iWoman.pl iWoman.pl

przejdź do listy blogów przejdź do serwisu

LogowanieRejestracja

Każdy z nas posiada swoje słabe punkty. Nie oznacza to jednak, że aby wypaść dobrze podczas rekrutacji, musimy je ukrywać pod płaszczykiem perfekcyjności to szybko może obrócić się przeciwko nam. Eksperci monsterpolska.pl radzą, jak wybrnąć z kłopotliwych pytań, które mogą paść podczas spotkania z potencjalnym pracodawcą.

Kiedy osoba rekrutująca zapyta Cię o Twoje słabe strony, zamień to pojęcie na słowo wyzwania. Wspomnij tutaj o celu, jaki aktualnie realizujesz. Przykładowo, pochwal się członkostwem w klubie dyskusyjnym, do którego zapisałeś się, aby przezwyciężyć lęk przed publicznymi wystąpieniami. Napomknij, że po pracy uczęszczasz na kurs angielskiego, żeby zachować ciągłość kształcenia i szybko eliminować braki w słownictwie.

Jeśli opiszesz siebie jako perfekcjonistę, może to zabrzmieć podejrzanie. Rozmówca może pomyśleć, że starasz się coś ukryć nikt nie jest idealny, a wyolbrzymianie swoich zalet wcale nie jest dobrze widziane. Perfekcjonizm nie służy atmosferze pracy. Takie osoby zazwyczaj nie radzą sobie w sytuacjach kryzysowych, trudno też im znieść krytykę ostrzega Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl.

Będąc perfekcjonistą, dążącym do ideału stajesz się tak naprawdę mniej efektywny. Nie wyrabiasz się z terminami, tracisz czas i mnóstwo nerwów, próbując ciągle udoskonalić swoją pracę, wykonać zadanie jeszcze raz, idealnie.

Lepiej opisz siebie jako osobę, która cały czas stawia sobie nowe cele i chce się rozwijać. Przy takiej postawie samokrytyka jest bardzo potrzebna musisz przyznawać się sam przed sobą do swoich słabości, żeby móc je eliminować. Taki pracownik to prawdziwy skarb.


http://career-advice.careerone.com.au/job-interview-tips/interview-questions/dont-say-youre-a-perfectionist/article.aspx
 


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2012-09-18 15:23
Kariera kariera, perfekcjonizm, mocne strony Komentarze (0)

Jesteś samotnikiem i obecność innych osób działa Ci na nerwy? Nie martw się, są stanowiska, które nie wymagają pracy w dużym zespole. Eksperci monsterpolska.pl przygotowali listę idealnych zawodów dla introwertyków.
 

Aktuariusz
Wycena produktów ubezpieczeniowych, ustalanie metod tworzenia rezerw techniczno-ubezpieczeniowych, kalkulacja ryzyka ubezpieczeniowego, rynkowego, kredytowego czy ustalanie i kontrola polityki dopasowania aktywów i zobowiązań Te zadania wymagają bystrego umysłu, znakomitej znajomości matematyki i maksymalnego skupienia. W tym zawodzie aby poradzić sobie z dużą ilością danych potrzebujesz spokoju, zatem z pewnością, w imię dobra firmy, nikt nie będzie chciał Ci przeszkadzać.
Statystyk
Również w tym przypadku liczby chronią Cię przed towarzyskimi współpracownikami. Od statystyka wymaga się przede wszystkim szybkiego i sprawnego gromadzenia i analizowania danych liczbowych.
Programista
Zazwyczaj musisz tworzyć oprogramowanie łatwe w obsłudze i przyjazne dla przeciętnego użytkownika komputera. Sam jednak nie musisz pałać sympatią i zrozumieniem dla każdej ludzkiej istoty. Ważne, żebyś wykonywał swoją pracę w skupieniu tak, aby w program nie wkradł się żaden błąd, zatem pogaduszki nie są tu absolutnie na miejscu!
Analityk danych
Jako analityk danych tworzysz arkusze kalkulacyjne, które laików przyprawiają o zawrót głowy, a na dodatek doskonale potrafisz wyjaśnić przydatność i wagę każdej cyferki. Kiedy jednak jesteś w trakcie tworzenia, nikt nie powinien Cię rozpraszać, gdyż Twoja praca ma ogromne znaczenie dla całej firmy.
Zoolog
Jako zoolog nie tylko unikniesz kontaktu z ludźmi, ale także będziesz mógł popracować z najwdzięczniejszymi istotami na Ziemi zwierzętami. Oczywiście, musisz uwielbiać biologię i być przygotowanym na godziny spędzone w laboratorium oraz w plenerze. Jednak taka praca z pewnością będzie dla Ciebie przyjemna.
Kierowca ciężarówki
Z pewnością doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że praca kierowcy ciężarówki wiąże się z długotrwałym osamotnieniem. Często podróżujesz mając za towarzyszy jedynie radio i piękne krajobrazy. Chyba nie istnieje lepsze zajęcie dla samotników. Pamiętaj jednak, że aby dostać tą upragnioną posadę, potrzebne jest prawo jazdy kategorii C+E, podczas kursu nie unikniesz niestety spotkań z instruktorem.
 

