iWoman.pl iWoman.pl

przejdź do listy blogów przejdź do serwisu

LogowanieRejestracja

Praca jako tzw. wolny strzelec daje poczucie wolności niezależnie od dziedziny. Do pewnego stopnia jest bowiem swoim własnym szefem. Jeszcze lepiej, gdy działasz w branży, która dynamicznie się rozwija, a popyt na Twoje usługi jest bardzo duży. Wtedy też Twoje zarobki rosną bardzo szybko.

Oczywiście są też minusy - nie dostajesz wynagrodzenia będąc na zwolnieniu chorobowym lub urlopie. Mniej pracy to mniejsze zarobki. Na koniec dnia jesteś w końcu pracownikiem kontraktowym.
Obecnie zapotrzebowanie na “wolnych strzelców" rośnie. Poniżej prezentujemy branże, gdzie są oni najbardziej poszukiwani i cenieni.

Wszystkie branże

Prawie wszystko, co można robić na etacie, możesz robić jako wolny strzelec lub pracownik tymczasowy. Zakładając, że masz określony zestaw umiejętności i możesz wykonać dla pracodawcy określone zadania. W takim przypadku znajdziesz pracę niezależnie od branży.
Jeśli masz doświadczenie w IT, HR, sprzedaży, administracji, czy prawie - cokolwiek robisz, wystarczy wysłać zapytanie do firm i dowiedzieć się , czy obecnie nie mają one zapotrzebowania na "wolnych strzelców". Sytuacje takie to najczęściej urlopy macierzyńskie, dłuższe zwolnienia chorobowe lub okresowe zwiększenie popytu na usługi lub produkty firm. Mogą to być również firmy, które nie zatrudniają pracowników na umowy, aby pozostać bardziej elastyczne.
Sprawdź strony internetowe firm oraz pozostaw swoje CV ze statusem “wolny strzelec" w bazie monsterpolska.pl lub firm doradczych.

Reklama
Oczywiście istnieją branże, które w tradycyjny sposób związane są z freelancingiem, takie jak marketing i reklama. Obejmuje to kreację, copywriting, projektowanie stron internetowych oraz planowanie mediów.
Branża ta charakteryzuje się sezonowością, co związane jest z planowaniem kampanii i budżetów przez klientów. Domy mediowe i agencje ,właśnie wtedy, bardzo często poszukują "wolnych strzelców" do wsparcie ich zespołów.
Niezależnie od tego, czy jesteś programistą, projektantem stron internetowych lub copywriterem decyzja należy do Ciebie. Jednak, wspólne dla wszystkich freelancerów w tej branży jest zdobywanie nowych doświadczeń i dzięki temu budowanie silnego portfolio zawodowego. Nie zapominaj, pracę musisz znaleźć w krótkim okresie czasu, więc wykaż się entuzjazmem, elastycznością oraz szybką adaptacją do zmian. Nawet jeśli Twoje doświadczenie zawodowe nie jest duże - musisz pokazać portfolio pełne dobrych pomysłów lub wykazać w nim doskonałą wiedzę o pracy i zadaniu, które pracodawca zamierza Ci powierzyć.
W tej branży pracownicy nieetatowi wynagradzani są najczęściej za wykonaną pracę lub na podstawie stawek czasowych. Gwarantuje to pracodawcy bardzo dużą elastyczność. Inaczej jest, gdy jesteś bardzo dobry i rozpoznawalny na rynku. Stawki są bardzo różne i zależą od agencji oraz zaangażowania w pracę - tak więc musisz być otwarty oraz spojrzeć na pracę z szerszej perspektywy.

IT
Zapotrzebowanie na zewnętrznych konsultantów IT jest ogromne. Do Twoich głównych zadań należy praca z klientem w celu optymalizacji i zwiększenia efektywności systemów IT. Twoja wiedza i specjalistyczne umiejętności mogą przynieść zyski.
Tutaj doświadczenie jest kluczem i jest mało prawdopodobne, że bez niego uda Ci się zostać konsultantem. Bardzo często pracujesz nad strategicznymi projektami i masz dostęp do najnowszej technologii, dlatego też pracodawcy wymagają udokumentowanych sukcesów.
Doświadczenie zdobyte podczas pracy w dużych firmach bardzo często jest warunkiem wstępnym. Weź pod uwagę, że w tej branży wielu byłych pracowników bardzo często oferuje następnie swoje usługi już byłym pracodawcom na zasadach freelancingu. Innymi słowy, nie zmienia się zakres obowiązków, a tylko rodzaj zatrudnienia.
Wiedza z zakresu IT oraz kompetencje są bardzo ważne i im więcej możesz pokazać, typ szybciej firma zdecyduje się na współpracę. Na szczęście w sytuacji kryzysu łatwo zaprezentujesz i udowodnisz swoje kwalifikacje. Z pewnością zostaną one wykorzystane przez firmy, które szukają oszczędności lub chcą się rozwijać.                                         


