iWoman.pl iWoman.pl

przejdź do listy blogów przejdź do serwisu

LogowanieRejestracja

Nikt nie wie, ilu kandydatów do nowej pracy martwi się swoim wizerunkiem w sieci, i tym, jak może on wpłynąć na ich perspektywy zawodowe. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę że to, jak są postrzegani w wirtualnym świecie może oddziaływać na ich pracę w realnym świecie. Wpływ może mieć wszystko: posty na forach, filmiki, zdjęcia, blogi, a nawet maile wysyłane do przyjaciół. Obiegowa teoria głosi, że to co w sieci pojawi się raz, zostaje tam już na zawsze.  Co jednak robić, gdy znaleźliśmy coś niepokojącego na temat naszej osoby? Poniżej kilka wskazówek, jak można cofnąć szkody.

Ustal zakres szkód

Wstukaj swoje imię i nazwisko do wyszukiwarek Google, MSN czy Yahoo. Ustaw sobie opcję Google Alerts. Jeśli informacje o Tobie będą aktualizowane, dostaniesz powiadomienie mailem. Jednak monitorowanie w ten sposób swojej reputacji online jest czasochłonne. Są specjalne serwisy, które robią to za Ciebie. Np. reputation.com – zbiera o Tobie informacje m.in. z blogów czy serwisów społecznościowych i przysyła w formie miesięcznych zestawień.

Materiał w sieci nie musi być kompromitujący, by Ci zaszkodzić. Jeśli jednak budzi on jakiekolwiek zastrzeżenia w stosunku do kandydata, pracodawca najprawdopodobniej go nie zatrudni.

Poproś o usunięcie

Możesz także poprosić właściciela danej strony o usunięcie materiału. Wyjaśnij rzeczowo, dlaczego Ci na tym zależy. Jeśli materiał obraża Cię lub zniesławia, chroni Cię Kodeks Prawa Cywilnego i „Ustawa o ochronie danych osobowych” z dn. 29.08.1997 r., na które możesz się powołać. Ochronie podlegają przede wszystkim wizerunek, dane osobowe oraz wszelkie inne informacje umożliwiające Twoją identyfikację (np. linki do profili na serwisach społecznościowych). Jeśli ktoś zamieścił je bez Twojej zgody, masz prawo domagać się ich usunięcia. Jeśli mimo takich argumentów autor nie chce tego zrobić – możesz wytoczyć mu proces z powództwa cywilnego.

Wynajmij fachowców

Jak grzyby po deszczu powstają firmy, które profesjonalnie zajmują się dbaniem o reputację w sieci. Polega to m.in. na monitorowaniu informacji na Twój temat i pozycjonowaniu stron www – te najkorzystniejsze dla Ciebie windują na pierwsze pozycje w wyszukiwarkach, a te mniej wygodne – spychają w otchłanie internetowej przepaści. Niestety usługi takich firm kosztują zazwyczaj od kilku do kilkunastu tysięcy złotych rocznie, w zależności od zakresu działań.

Reputacja ma swoją cenę i wartość. Surfując po sieci, warto o tym pamiętać i myśleć dwa razy zanim się coś zrobi.

www.monsterpolska.pl


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2012-08-22 13:42
Kariera Komentarze (0)

W CV znajdują się głównie ważne dane dotyczące Twojego doświadczenia i umiejętności. Jest jednak wiele informacji na temat Twoich dodatkowych aktywności, które mogą uatrakcyjnić Twój dokument aplikacyjny.

Nauka języków obcych

Nawet podstawowa znajomość języka obcego może być interesująca dla potencjalnego pracodawcy. Ponadto uczęszczanie na kursy językowe to możliwość poznania nowych ludzi i miłego spędzania czasu.

Biegłe posługiwanie się danym językiem to kwestia czasu, ale umieszczając w swoim CV informację o uczęszczaniu na kurs pokażesz, że jesteś otwarty na nową wiedzę, masz dużo samodyscypliny.

Dodatkowe szkolenia

Dobrym sposobem na uzyskanie nowych umiejętności jest uczęszczanie na różnego typu szkolenia. W pracy na pewno przydadzą Ci się takie atuty jak możliwość negocjacji, czy autoprezentacji. Nawet szkolenie fotograficzne może się niespodziewanie okazać przydatne.

Zamień hobby w biznes

Kochasz gotować? Pracować w ogrodzie, albo szydełkować? Dzięki swoim umiejętnościom i zainteresowaniom możesz stworzyć dodatkowy biznes. Nawet jeśli nie będzie on bardzo opłacalny, taka inicjatywa może zaimponować rekruterowi. Dlatego jeśli prowadzisz tego typu działalność nie zapomnij wspomnieć o niej w CV.

Wolontariat

Udział w akcjach charytatywnych pomoże Ci uzyskać ważne umiejętności organizacyjne i pewność siebie. Ponadto ten punkt w CV na pewno zainteresuje pracodawcę. Oznacza to, że jesteś otwarty na nowe rozwiązania, jesteś dobrym człowiekiem i potrafisz odpowiednio zorganizować swój czas.

www.monsterpolska.pl


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2012-08-17 16:35
Kariera praca, kariera, CV, monster Komentarze (0)


Otrzymanie wypowiedzenia z pracy nie jest łatwe. Nawet jeśli nie zgadzasz się z decyzją poprzedniego pracodawcy, na rozmowie kwalifikacyjnej nie powinieneś ukrywać faktu, że tak zakończyła się Twoja przygoda z firmą, w której pracowałeś.

