Zastanów się, jak Twoja praca lub obowiązki zmieniły się w minionym roku, wliczając w to wszystkie ważne, ale łatwe do przeoczenia, umiejętności miękkie. Wszystko, czego się nauczyłeś i doświadczyłeś, może być przydatne w Twoim nowym CV. Wziąłeś urlop naukowy, przeprowadziłeś charytatywną kampanię, nauczyłeś się nowego języka, a może przejąłeś nowe obowiązki w pracy? Przeanalizuj wszystkie te rzeczy i podkreśl je w swoim nowym CV to właśnie one pokażą Twój rozwój i ambicje.

 

Selekcjonuj treść

Twoje CV powinno być krótkie, przekonujące i ciekawe, by potencjalni pracodawcy i rekruterzy zechcieli się z Tobą spotkać i dokładniej Cię poznać. Pracodawcy poświęcają zazwyczaj tylko kilka sekund na każdą aplikację, przeglądając stos CV, więc masz niewiele czasu, by wywrzeć na nich dobre pierwsze wrażenie. Przede wszystkim, wyzbyj się tzw. lania wody. Wyrzuć z CV wszystko, co nie ma bezpośredniego związku z pracą, której szukasz, lub nie mówi czytającej je osobie niczego o Tobie i Twoich cechach. Nie miej sentymentu do zachowania w CV starych, nieaktualnych informacji sprzed lat.

Czasem musisz odrzucić coś, co uważasz za dobre. Zadaj sobie pytanie, czy ta dobra rzecz jest naprawdę niezbędna w pracy, której szukasz. Innymi słowy, postaraj się, by każdy element w Twoim CV miał uzasadnienie pod kątem ogłoszenia o pracę, na które odpowiadasz, i stanowiska, o które się starasz.

Twoje pole do manewru nie jest zbyt duże CV to zazwyczaj jedna, a maksymalnie dwie bardzo dobrze napisane, przekonujące strony. Wszystko powinno być starannie edytowane i mieć swoje miejsce. Oczywiście, jeżeli masz jeszcze niewiele doświadczenia i umiejętności, musisz je dobrze podkreślić, ale pamiętaj o unikaniu powtórzeń, bo wygląda to niezgrabnie i desperacko. Natomiast jeśli pracujesz od wielu lat, wpisz do CV kilka ostatnich, najważniejszych miejsc pracy nie musisz mówić potencjalnemu pracodawcy, że kilka lat temu, w czasie studiów, pracowałeś jako kelner, jeśli od tego czasu wykonujesz inny zawód, związany ze stanowiskiem, o które się ubiegasz.


Rozplanuj układ treści


Chaotyczne, nieuporządkowane CV może zniechęcić rekrutera do zapoznania się z nim. Jeśli nie jest czytelne, potencjalny pracodawca będzie musiał się sporo namęczyć, żeby znaleźć w nim informacje, których szuka. Wówczas może okazać się, że nieważne jest, jak wiele sobą reprezentujesz i jakie umiejętności oraz doświadczenie posiadasz większość pracodawców nie poświęci czasu, by przebrnąć przez Twoje dokumenty aplikacyjne.


Jeśli nie masz pewności, czy Twoje CV jest dobrze rozplanowane, rzuć okiem na przykładowe wzory CV dostępne na stronie Monsterpolska.pl, które pomogą Ci uporządkować Twoje dokumenty aplikacyjne. Znajdziesz tam również wzory listów motywacyjnych, dzięki którym napiszesz list współgrający z Twoim CV.


Próba Twojego CV


CV musi być na bieżąco uaktualniane, wszak zmienia się wraz z rozwojem Twojej kariery zawodowej, to ciągły proces. Kiedy będzie już gotowe i będziesz zadowolony z jego treści i układu, zobacz, co sądzą o nim inni. Wyślij swoje CV do przyjaciół, współpracowników lub nawet poprzednich przełożonych (świetnie, jeśli masz możliwość uzyskania fachowej porady profesjonalnego konsultanta ds. rekrutacji). Pozwól tym osobom wyrazić szczerą opinię na temat Twojego CV. Zapytaj ich o odbiór i przemyślenia na temat dokumentu. Może pomocne okażą się te pytania:

 

  • Jakie CV sprawia pierwsze wrażenie?
  • Czy jest interesujące, przykuwa uwagę?
  • Czy dużo czasu zajmuje odnalezienie w nim najistotniejszych informacji?
  • Czy informacje w nim zawarte są łatwe do czytania i zrozumiałe?
  • Czy CV pokazuje Twoje najlepsze strony?
  • Jaki jest ton Twojego CV brzmi zbyt zarozumiale, zbyt pewnie, czy też byłeś za mało pewny siebie?


Nie każdy pracodawca jest ekspertem czy profesjonalnym konsultantem ds. rekrutacji. Jednak pamiętaj każdy czytający szybko zauważy, że CV jest niechlujne i nie zadałeś sobie trudu, by przygotować je starannie. Rekrutujący zorientują się również wtedy, gdy zwyczajnie przeredagujesz stare CV i przystosujesz je do nowej posady. Im więcej wysiłku włożysz w przygotowanie dokumentów aplikacyjnych, tym większe są szanse, że osiągniesz sukces i dostaniesz wymarzoną pracę. Zatem popracuj nad swoim CV, a naprawdę będziesz mógł cieszyć się szczęśliwym Nowym Rokiem.


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2013-01-11 13:12
Kariera Komentarze (0)