iWoman.pl iWoman.pl

przejdź do listy blogów przejdź do serwisu

LogowanieRejestracja

Ostrożność pracodawcy spowodowała przedłużenie procesu rekrutacji o tygodnie, a nawet miesiące. Odbyłeś kilkanaście rozmów kwalifikacyjnych z pracodawcą. Nieważne jak długo trwa proces, na jakim jego etapie jesteś i jak dobrze poznałeś swoich potencjalnych współpracowników, w każdej chwili możesz odrzucić ofertę pracy. Może istnieć wiele powodów takiej sytuacji, ale nie zapominaj, aby zrobić to grzecznie i kulturalnie.

1. Informacje z rynku

Firma zasilana jest funduszami z giełdy? Mówią o jej przejęciu lub fuzji? Może to zapowiadać przyszłe zwolnienia i stanowisko, które zaakceptowałeś dzisiaj, może w kilka miesięcy przestać istnieć. Skalkuluj ryzyko, porozmawiaj z ekspertami w branży, szukaj informacji i rób to starannie. Skonsultuj się z rodziną i przyjaciółmi. Jeśli nadal jesteś gotowy przyjąć zaproponowaną ofertę pracy, postaraj się o odpowiednie zabezpieczenia w umowie. 

2. Retencja

W przypadku większości pracodawców retencja pracowników nie odbiega od przyjętych rynkowo wskaźników. Jednak wysoki jej wskaźnik powinien być ostrzeżeniem dla potencjalnych pracowników i zapalić u nich czerwone światło.  Sprawdź firmę zanim zaakceptujesz ofertę. Słuchaj uważnie tego, co pracodawca mówi na rozmowie i nie bój się pytać. Czy osoba rekrutująca odnosi się do byłych pracowników czy mówi o danych dotyczących całkowitej retencji? Może to znaczyć, że pracownicy szybciej opuszczają firmę niż zatrudniani są ich zastępcy.

3. Pieniądze to nie wszystko – to tylko jeden element

Jeśli pieniądze są dla Ciebie decydującym czynnikiem przy akceptacji oferty pracy, zastanów się dwukrotnie. Niezależnie  od Twojej sytuacji finansowej i wynagrodzenia na nowym stanowisku, za pieniądze nie kupisz swojego spełnienia zawodowego i zaangażowania. Mogą one nie gwarantować nawet rozwoju zawodowego. Oceń swoje finanse. Zrewiduj cele zawodowe. Spójrz na sytuację z szerszej perspektywy – przyszłości. Wykonanie tego ruchu może w dłuższej perspektywie okazać się niewystarczające, w szczególności jeśli potencjał Twojego obecnego pracodawcy wzrasta. Upewnij się, czy przy kalkulacji uwzględniłeś wszystkie przychody, a nie tylko wynagrodzenie zasadnicze.

4. Tylko praca

W życiu zawodowym każdego z nas jest taki czas, kiedy pracujemy bardzo ciężkoi jesteśmy o krok od wypalenia zawodowego. Jeśli dopiero zaczynasz swoją karierę zawodową lub rozpoczynasz ją kolejny raz, jest to moment, w którym decydujemy jak będzie wyglądać nasze życie w najbliższych latach. Jeśli nie jesteś zorientowany tylko i wyłącznie na karierę zawodową oraz posiadasz rodzinę i masz pewne zobowiązania, niemądrym może okazać się przyjęcie oferty wymagającej 80 godzin pracy w tygodniu.  Zastanów się, jaki wpływ będzie ona miała na Twój harmonogram dnia oraz najbliższych. Czy dłuższe wakacje zrekompensują więcej godzin w pracy?  Czy możesz liczyć na elastyczny czas pracy? Czy możesz pracować z domu? Tracąc bezcenną równowagę pomiędzy życiem zawodowym, a osobistym może zniszczyć Twoje relacje rodzinne.

5. Zła reputacja
Idąc do pracy w firmie, której reputacja została nadszarpnięta skandalami może źle wpłynąć na twoje CV. Sprawdź potencjalnego pracodawcę i jego opinię w branży. Popytaj znajomych, sprawdź informacje prasowe, nawiąż kontakt z obecnymi pracownikami oraz zapytaj rekrutera. Może okazać się bowiem, że lepiej być sprzedawcą w szanowanej firmie niż szefem sprzedaży w cieszącej się złą sławą.
 

www.monsterpolska.pl


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2012-06-20 16:27
Kariera praca, kariera, CV, monster Komentarze (0)

Stwórz skuteczne dokumenty aplikacyjne

Kandydatom najwięcej trudności sprawia stworzenie dobrego CV i listu motywacyjnego, wyróżniających ich kandydatury spośród  innych osób ubiegających się o dane stanowisko. Eksperci monsterpolska.pl radzą jak napisać efektowne i efektywne  dokumenty aplikacyjne, które staną się przepustką do kolejnych etapów rekrutacji.

