iWoman.pl iWoman.pl

przejdź do listy blogów przejdź do serwisu

LogowanieRejestracja

Wiele z nas dokonuje podsumowania zawodowego pod koniec roku. Zastanawiamy się, co osiągnęliśmy, oraz co zrobić, aby nadchodzący rok był bardziej satysfakcjonujący. Warto samodzielnie przeanalizować swoje dokonania i wyciągnąć wnioski. Jakie cele obrać w Nowym Roku, by przyspieszyć rozwój kariery?

 

Skoncentruj się na swojej pasji, unikaj życia z dnia na dzień

Często myślisz, że dążenie do realizacji pasji zajmuje zbyt wiele czasu, który mógłbyś wykorzystać w bardziej praktyczny sposób? Jednak nie warto rezygnować z tego, co sprawia Ci przyjemność. Dni mijają, więc musisz się zastanowić, czy chcesz spędzić je na robieniu rzeczy, które lubisz tylko trochę lub, wręcz przeciwnie, których w ogóle nie lubisz, czy raczej takich, które nie są przykrym obowiązkiem, a dodatkowo sprawiają Ci frajdę? Tylko ten drugi sposób może doprowadzić w przyszłości do spełnienia najskrytszych marzeń i realizacji zawodowych celów.

Postaraj się lepiej wykorzystywać swoje talenty

Nie zapominaj o tym, w czym jesteś najlepszy, i wykorzystuj to, by stale się rozwijać. Co się stanie, gdy firma zajmująca się marketingiem zacznie koncentrować się tylko na działaniach dla swoich klientów, a zaniedba własny marketing?

Nie daj się informacyjnej wrzawie

Jesteś zmęczony złymi informacjami dotyczącymi rynku pracy? Zrób wszystko, aby nie miały one wpływu na twoje działania. Kryzys gospodarczy? Staraj się postępować tak, by jego negatywne oddziaływanie na twoją karierę było jak najmniejsze.

Zrób wszystko, by nie zajmować się drobiazgami

Pamiętaj, że nie wszystko musisz robić sam. Gdy ktoś inny przejmie część Twoich obowiązków, będziesz mieć więcej czasu na prawdziwy rozwój swojego biznesu. Zatrudnienie osoby, która zadba o wszelkie podstawowe aspekty Twojej działalności sprawi, że będziesz mieć więcej czasu, by skoncentrować się na rzeczach naprawdę ważnych dla firmy.

Buduj wizerunek swojej firmy

Staraj się dbać o pozytywną prezentację swojej marki w mediach. Lepsza rozpoznawalność oraz pozytywny wizerunek idzie w parze z większymi zyskami. Głośne mówienie o swoich zaletach pomoże prowadzić firmę w dobrym kierunku, pomimo niesprzyjającej sytuacji gospodarczej.

Inwestuj

Nie zapominaj o inwestowaniu - wydawanie pieniędzy w rozsądny sposób z pewnością rozszerzy Twoje możliwości i pomoże zarobić ich jeszcze więcej.


Dbaj o odpoczynek

Nie zapominaj, że poświęcenie czasu na regenerację sił i planowanie działań pozwala realizować wszystkie obowiązki dużo efektywniej. Chwile wytchnienia nie tylko dodają energii pozwalają również spojrzeć na wiele spraw w sposób bardziej zdystansowany i obiektywny. W efekcie, pomagają w podejmowaniu decyzji oraz nowych wyzwań.

Realizuj swoje cele, nawet jeśli wymagają walki ze słabościami

Zdarzają się sytuacje, w których boimy się podjąć jakieś działanie, chociaż wiemy, że powinniśmy. Może to dotyczyć na przykład nowych wyzwań. Strach przed nieznanym i realizacją celów na pewno nie doprowadzi do niczego dobrego, warto zatem szukać wsparcia i motywacji wśród rodziny oraz przyjaciół.

Inwestuj w ekspertów

Poświęcenie czasu na rozważny dobór pracowników jak najlepiej odpowiadających na potrzeby firmy, pozwoli osiągnąć długofalowe korzyści. Osoby dobrze wypełniające swoje obowiązki na danym stanowisku pomogą we wspólnym dążeniu do realizacji celów firmy.

