iWoman.pl iWoman.pl

przejdź do listy blogów przejdź do serwisu

LogowanieRejestracja

Na tak konkurencyjnym rynku pracy dobrze przygotowane dokumenty aplikacyjne dają większą szansę na zdobycie wymarzonej pracy. Stworzenie wyróżniającego się CV nie jest jednak łatwe. Sporo ze znanych i używanych określeń straciło na znaczeniu, gdyż są zbyt często wykorzystywane przez kandydatów.

Magia  liczb działa!

Jeśli w CV jest dużo ogólnych punktów, niepodpartych konkretnymi osiągnięciami, pracodawcy zapala się czerwona lampka. Rekruterzy zazwyczaj nie patrzą przychylnie na takie słowa jak: „ulepszyłem”, „zorientowany na rozwiązania” czy „zaznajomiony z” bez załączenia konkretnych wyników w pracy.

Tworząc CV, trzeba w miarę możliwości umieszczać szczegółowe informacje o swoim doświadczeniu. Na przykład, "skrócenie kwartalnego  procesu raportowania do trzech dni" będzie oddziaływało lepiej niż "usprawnienie procesu sprawozdawczego."

Do CV warto załączyć dowody na Twoje osiągnięcia – np. kopie raportów, sprawozdań czy podsumowania projektów. Konieczne jest, by w obrazowy sposób odzwierciedlały to, co udało Ci się dokonać.

Nie używaj ogólników

Nie licz na to, że pracodawca się na to złapie. Większość rekruterów za pierwszym razem spogląda na CV przez około 6-8 sekund i nie ma czasu na wczytywanie się. Pracodawcy szukają osoby o konkretnym profilu – patrzą na to, jakie skończyłeś szkoły i u kogo pracowałeś. O wiele bardziej niż „poprawienie sprzedaży wśród klientów kluczowych” ich uwagę przykuje „zwiększenie obrotów firmy o 15% w ciągu pół roku”.

Podsumowując, to co na pewno przykuje uwagę Twojego potencjalnego szefa, to konkret i liczby. Chwal się tym, czym tylko możesz, a na pewno Twoje szanse na sukces wzrosną.

www.monsterpolska.pl


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2012-04-20 15:11
Kariera praca, kariera, CV Komentarze (0)

Na dzisiejszym, konkurencyjnym rynku pracy każdy kandydat, który otrzyma informację o przyjęciu do pracy powinien cieszyć się z otrzymanej szansy. Jednak w sytuacji, gdy oferowana płaca jest zbyt niska, lokalizacja niewygodna, czy kiedy praca po prostu nie jest odpowiednia, czasem trzeba powiedzieć „Nie, dziękuję”.

Łatwiejszym rozwiązaniem jest odmowa przyjęcia posady telefonicznie, bardziej profesjonalnie jest również przesłać formalny list. Tworząc tego typu dokument należy pamiętać o kilku ważnych elementach:

  • Kiedy już podejmiesz decyzję o rezygnacji z posady, zadzwoń do rekrutującej Cię osoby i poinformuj o Twoim wyborze. Firma będzie mogła zaproponować tą posadę innej osobie.
  • Być może dziś nie chcesz przyjąć tej posady, ale nie wiesz czy nie zmienisz zdania w przyszłości. Dlatego podziękuj wszystkim swoim rekruterom i życz sukcesów. Uprzejme zachowanie może zaprocentować w kolejnych latach.
  • Jeśli otrzymałeś lepszą posadę nie podawaj szczegółów na temat posady, którą akceptujesz. Lepiej będzie, jeśli rekrutujący będzie uważał, że odniosłeś pozytywne wrażenie na temat firmy, jednak po dokładnym rozważeniu  zdecydowałeś się na posadę, która bardziej odpowiada Twoim planom zawodowym.
  • Postaraj się stworzyć krótki i zwięzły list. Nie wdawaj się w zbędne szczegóły.

www.monsterpolska.pl


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2012-04-18 16:02
Kariera Komentarze (0)

Jak mówi znane powiedzenie "Lepszy wróbel w garści, niż kanarek na dachu". Łatwiej upolować nową, atrakcyjną pracę, kiedy jesteś już gdzieś zatrudniony. Dlatego unikaj sytuacji, w której odchodzisz ze stanowiska, nie mając dokąd pójść.

Myśl pozytywnie

Brzmi banalnie, ale to działa. Jeśli wierzysz w swoje siły i możliwości, możesz liczyć na większy przypływ motywacji, co sprawi, że będziesz osiągał większe sukcesy!

Bądź na bieżąco

Dobrze jest wiedzieć jakie są tendencje w Twojej branży. Czy powinieneś zastanowić się nad dodatkowym kursem lub szkoleniem? Czy grozi Ci zwolnienie, ze względu na zmniejszone zapotrzebowanie na fachowców w Twojej dziedzinie? Warto znać odpowiedź na te pytania, zanim zaskoczy Cię rzeczywistość.