http://career-advice.monster.com/job-search/Company-Industry-Research/jobs-for-loners/article.aspx?WT.mc_n=CRMUS000096
 


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2012-09-12 13:53
Kariera praca, zawód, introwertyk, samotnik Komentarze (0)

Chęć prześcignięcia konkurencji i zdobycia lepszej pracy to główne powody, dla których poszukujący zatrudnienia zamieszczają fałszywe informacje w swoim CV. Jednak zawyżanie swoich kwalifikacji czy doświadczenia zawodowego może wywołać odwrotny od oczekiwanego efekt – szanse na zdobycie posady mogą drastycznie spaść.


Rekruterzy twierdzą, że większość życiorysów, które otrzymują zawiera choć cząstkę nieprawdy lub przesady. Poszukujący pracy często też omijają niewygodne fakty lub piszą zbyt ogólnikowo.
Kłamstwa w CV udaje się często wyłapywać, ponieważ osoby rekrutujące nie zdają się tylko na zapewnienia kandydata. Czasem rekruterzy kontaktują się z firmami, które aplikant wymienia w swoim doświadczeniu zawodowym, weryfikują jego doświadczenie zawodowe i sprawdzają referencje.
Osobom poszukującym pracy bardzo zależy na przebiciu się przez dosyć ostrą konkurencję. Poza tym, kiedy opuszczają oni dotychczasowe stanowisko, chcą, aby kolejna praca była awansem, dlatego zdarza się, że zawyżają swoje kwalifikacje, aby zwiększyć swoje szanse na zdobycie lepszej pracy.


Pracodawcy zazwyczaj nie dają drugiej szansy, kiedy okazuje się, że kandydat nie posiada umiejętności, o których pisał w CV. Aby uniknąć takich sytuacji, firmy oferują obecnie bezpłatne okresy próbne, aby sprawdzić umiejętności kandydata na stanowisko.
 „Trudno jest przebić się do niektórych branż, więc poszukujący pracy upiększają swoje życiorysy, aby ułatwić sobie do  dostęp do wymarzonej pracy, jednak nie jest to dobre rozwiązanie.. Prędzej czy później, informacje te zostaną skonfrontowane z umiejętnościami praktycznymi i wiedzą kandydata” – przestrzega Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl.
Zamiast kłamać, warto wspomnieć  o swoich zainteresowaniach, jeśli są one istotne dla stanowiska, o które kandydat się  ubiega. Warto też wyjaśnić luki w historii zatrudnienia. Jeżeli osoba ubiegająca się o pracę przez długi okres czasu nie była  obecna na rynku pracy, powinna  poinformować i tym, co było powodem tak długiej przerwy.  Lepiej powiedzieć prawdę niż twierdzić, że w tym czasie pracowało się  dla wielkiej, prestiżowej korporacji.
Należy pamiętać, że kłamstwo ma krótkie nogi. Pozornie może dawać szybkie zyski, jednak prawdomówność przynosi długookresowe korzyści. Poza tym warto uwierzyć w siebie! Nawet jeśli kandydat posiada pewne braki w kwalifikacjach zawodowych, może zatuszować je swoją osobowością, a jest to jak najbardziej uczciwy sposób.


http://career-advice.careerone.com.au/resume-cover-letter/resume-writing/why-not-to-lie-your-resume/article.aspx


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2012-09-05 10:33
Kariera pracodawca, praca, rekrutacja, CV Komentarze (0)