Jeśli zastanawiasz się, czy Twoje CV jest poprawne i może przynieść Ci sukces, sprawdź czy możesz odpowiedzieć w sposób twierdzący na następujące pytania:

Wstęp

* Czy Twoje CV posiada ciekawe wprowadzenie w postaci kilku kluczowych zdań dotyczących Twoich największych osiągnięć i umiejętności?
* Czy Twoje CV zostało napisane w odpowiednim formacie? (sprawdź szablony CV na monsterpolska.pl)?
* Czy Twoje dokumenty aplikacyjne zostały poprawnie zaadresowane do potencjalnego pracodawcy?

Treść

* Czy zawarłeś w CV informacje o tym, jak możesz pozytywnie wpłynąć na firmę, jeśli zostaniesz zatrudniony?
* Czy używasz zwrotów specjalistycznych charakterystycznych dla branży, w której chcesz pracować?
* Czy Twoje CV zawiera przykłady Twoich osiągnięć zawodowych?
* Czy umieściłeś wszystkie informacje, które były wymagane w ogłoszeniu?
* Czy samodzielnie stworzyłeś tekst swojego CV?
* Czy sprawdziłeś dokumenty aplikacyjne pod kątem ortografii i gramatyki?
* Czy Twoje CV wygląda spójnie? Czy użyłeś tej samej czcionki?

Zakończenie

* Czy dane kontaktowe są poprawne?
* Czy podpisałeś list motywacyjny?

 

www.monsterpolska.pl


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2012-06-18 11:26
Kariera praca, kariera, CV, monster Komentarze (0)

Według analizy ofert pracy umieszczanych na portalu monsterpolska.pl, pracodawcy z branży handlowej poszukują głównie osób na stanowiska menadżerskie. Dużą szansę na zatrudnienie mają także sprzedawcy.

Aż 32% ofert pracy publikowanych na portalu kariery monsterpolska.pl w branży handlowej dotyczyło kadry kierowniczej. Od kandydatów wymaga się oprócz dużego doświadczenia w zarządzaniu zespołem, zdolności komunikacyjnych oraz analitycznego myślenia.

Pracodawcy poszukują także sprzedawców i pracowników działów obsługi klienta. 26% ogłoszeń dotyczyło właśnie tych stanowisk. W tym przypadku się największe szanse mają przede wszystkim komunikatywni kandydaci, łatwo nawiązujący kontakty. Ponadto 18% ofert dotyczy doradców klienta. Takich osób poszukują szczególnie banki oraz firmy ubezpieczeniowe.

Co szóste ogłoszenie o pracę dotyczyło przedstawicieli handlowych, od których pracodawcy wymagają głównie dyspozycyjności, umiejętności negocjacji i prawa jazdy kategorii B.

Ponadto, w branży handlowej szansę mają również osoby znajdujące się na początku swojej kariery drogi zawodowej. Staże studenckie oferuje 6% firm.

Kandydaci poszukujący pracy w sprzedaży mają największą szansę na pracę w województwie mazowieckim, małopolskim i śląskim.

http://praca.monsterpolska.pl/

Informacje dodatkowe

monsterpolska.pl (Monster Worldwide Polska Sp. z o.o.) to część największego na świecie serwisu kariery monster.com. W Polsce firma jest obecna już od 1999 roku, wcześniej jako jobpilot.pl.  Celem monsterpolska.pl jest ułatwienie kontaktu pomiędzy prężnie rozwijającymi się firmami a profesjonalistami. Pracobiorcom, serwis monsterpolska.pl oferuje możliwości rozwoju i kierowania swoją karierą zawodową. Pracodawcom ułatwia poszukiwanie wykwalifikowanych kandydatów. Jest to możliwie dzięki nowoczesnym technologiom i innowacyjnym usługom, usprawniającym proces rekrutacji.Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2012-06-05 09:39
Kariera kariera, handel, monster Komentarze (0)