Staraj się nie odbierać personalnie decyzji biznesowych

Decyzje partnerów biznesowych, szefa czy pracowników, dotyczące pracy, nie powinny mieć wpływu na Twój odbiór siebie. Wszelkie sprawy zawodowe dotyczą biznesu, a nie Ciebie jako osoby.

 


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2012-12-27 13:56
Kariera praca, kariera, monsterpolska.pl Komentarze (0)

Wiele osób poszukujących zatrudnienia w okresie przedświątecznym poświęca na to mniej czasu lub w ogóle zaprzestaje szukania pracy. Nie popełniajcie tego błędu, rekrutacja w Święta nie ustaje. To najlepszy czas na tymczasowe zajęcie, a rozmowy przy  świątecznym stole mogą też pomóc w  znalezieniu etatu.

 

 

Pod koniec roku niektóre firmy starają się wypełnić miejsca na posadach, które nie będą przewidziane w przyszłorocznym budżecie. Z drugiej strony w innych przedsiębiorstwach rekrutacja  jest wstrzymana z powodu braku budżetu, który będzie dostępny dopiero w styczniu.

W rzeczywistości, przerwa świąteczna często dostarcza wiele ciekawych możliwości dla aktywnych poszukiwaczy pracy. Oto kilka prostych kroków jak najefektywniej wykorzystać ten czas:

Bądź elastyczny

 

 

Wielu rekrutujących mówi, że Święta to najbardziej pracowity dla nich okres, podczas którego muszą pozostawać pod telefonem nawet w Wigilię Bożego Narodzenia. To oznacza, że powinieneś być gotowy na rozmowę o pracę o każdej porze, żeby wpisać się w ich napięty grafik.

Zaangażuj się w wolontariat

 

 

W okresie świątecznym mnóstwo organizacji non profit zachęca do udziału w ciekawych inicjatywach, które mogą być świetną okazją do nawiązania kontaktów i zdobycia nowych umiejętności. Wypełnią także lukę, którą brak zatrudnienia mógłby pozostawić w twoim CV.

Szukaj posady tymczasowej

 

 

Często firmy pod koniec roku przeżywają momenty krytyczne w tym samym czasie wielu pracowników chce wziąć urlop. Zgłaszają się wtedy do agencji pośrednictwa pracy, aby uzupełnić braki w personelu. Tymczasowa praca może być świetną okazją do zapoznania się z nową firmą.

Najwięcej ofert znajdziesz w handlu, obsłudze klienta i marketingu, w magazynach, przy pakowaniu prezentów lub jako hostessa. Branża gastronomiczna również ma wiele do zaoferowania. Hotele, restauracje oraz firmy cateringowe w okresie przedświątecznym mają dużo więcej zamówień.

Potraktuj świąteczne spotkania jako okazję do nawiązania kontaktów

 

 

Nie musisz w każdej rozmowie mówić, że szukasz pracy, ale poinformowanie ludzi o tym jak mogą ci pomóc może okazać się bezcenne. Miej perfekcyjnie przygotowane informacje: kim jesteś, gdzie pracujesz lub jakiej posady szukasz i dlaczego.

Postaraj się mieć pozytywne nastawienie. Na przykład, gdy podczas pogawędki przy świątecznym stole w gronie dalszej rodziny opowiadasz komuś, że rozglądasz się za nowym etatem,  powiedz więcej o swoich umiejętnościach i kwalifikacjach podając konkretne przykłady działań. Nie zapomnij również wspomnieć , jak efektywnie wykorzystujesz swój wolny czas.

Wyjdź naprzeciw nowym i starym kontaktom

 

 

Święta to doskonały czas na spotkanie z przyjaciółmi i znajomymi, a także odnowienie znajomości z tymi, z którymi straciliśmy kontakt.

