iWoman.pl iWoman.pl

przejdź do listy blogów przejdź do serwisu

LogowanieRejestracja

Krąży teoria, że w żadnym wypadku nie powinno przekraczać jednej strony. Jednak złota zasada brzmi: niech Twoje CV będzie takiej długości, żeby rekruter oddzwonił do Ciebie z propozycją pracy. Nie ma bowiem jednej, uniwersalnej i jasnej reguły co do długości CV. Wszystko zależy od takich czynników, jak branża, doświadczenie, zakres dokonań czy dodatkowe umiejętności.

Pamiętaj o dwóch najważniejszych zasadach:

  1. CV to narzędzie marketingowe, nie autobiografia. Nie pisz wszystkiego – skup się na tym, co istotne dla potencjalnego pracodawcy. Pomiń te osiągnięcia, które w żaden sposób nie odnoszą się do stanowiska, na które aktualnie aplikujesz. Niech Twoje CV będzie zwięzłe. Rozwiniesz je podczas rozmowy kwalifikacyjnej.
  2. Twój dokument musi być czytelny. Często rekruterzy muszą wyłowić kandydatów spośród setek, a nawet tysięcy aplikacji. Czasami tylko jedno spojrzenie na Twoją aplikację decyduje o tym, czy masz szansę na kolejny etap rekrutacji. Upewnij się więc, że Twoje mocne punkty są widoczne na pierwszy rzut oka.

Powinieneś zmieścić się na jednej stronie CV, jeżeli:

- Posiadasz mniej niż 10 lat doświadczenia.

- Planujesz zwrot swojej kariery o 180 stopni i Twoje dotychczasowe doświadczenie nie jest adekwatne do pracy, o którą się ubiegasz.

- Zajmowałeś jedno lub dwa stanowiska u tego samego pracodawcy.

Twoje CV może mieć dwie strony, jeżeli:

- Masz 10 lub więcej lat doświadczenia adekwatnego do stanowiska, o które się ubiegasz.

- Twoja praca wymaga szerszego opisania kwalifikacji technicznych.

Pamiętaj by umieścić najistotniejsze informacje na samej górze strony. Nie zapomnij też o ponumerowaniu stron i zamieszczeniu danych kontaktowych.>

Możesz przekroczyć dwie strony, jeżeli:

- Jesteś managerem wysokiego szczebla z długoletnim doświadczeniem na stanowisku kierowniczym.

- Jesteś naukowcem z długą listą publikacji, patentów, czy wykładów.

www.monsterpolska.pl


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2012-05-29 13:19
Kariera praca, kariera, CV, monster Komentarze (0)

Jak wiesz, jest tylko jedna szansa, by zrobić dobre pierwsze wrażenie. Jeśli szukasz pracy przez Internet, taką okazją jest dla Ciebie Twój list motywacyjny. W e-mailowym dokumencie część reguł jest taka sama jak w papierowym, czyli profesjonalizm, poprawna pisownia i gramatyka. Poniżej jeszcze kilka innych wskazówek ekspertów monsterpolska.pl, które pomogą stworzyć Ci prawidłowy elektroniczny list motywacyjny.

Wykorzystaj  temat maila

To co napiszesz w temacie maila, ma kluczowe znaczenie dla tego, czy zostanie on w ogóle odczytany. Nigdy nie zostawiaj tej rubryki pustej. Nie marnuj jej też na wpisywanie samego numeru referencyjnego ogłoszenia. Wpisz coś, co określa i Ciebie, i stanowisko na które aplikujesz. Np. „dwujęzyczny audytor szuka posady kontrolera finansowego”.

Zadbaj o formę

Napisz w treści wiadomości i użyj zwrotu grzecznościowego. Zamknij go uprzejmym pozdrowieniem. Pamiętaj, by zostawić odstępy między akapitami i umieścić dane kontaktowe na końcu. Twój adres e-mail niekoniecznie musi wyświetlić się odbiorcy automatycznie.

Bądź zwięzły

Rekruterzy są zazwyczaj zabiegani i zajęci. Nie mają czasu na czytanie długich listów. Chcą, byś jak najlepiej przedstawił się w ok. 150 słowach. Pierwszy paragraf ma kluczowe znaczenie, to w nim powinieneś krótko opisać swoje możliwości. Jeśli zainteresujesz rekrutującego na początku listu, jest spora szansa, że doczyta Twoją aplikację do końca. Pamiętaj, by używać krótkich zdań – Twój list musi być czytelny.