Bądź szczery

Żadnym sposobem nie zamaskujesz negatywnego wydźwięku słowa „zwolniony”. Najlepszym rozwiązaniem jest więc powiedzieć potencjalnemu pracodawcy uczciwie, obiektywnie i szczerze, co Twoim zdaniem było powodem takiego obrotu sprawy. Najgorsze, co możesz zrobić to podać fałszywy powód otrzymania wypowiedzenia. Przyszły pracodawca zawsze może sprawdzić Twoje referencje, a wtedy kłamstwo wyjdzie na jaw.

Bądź obiektywny

Trudno jest wyjaśnić swoje zwolnienie jednym zdaniem. Zazwyczaj ma na to wpływ bardzo wiele czynników. Nie ma uniwersalnego  zwrotu, który pasuje do każdej sytuacji, jeśli chodzi o wyjaśnienie potencjalnemu pracodawcy, dlaczego opuściłeś poprzednią pracę.


Staraj się być obiektywny i nie zrzucaj całej winny na byłego pracodawcę. Nie każda praca jest idealna dla każdej osoby. Nigdy też nie uda Ci się świetnie porozumieć ze wszystkimi współpracownikami. Może pojawić się konflikt osobowości. Czasami realia pracy nie odpowiadają oczekiwaniom.

Zdarza się też tak, że szefowi nie odpowiada po prostu Twój charakter lub też nie zadowalają go  Twoje wyniki. Ważne, abyś uświadomił sobie, że zaistniałą sytuację da się opisać z co najmniej dwóch punktów widzenia, dlatego przy jej wyjaśnianiu powinieneś być obiektywny.

Skup się na doświadczeniu

Opowiedz, czego dowiedziałeś się o sobie i jakie umiejętności zyskałeś dzięki temu  zwolnieniu. Miałeś czas na przemyślenie sytuacji i zastanowienie się, co mogłeś zrobić inaczej, aby uniknąć konfliktu z szefem i co, na bazie nowych doświadczeń, zrobiłbyś teraz, gdybyś znów znalazł się w podobnym położeniu.

Jeśli, na przykład, to kwestia konfliktu osobowości, postaraj się o tym mówić w pierwszej osobie liczby mnogiej. Na przykład: "Po prostu nie mogliśmy pracować razem. Nie dogadywaliśmy się". W ten sposób pokazujesz, że krytycznie podchodzisz także do siebie.

Następnie podkreśl pozytywne strony  tego doświadczenia. Istotne jest, aby wziąć trochę winy na siebie, mówiąc: "Nie do końca dobrze zinterpretowałem oczekiwania szefa wobec moich obowiązków”, zamiast: "Pracodawca nie mówił mi jasno, jakie są jego oczekiwania". Samokrytyka świadczy o chęci poprawy i pracy nad sobą, a to bardzo ważne dla potencjalnego przełożonego.

www.monsterpolska.pl


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2012-08-13 14:17
Kariera Komentarze (0)

Zastanawiasz się, czy oferta pracy jest warta rozważenia? Jeśli masz wobec niej pewne wątpliwości, zwróć uwagę na pewne znaki ostrzegawcze, które mogą potwierdzić Twoje podejrzenia. Jak nie natknąć się na nieuczciwego pracodawcę?

Ciągłe umieszczanie takiego samego ogłoszenia

Często zdarza się tak, że firma ma dużo podobnych stanowisk do obsadzenia lub potrzebuje pracowników sezonowych (np. w branży gastronomicznej). Jeśli jednak miejsce, którym chcesz pracować nie jest wielką korporacją, warto zastanowić się, dlaczego na oferowanym stanowisku tak często zmieniają się pracownicy. Być może warunki pracy w tej firmie nie są zbyt dobre. 


W ogłoszeniu proszą o przesłanie CV faksem


Tego typu prośba w ofercie pracy może oznaczać, że firma nie podąża z duchem czasu. Zastanów się wiec, czy chcesz pracować w miejscu zamkniętym na nowe pomysły i rozwiązania. Pamiętaj jednak, że równie dobrze potencjalny pracodawca sprawdza, czy dobrze wykonujesz polecenia.


Ogłoszenie zawiera wymagania: "niezwykle pracowity" i "umiejętność pracy w dużym stresie


 Jeśli oferta mówi o "niezwykłej pracowitości," może to oznaczać niezwykle dużo wysiłku jakiego będzie się wymagać od kandydata. Takie środowisko pracy może być dla Ciebie dobre, ponieważ praca w dużym stresie może być też ogromnie satysfakcjonująca, ale jeśli oferta koncentruje się na jej trudności, powinieneś podejść do procesu aplikacyjnego ze świadomością, że jeśli uzyskasz zatrudnienie, może na tym ucierpieć Twoje życie prywatne.


Darmowy okres próbny


Bezpłatne staże są powszechne w niektórych branżach. Jednak uważaj na oferty darmowej współpracy. Nie chcesz przecież pracować przez kilka miesięcy bez uzyskania wynagrodzenia, by następnie dowiedzieć się, że pracodawca nie ma zamiaru Cię zatrudnić.


Pracodawca wymaga od Ciebie na wstępie podania poufnych danych


Jeśli znasz pojęcie „bezpieczeństwo w sieci”, z pewnością wiesz, że podawanie swoich poufnych danych takich jak numer PESEL czy numer konta bankowego jest niebezpieczne. Dlatego najlepiej upewnij się, do jakich celów potencjalny pracodawca potrzebuje tych danych. Należy pamiętać, że wśród oferujących pracę zdarzają się także oszuści wyłudzający dane osobowe i pieniądze.

www.monsterpolska.pl


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2012-08-07 12:07
Kariera praca, kariera, CV, monster Komentarze (0)