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2012-03-31 23:10
Kariera wolne, freelancer, zawody Komentarze (0)

Dla niektórych ludzi aktualizowanie swojego CV jest równie przyjemne, co wyrywanie bolącego zęba. Ale ta czynność jest nieprzyjemna tylko wtedy, jeśli odświeżamy swoje dokumenty raz na bardzo długi czas. Eksperci monsterpolska.pl radzą: jeśli będziesz aktualizować swój życiorys na bieżąco, będzie to dla Ciebie bułka z masłem. Poniżej kilka powodów, dla których warto odświeżyć swoje CV.
 

Pułapka „błędnego koła”
 

Robienie w kółko tych samych błędów nie doprowadzi Cię do sukcesu. Jeśli wysyłasz wciąż to samo CV i ciągle nie dostajesz żadnych odpowiedzi, to znak, że Twój życiorys wymaga gruntownych zmian. Nanieś je, a odczujesz rezultaty.
 

Nic nie jest niezmienne
 

Nawet jeśli od trzech lat masz tą samą pracę, Twoje CV po tym czasie nie powinno już wyglądać tak samo. Mimo tego, iż Twoje obowiązki pozostały niezmienne, może np. technologia ich wykonywania się zmieniła. Wykaż to w swoim życiorysie. Jeśli nie zmieniło się prawie nic lub wszystko stoi w miejscu, być może jest to czas, by zacząć się rozwijać, nabywać nowych umiejętności lub podjąć nowe obowiązki.
 

Czy wiesz, dokąd idziesz?
 

Twój życiorys powinien być dla Ciebie jak mapa drogowa – wskazywać Ci gdzie byłeś i dokąd zmierzasz. Częsta aktualizacja powinna być dla Ciebie okazją do przemyślenia co już zrobiłeś i w którym momencie swojej kariery jesteś. Ta świadomość pomoże Ci uzmysłowić sobie, co jeszcze musisz zrobić, by osiągnąć to, czego chcesz.
 

Przysypiasz i … przegrywasz
 

Kiedy szansa na nową pracę zapuka do Twoich drzwi, musisz być przygotowany. Nie ma lepszej okazji na popełnienie głupiego błędu w swoim CV niż w trakcie aktualizowania go w ostatniej chwili. Dlatego warto to zrobić zawczasu, bez pośpiechu. Nie pozwól, by Twoje zaniedbanie przekreśliło Ci szansę na rozwój i nowe możliwości.
 


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2012-03-31 22:50
Kariera kariera, CV Komentarze (0)

yle="text-align:justify" class="MsoNormal">yle="font-size:10.0pt; font-family:Verdana">Przygotowując się do ważnej rozmowy kwalifikacyjnej zazwyczaj robisz dokładny research na temat firmy, do której kandydujesz, oraz upewniasz się, że masz przygotowane błyskotliwe odpowiedzi na przewidywane pytania. Zastanawiasz się również, jakie ubranie powinieneś włożyć. Przede wszystkim chcesz, aby Twój strój i jego kolory pokazały Cię w jak najlepszym świetle. yle="font-size:10.0pt; font-family:Verdana">

yle="text-align:justify" class="MsoNormal">yle="font-size:10.0pt; font-family:Verdana">Badania pokazują, że 85 proc. komunikacji międzyludzkiej to komunikacja niewerbalna, więc decyzja o tym, co na siebie włożyć na rozmowę kwalifikacyjną, jest bardzo ważna dla odpowiedniego zaprezentowania się przed potencjalnym pracodawcą. Ubiór oczywiście nie zatuszuje braku wiedzy i umiejętności oraz słabych odpowiedzi na pytania rekrutującego, ale może zakomunikować kilka pozytywnych rzeczy o Twojej osobowości i o Tobie jako przyszłym pracowniku.yle="font-size:10.0pt; font-family:Verdana;color:red">

yle="text-align:justify" class="MsoNormal">yle="font-size:10.0pt; font-family:Verdana">Poniżej znajdziesz kilka wskazówek mówiących o tym, co komunikują najczęściej wybierane na rozmowę kwalifikacyjną kolory. Znajomość ich znaczenia pomoże Ci wybrać odpowiedni strój:yle="font-size:10.0pt; font-family:Verdana;color:red">

yle="text-align:justify" class="MsoNormal">yle="mso-bidi-font-weight: normal">yle="font-size:10.0pt;font-family:Verdana">Niebieski