Do biegu, gotowi, start

Twoje CV powinno być zawsze aktualne i gotowe, aby wywalczyć Ci nową pracę. Niezależnie od tego, czy masz dobrą, czy trochę gorszą sytuację zawodową, nie zaniedbuj swojego Curriculum Vitae. Uzupełniaj je o nowe doświadczenia, które zdobywasz. Zadbaj, by dokumenty aplikacyjne były atrakcyjne.

Utrzymuj znajomości

Tworzenie i rozbudowywanie sieci kontaktów, powinno być ważną częścią Twojego zawodowego życia. Nie czekaj na moment, w którym będziesz potrzebował pomocy, dbaj o znajomości niezależnie od sytuacji. Nigdy nie wiadomo, kiedy ludzie, którzy Cię znają i cenią, okażą się potrzebni.

Oczy szeroko otwarte

Bądź kreatywny, otwórz się na nowe możliwości i szanse. Zastanów się, nad czym możesz popracować, poszukaj inspiracji wśród przyjaciół. Czytaj poradniki, przeglądaj ulotki, a na pewno natrafisz na coś wyjątkowego!

Powodzenia!

Źródło: www.monsterpolska.pl


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2012-04-16 12:49
Kariera praca, kariera, monsterpolska.pl Komentarze (0)

Być może jesteś idealnym kandydatem na dane stanowisko, ale Twoje szanse mogą zostać przekreślone przez małe niedoskonałości w Twoim CV. Nawet dziś, kiedy Internet odgrywa tak dużą rolę w naszym życiu, dobrze przygotowane materiały aplikacyjne nadal są podstawą do zdobycia pracy.

Proste pomyłki, takie jak błędy ortograficzne i literówki mogą przekreślić Twoje szanse na przejście do kolejnego etapu rekrutacji.  Jakie błędy w CV powodują, że dokumenty aplikacyjne od razu lądują w koszu na śmieci? Oto kilka przykładów:

Wygląd 

Wygląd dokumentów aplikacyjnych ma duże znaczenie. Ekspertów HR irytuje niechlujne rozstawienie akapitów i stosowanie podwójnych spacji. Nie bądź także zbyt kreatywny, nie używaj zbyt wielu czcionek, podkreśleń i kolorów. Wybierając czcionkę, najlepiej zdecyduj się na Arial lub Calibri.

Dojrzałość

Wielu rekruterów wyrzuca do kosza CV, w których znajdują się nieprofesjonalne zdjęcia lub rysunki np. kiedy w dokumentach aplikacyjnych kandydata ubiegającego się o pracę recepcjonisty znalazło się zdjęcie kota.

Oryginalność

Doświadczeni rekruterzy są już zmęczeni modelowymi dokumentami aplikacyjnymi uzyskanymi za pomocą popularnych programów tworzących CV. Twoja aplikacja może nie trafi od razu do kosza, ale specjaliści do spraw HR mogą pomyśleć, że nie poświęciłeś wystarczająco dużo czasu i uwagi stworzeniu swojego CV.

Dokładność

Rekruterzy nie lubią kiedy w CV nie ma dat. Dlatego nie próbuj ukryć przerwy w zatrudnieniu przez unikanie szczegółów. Okres kiedy pozostawałeś bez pracy nie odniesie tak negatywnego wrażenia, jak nieszczerość.

www.monsterpolska.pl


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2012-04-12 10:52
Kariera praca, kariera, CV Komentarze (0)

Nie lubisz uaktualniać swojego CV i robisz to dopiero w momencie kiedy zaczynasz myśleć o nowej pracy lub gdy pojawi się interesująca Cię oferta? Postaraj się dodawać nowe informacje na bieżąco, a unikniesz błędów i będziesz przygotowany na przyjmowanie nowych propozycji w każdej chwili.

Jeśli wciąż wysyłasz takie samo CV i nie otrzymujesz odpowiedzi od pracodawców, warto pomyśleć o zmianach w swojej aplikacji, by osiągnąć lepszy rezultat.

Nawet jeśli pracujesz w tej samej firmie przez 3 lata, Twoje CV nie powinno wyglądać tak samo jak to, które wysyłałeś do Twojego obecnego pracodawcy. Jeśli zakres Twoich obowiązków się nie zmienił, to na pewno zdobyłeś nowe osiągnięcia. Powinieneś dodać je do swojego CV. Jeśli zupełnie nic się nie zmieniło przez ten okres czasu, warto pomyśleć o podjęciu nowych zadań i zdobyciu nowych umiejętności.

Twoje CV jest jak mapa drogowa, pokazująca gdzie byłeś i dokąd zmierzasz w swoim życiu zawodowym. Dodawanie nowych informacji pomoże Ci zobaczyć na jakim etapie kariery się znajdujesz. Dzięki tej wiedzy będziesz mógł zdecydować jakie nowe doświadczenia i umiejętności będą Ci potrzebne, by dotrzeć do obranego przez Ciebie celu.

Może się zdarzyć, że pojawi się przed Tobą niepowtarzalna szansa. Powinieneś być gotów na szybką reakcję. Przygotowując CV na ostatnią chwilę możesz przez nieuwagę popełnić błędy, co przekreśli Twoje szansę w oczach potencjalnego pracodawcy.

www.monsterpolska.pl


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2012-04-05 10:01
Kariera praca, kariera Komentarze (0)