Pisz prosto

Emotikony, skróty czy jaskrawe kolory zostaw dla maili prywatnych. Odpuść sobie też żarty – odbiorca Twojego listu motywacyjnego, zamiast się uśmiechnąć, może się zirytować.

Bądź konkretny

Nie aplikuj na stanowisko copywritera, jeśli jesteś grafikiem. Nie upiększaj też na siłę swojego doświadczenia – pisz konkretne fakty, a nie cechy, np. o pracowitości. Dla każdego rekrutera to oczywistość.

Sprawdź, zanim wyślesz

Samodzielnie sprawdź ewentualne błędy gramatyczne. Unikaj powtórzeń. Najlepiej poproś kogoś znajomego o postawienie się w pozycji rekrutera i przeczytanie Twojej aplikacji. Nic nie działa tak dobrze jak obiektywna ocena drugiej osoby.

www.monsterpolska.plMasz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2012-05-14 10:08
Kariera Komentarze (0)

Zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym, sposób w jaki się prezentujemy ma istotny wpływ na to jak jesteśmy postrzegani. Profesjonalny strój pomaga  w codziennych kontaktach zawodowych. Dlatego o wygląd należy zadbać nie tylko podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Krótkie spódniczki zostaw w szafie

Najczęściej popełnianym błędem wizerunkowym jest zbyt wyzywający sposób ubierania się w pracy. Kobiety, które zdecydują się na epatowanie walorami w pracy, narażają się na negatywne postrzeganie przez pracodawcę i współpracowników. Niezależnie od posiadanych umiejętności zawodowych są wówczas postrzegane jako osoby mniej kompetentne. Zbyt głębokie dekolty i spódnice mini wyglądają nieprofesjonalnie, dlatego osoby ubierające się w taki sposób są pomijane przy awansach  częściej niż ich skromniej ubrane współpracownice.

Jeśli uwielbiasz kobiecy wygląd, mini zastąp ołówkową spódnicą do kolan, a zamiast obcisłej, wydekoltowanej bluzki włóż koszulę w stonowanym kolorze, którą możesz upiększyć stylowym elementem ozdobnym w postaci broszki lub apaszki.

Wakacyjny nastrój w pracy

Piękna pogoda sprawia, że z przyjemnością zakładamy lekkie ubrania i delikatne buty. Nie wszystkie letnie stroje są odpowiednie w pracy. Unikajmy zatem bluzek i sukienek odkrywających ramiona, ponieważ wyglądają one nieelegancko. Dopuszczalne są natomiast koszule z krótkim rękawem.

Nawet jeśli jest bardzo ciepło, pod żadnym warunkiem nie zakładajmy sandałów do pracy. Buty, które nie zakrywają pięt i palców zostawmy na weekendowe spacery. Są one nieprofesjonalne i mogą zaszkodzić naszemu wizerunkowi zawodowemu.Ponadto jeśli decydujemy się na spódniczkę, nawet jeśli na dworze panuje upał, zawsze miejmy na sobie rajstopy.

Delikatność i elegancja

Na nasz wygląd ma wpływ nie tylko nasz strój. Dlatego niezależnie od rodzaju wykonywanej pracy, unikajmy zbyt mocnego makijażu i zadbajmy, by nasze włosy były zawsze dobrze ułożone i wyczesane. Osoba zbyt mocno umalowana może zrazić do siebie współpracowników oraz partnerów biznesowych

Męski wizerunek w pracy

Najczęstsze błędy wizerunkowe mężczyzn dotyczą złego doboru garnituru, nieodpowiednich krawatów, koszul oraz butów.

Rozpięte kołnierzyki, poluzowane krawaty mogą się kojarzyć z niedbalstwem, co ma negatywny wpływ na to jak jesteśmy postrzeganiStarajmy się, by koszula w pracy była zawsze wyprasowana, czysta i dobrze zapięta, a krawat schludnie związany.

Marynarka powinna być dobrze skrojona i dopasowana do sylwetki. Unikajmy krzykliwych kolorów, które nie pasują do profesjonalnego wizerunku. Krawat i buty powinny być odpowiednio dobrane do stroju.

Nawet jeśli Twój prywatny styl ubierania różni się od strojów wymaganych w pracy, musisz pamiętać, że odpowiedni wygląd może mieć pozytywny wpływ na Twoją karierę. Pamiętaj, że nawet jeśli  stanowisko, które sprawujesz nie wymaga kontaktu z klientami zewnętrznymi, to wciąż swym wyglądem wywierasz wrażenie na swoim szefie i współpracownikach.


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2012-05-08 13:58
Kariera Komentarze (0)