yle="text-align:justify" class="MsoNormal">yle="font-size:10.0pt; font-family:Verdana">Bezpiecznym wyborem będą wszystkie ciemniejsze odcienie niebieskiego, a zwłaszcza granatowy. Kolory te pokażą Cię jako kogoś, kto ma wszystko pod kontrolą. Rekruterom niebieski kolor kojarzy się ze spokojem, stabilnością, zaufaniem, prawdą, pewnością siebie i bezpieczeństwem. To bardzo dobre przekazy, które możesz zakomunikować o sobie nie używając słów.yle="font-size:10.0pt; font-family:Verdana;color:red">

yle="text-align:justify" class="MsoNormal">yle="mso-bidi-font-weight: normal">yle="font-size:10.0pt;font-family:Verdana;color:black">Szary

yle="text-align:justify" class="MsoNormal">yle="font-size:10.0pt; font-family:Verdana;color:black">Po niebieskim, szary jest drugim najbardziej popularnym kolorem wybieranym przez kandydatów na rozmowę kwalifikacyjną. Tak jak granatowy, to kolor, który nie będzie rozpraszał uwagi rekrutującego, dzięki czemu skupi się bardziej na tym, co i w jaki sposób mówisz. Szary oznacza również wyrafinowanie, więc możesz użyć go do zdobycia przewagi.yle="font-size:10.0pt; font-family:Verdana;color:black">

yle="text-align:justify" class="MsoNormal">yle="mso-bidi-font-weight: normal">yle="font-size:10.0pt;font-family:Verdana; color:black;mso-ansi-language:EN-US">Czarny

yle="text-align:justify" class="MsoNormal">yle="font-size:10.0pt; font-family:Verdana;color:black">To dominujący na rozmowach kwalifikacyjnych kolor, ponieważ kojarzy się z władzą i autorytetem. Ale z czarnym trzeba uważać – konotuje również dramat i żałobę, więc przygotowując strój na rozmowę bądź ostrożny. Zamiast ubierać się od stóp do głów na czarno, spróbuj użyć pojedynczych akcentów w tym kolorze – np. wybierając czarny krawat lub szal.yle="font-size:10.0pt; font-family:Verdana;color:red">

yle="text-align:justify" class="MsoNormal">yle="mso-bidi-font-weight: normal">yle="font-size:10.0pt;font-family:Verdana;color:black">Czerwony

yle="text-align:justify" class="MsoNormal">yle="font-size:10.0pt; font-family:Verdana;color:black">Czerwień jest bardzo mocnym kolorem, dlatego na rozmowach kwalifikacyjnych dopuszczalna jest właściwie jedynie w dodatkach i niewielkich akcentach. Czerwony kojarzy się z energią, pasją, pożądaniem, siłą i agresywnością, zatem przygotowując strój na rozmowę kwalifikacyjną używaj go bardzo oszczędnie – w przeciwnym wypadku możesz przesłać sprzeczny lub nawet negatywny komunikat o sobie rekrutującemu. yle="font-size:10.0pt; font-family:Verdana;color:red">

yle="text-align:justify" class="MsoNormal">yle="mso-bidi-font-weight: normal">yle="font-size:10.0pt;font-family:Verdana;color:black">Białyyle="font-size:10.0pt;font-family:Verdana;color:red">yle="mso-spacerun:yes">    

yle="text-align:justify" class="MsoNormal">yle="font-size:10.0pt; font-family:Verdana;color:black">Biała koszula czy bluzka to zawsze bezpieczny wybór. Biel kojarzy się z prostotą, czystością, precyzją i dobrocią, zatem bez względu na to, jaki wizerunek siebie chcesz zaprezentować potencjalnemu pracodawcy, ten kolor pomoże Ci zrobić dobre pierwsze wrażenie. yle="font-size:10.0pt; font-family:Verdana;color:red">

yle="text-align:justify" class="MsoNormal">yle="font-size:10.0pt; font-family:Verdana;color:black">Na bardzo konkurencyjnym rynku pracy powinieneś wykorzystywać każdą możliwość, by wyróżnić się i zabłysnąć na rozmowie kwalifikacyjnej. Znajomość znaczenia kolorów pomoże Ci wybrać odpowiedni strój, który najlepiej pokaże Twoją osobowość i profesjonalizm przed potencjalnym pracodawcą. Ubiór w odpowiednich barwach pomoże Ci zrobić dobre pierwsze wrażenie i wzmocnić pozytywny wizerunek Ciebie jako przyszłego pracownika w oczach rekrutującego.


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2012-03-31 22:35
Kariera rozmowa, kolor, ubiór, kwalifikacyjna Komentarze (0)