iWoman.pl iWoman.pl

przejdź do listy blogów przejdź do serwisu

LogowanieRejestracja

Przymierzając się do poszukiwania pracy w nowym mieście powinieneś pamiętać o kilku podstawowych kwestiach. Jak przygotować się do takich zmian?

Informacje na temat firm

Tak samo jak w swoim własnym mieście, wyznacz sobie konkretne firmy, w których chcesz pracować. Zdobądź informacje na temat ich działalności oraz postaraj się wykorzystać swoje znajomości, by nawiązać kontakt z firmą. To zdecydowanie ułatwi pierwsze kroki na drodze do zmian, jakie Cie czekają.

Poznaj okolicę

Czy klimat jest dla Ciebie ważny? Wolisz hałas dochodzący z okolicznych klubów lub brzęczenie świerszczy? Czy możesz sobie pozwolić na mieszkanie w nowym apartamentowcu na strzeżonym osiedlu? Jak zmiana miejsca zamieszkanie wpłynie na poziom Twojego życia? 

Zorganizuj wyjazd rozpoznawczy

Zaplanuj spotkania z wszystkimi ludźmi, z którymi kontaktowałeś się telefonicznie czy mailowo. Daj jasno do zrozumienia, że R03;R03;prowadzisz rozmowy z kilkoma firmami w okolicy i poważnie myślisz o przeniesieniu się”.

Zapewnij pracodawców

Osoby zajmujące się rekrutacją oczekują podania konkretnych powodów, dla których chcesz zmienić miejsce zamieszkania i pracy. Posiadanie rodziny w okolicy, wygodniejsza komunikacja lub chęć lepszych warunków życiowych są logicznymi powodami do zmian. "Przeniosę się wszędzie, gdzie mogę znaleźć pracę" nie jest wystarczającym argumentem dla pracodawcy. 

W tego typu sytuacjach istnieją również konkretne zachowania, których powinieneś się wystrzegać.

Nie oczekuj, że firma zajmie się Twoja przeprowadzką

Obecnie pracodawcy nie praktykują już pokrywania koszów przeniesienia pracownika. Zorganizuj odpowiednie środki na przeprowadzkę. Oznacza to m.in. wynajem  odpowiedniego samochodu, czy zadbanie o wydatki na co najmniej kilkumiesięczny czynsz w nowym miejscu.

Pamiętaj o swoich bliskich

Częstym błędem popełnianym przy podejmowaniu decyzji o przeprowadzce i zmianie pracy jest ignorowanie potrzeb Twojej rodziny i bliskich.yle="font-weight: bold;"> Czy będziesz w stanie znaleźć dobre szkoły w nowym miejscu? Jeżeli współmałżonek chce kontynuować swoją karierę biologa morskiego, na ile jest prawdopodobne, że będzie w stanie zrobić to w Zakopanem? 

Follow-Up

Po "rozpoznaniu" w nowym miejscu nie zapomnij wysłać podziękowania  w ciągu 24 godzin po spotkaniach, które odbyłeś. Następnie skontaktuj się z firmami w ciągu siedmiu do dziesięciu dni, jeżeli nie został ustalony inny termin.

Jeśli rozważasz przeniesienie w ramach obecnej firmy, większość ze wspomnianych wyżej wskazówek nadal obowiązuje. "Jednak trzeba patrzeć na politykę firmy i zastanowić się, czy przeniesienie będzie impulsem do rozwoju kariery, czy raczej niewiele zmieni w Twojej sytuacji zawodowej.

www.monsterpolska.pl


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2012-02-28 12:59
Kariera praca, kariera, monsterpolska.pl Komentarze (0)

Każdy z nas zna pewne utarte zasady dotyczące poszukiwania pracy. Rekrutacja odbywa się według określonych reguł, do których należy się stosować. Jednak w obliczu tak dużej konkurencji na rynku pracy warto czasem odejść od standardowego myślenia. Niektóre z tradycyjnych zasad warto nagiąć, aby zostać zauważonym i wywalczyć sobie pracę, na której nam zależy.

Zasada 1: Aplikuj tylko, jeśli spełniasz wymagania

Często ogłoszenia, które można znaleźć w Internecie, zawierają wygórowane wymagania w stosunku do kandydatów. Jeśli zdecydujemy się wysłać nasze CV pomimo tego, że nie spełnia ono części z tych kryteriów, może się okazać, że i tak zostaniemy zaproszeni na rozmowę. Jeśli nasz życiorys okaże się ciekawy, zwrócimy uwagę pracodawcy, być może da nam szansę.

Zasada 2: Wysyłaj swoje aplikacje masowo

Myślimy, że jeśli wyślemy więcej CV, to nasze szanse wzrosną? Błąd! Dużo skuteczniejszą metodą jest zmniejszenie ilości firm, do których skierujemy swoją kandydaturę. Wtedy wystarczy nam czasu, aby każdy list motywacyjny oraz życiorys stworzyć specjalnie pod kątem konkretnego pracodawcy. Tym samym - rekrutujący chętniej zechce się z nami spotkać.

Zasada 3: Podkreśl swoje wykształcenie

Owszem, dyplomy i stopnie naukowe są ważne, ale to nie na nich zależy pracodawcy. Ważniejsze jest doświadczenie zawodowe, nawet jeśli jest niewielkie lub nie do końca związane z branżą.

Zasada 4: Nie dzwoń

Być może pracodawcy mówią, żeby nie dzwonić, ponieważ sami się z nami skontaktują. Jeśli jednak tego nie robią - nie czekajmy. Odezwijmy się z zapytaniem, czy nasza aplikacja została rozpatrzona i poprośmy o informację zwrotną. Będzie wtedy widać naszą determinację.

Zasada 5: Na rozmowie kwalifikacyjnej mów o sobie

Większość osób wychodzi z założenia, że tylko rekrutujący powinni zadawać pytania. Jednak naprawdę warto dociekać ważnych dla siebie kwestii, takich jak zarobki, ponieważ nie tylko zdobędziemy dzięki temu informacje, ale również zaprezentujemy się jako pewni siebie oraz zainteresowani sprawami firmy.

Zasada 6: Bądź skromny w oczekiwaniach finansowych

Jeśli padnie pytanie o wynagrodzenie - bądźmy konkretni i nie mówmy, że wszystko nam jedno. Podajmy przedział, w jakim uważamy, że powinna mieścić się nasza pensja, ale upewnijmy się, że najniższa z podanych opcji będzie dla nas zadowalająca.

Zasada 7: Nie składaj CV ponownie, jeśli firma raz Cię odrzuci

Jeśli nasza rozmowa nie przejdzie pomyślnie i nie dostaniemy pracy, nadal możemy pozostać w kontakcie z daną firmą. Na początek możemy wysłać list z podziękowaniem za szansę, jaką otrzymaliśmy. Dzięki temu będziemy zapamiętani, co może zaprocentować na przyszłość.

www.monsterpolska.pl


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2012-02-27 14:02
Kariera praca, kariera, monsterpolska.pl Komentarze (0)

Co jest w pracy ważniejsze? Wysoka pensja czy zadowolenie z wykonywanych obowiązków? Okazuje się, że jedno może iść w parze z drugim. Oto kilka przykładów stanowisk przygotowanych, które przynoszą satysfakcję i wysoki przychód.

Lider organizacji charytatywnej

Osoby pracujące w organizacjach charytatywnych mają zazwyczaj wiele powodów, które sprawiają, iż poranne wstawanie nie jest aż tak trudnym momentem w ciagu dnia. Jasno określony cel, duże zaangażowanie w projekt oraz współpracownicy z pasją, to tylko niektóre z nich. Co prawda, na podobnym stanowisku w firmie o charakterze nie-charytatywnym, dochód byłby większy, ale i tu perspektywy finansowe są ciekawe.

Dyrektor liceum


Utrzymywanie relacji z rodzicami, zarządzanie kadrą nauczycielską i troska o dobro uczniów to zadania wymagające charyzmy i będące wyzwaniem. A to oznacza pracę ekscytującą i ciekawą. Ponadto, w związku z dużą liczbą obowiązków – pensja również jest powodem do zadowolenia.

Projektant wnętrz

To świetna praca dla ludzi kreatywnych z zamiłowaniem do piękna. Daje ogromną szansę na wyrażenie siebie oraz codzienne wykorzystywanie swoich talentów. Jest też niezmiernie potrzebna – dekoracja wnętrza może istotnie wpływać na nastrój i produktywność osób w nim przebywających. Sprawia to, że firmy chętnie płacą duże pieniądze za projekty wnętrz.yle="font-size:10.0pt; font-family:"Verdana","sans-serif"">

Główny księgowy

To odpowiedzialne stanowisko, pełne wyzwań, dające szansę sprawdzać i polepszać swoje umiejętności oraz zastrzyk adrenaliny. Jeśli ktoś lubi ryzyko, ta praca zagwarantuje mu zadowolenie oraz gruby portfel. Księgowy z dużym doświadczeniem to bezcenny pracownik w każdej firmie.

www.monsterpolska.pl


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2012-02-24 11:41
Kariera praca, kariera, CV Komentarze (1)

CV to dokument, na podstawie którego rekrutujący decyduje o tym, kogo zaprosi na rozmowę kwalifikacyjną. Co sprawia, że niektóre z aplikacji od razu lądują w koszu, a inne zachęcają do spotkania z kandydatem? Oto ważne elementy, na które warto zwrócić uwagę, aby nasze CV stało się naszą wizytówką gwarantującą sukces zawodowy.

Pisz własnymi słowami

Jednym z typowych błędów popełnianych w CV jest pisanie o swoich obowiązkach w takim samym stylu, w jakim pisane są opisy stanowisk w ogłoszeniach. Czasem nawet zdarza się, że kandydaci kopiują pewne sformułowania słowo w słowo. Niestety, nie brzmi to wiarygodnie. Dużo lepiej jest używać własnego słownictwa, adekwatnie do zadań, które w rzeczywistości należały do naszych obowiązków.

Udowodnij swoją wartość

Jakim typem pracownika jesteś? Tak właśnie brzmi pytanie, które zadają sobie rekrutujący, przeglądając dziesiątki CV na określone stanowisko. Dlatego warto jasno i wyraźnie uwypuklić swoje osiągnięcia i poprzeć je konkretnymi przykładami. Dostaliśmy pochwałę od szefa? Premię? Poradziliśmy sobie z problemem, który wykraczał poza nasze obowiązki? Koniecznie o tym napiszmy!

Podawaj konkretne dane

Jeśli osiągnęliśmy ponadprzeciętne wyniki, pracodawcę na pewno zainteresują konkretne informacje. Jeśli udało nam się podnieść poziom sprzedaży, to o ile procent? Takie dane łatwej zapadają w pamięć.

Pisz o rozwiązanych problemach

Z jakimi wyzwaniami spotykamy się na co dzień w pracy? Jak zazwyczaj reagujemy? Co robimy, aby sprostać trudnym sytuacjom? Przypomnijmy sobie kilka takich przykładów i uwzględnijmy je w swoim CV.

Zadbaj o formę

Zasługi, osiągnięcia, zadania, obowiązki. Te informacje powinny pojawić się w CV w przejrzystej formie. Nie pozwólmy, aby bałagan w naszym dokumencie aplikacyjnym utrudnił pracodawcy czytanie. Przemyślmy formę CV, zastosujmy punkty i marginesy. To niemal równie ważne, jak sama treść.

Dostosuj informacje do stanowiska

Musimy wiedzieć, kto jest odbiorcą CV. Zamieszczajmy informacje adekwatne do pracy, o jaką się ubiegamy, aby było widać, że nasza aplikacja jest przemyślana i stworzona pod kątem konkretnej oferty.

Bądź szczery

Nawet ze skromnym doświadczeniem mamy szansę na rozmowę kwalifikacyjną, jeśli nasze CV będzie dobrze napisane. Bądźmy szczerzy, wtedy unikniemy niespodzianek podczas rozmowy z pracodawcą.

www.monsterpolska.pl


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2012-02-20 15:17
Kariera praca, kariera, CV Komentarze (0)