Wyślij świąteczne życzenia także osobom, których dawno nie widziałeś. Dodaj więcej do tej wiadomość  napisz w dwóch zdaniach co aktualnie u Ciebie słychać. Skontaktuj się z każdym, kto może Ci pomoc znaleźć pracę. Powinno to brzmieć optymistyczni . Upewnij się, że wyrazisz swoją wdzięczność każdemu, kto przyjdzie Ci z pomocą. Jeśli nie wiesz czy Twój znajomy obchodzi Święta, życz mu Pomyślności w  Nowym Roku - będzie to bezpieczniejsze rozwiązanie. Pamiętaj, że Święta to czas dawania. Jeśli z kolei Ty wiesz o nieobsadzonym stanowisku, pomóż znajomym ci osobom,  w przyszłości na pewno się odwdzięczą.

Poświęć się szukaniu pracy

 

 

Jeśli nie masz pracy, zacznij nowy rok z gotowym planem: wyznacz sobie cele. Przeznacz swój czas na uaktualnienie starego CV, poćwicz umiejętne prezentowanie się na rozmowie kwalifikacyjnej, bo nigdy nie wiesz kiedy zadzwoni telefon z ofertą pracy.  


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2012-12-19 15:09
Kariera praca, kariera, święta Komentarze (0)

Podczas rekrutacji warto dokładnie wiedzieć czego chcemy i jakie warunki zatrudnienia są dla nas satysfakcjonujące. Wszystko po to by pójść o krok dalej. Jeśli nie przygotujemy się odpowiednio do negocjowania umowy nie dziwmy się później, że jej nie dostaniemy. 

Gdy pracodawca proponuje nam wynagrodzenie niższe od oczekiwanego, nie odrzucajmy od razu jego propozycji. Wiele kobiet patrzy na ofertę jako na wybór, a nie jak opcję do negocjacji. W takiej sytuacji  warto poprosić o wyższą pensję. Jeśli to nie zadziała, można spróbować zmniejszyć różnicę prosząc o dodatkowe bonusy lub 6-miesięczny okres próbny.

Trzy  najczęstsze błędy, jakie popełniają kobiety w negocjacjach to :

  • Nie traktowanie sytuacji jako możliwości do negocjacji
  • Nie negocjowanie dla siebie tak, jakby negocjowały dla kogoś innego
  • Niechęć do mówienia nie


Prawie wszystko jest do wynegocjowania
Wiele kobiet nie zauważa, że możliwość negocjacji istnieje, bez względu na to czy otrzymają propozycję pracy czy też nie. Jedną z mocnych stron, które kobiety wnoszą do negocjacji jest ich zdolność do nawiązywania relacji. Zawsze ciężej jest powiedzieć nie komuś, z kim mamy jakiś Związek emocjonalny. Idąc tym kluczem, czasami kobiety nie chcą prosić o coś, na czym im zależy i mogą to dostać, bo boją się o zniszczenie tej relacji. Ten strach często hamuje kobiety w negocjacjach, a sam fakt zadania pytania raczej nie boli. Sposób w jaki zwracamy się z prośbą ma olbrzymie znaczenie w negocjacjach, więc  proś - nie wymagaj. Zawsze warto poprosić  o więcej niż spodziewamy się dostać. Możesz nie otrzymać wszystkiego czego oczekujesz, ale równie dobrze, może Cię zaskoczyć, to co zyskasz.

Negocjuj dla siebie tak mocno jak negocjowałabyś dla kogoś innego
Wiele kobiet uznaje negocjacje w swojej sprawie za trudne. Kobiety są zazwyczaj wychowywane w poczuciu, że proszenie o rzeczy jest samolubne i niestosowne. To stawia je w szczególnie trudnej pozycji kiedy przychodzi do negocjacji ich własnego wynagrodzenia. Jedyna rada to trzeba to przezwyciężyć.Jeśli  dobrze przygotujesz się do negocjacji , będziesz doskonale wiedziała  o co  możesz poprosić. Nigdy nie zgadzaj się na mniej. Pomyśl,  w jaki sposób byś pertraktowała  dla kogoś innego i zrób to. Jeśli nie upewnisz się, że robisz wszystko na co zasługujesz, ustalając wysokość swojego wynagrodzenie, nikt za Ciebie tego nie zrobi. Ponadto, każda przyszła podwyżka, którą dostaniesz i każdy bonus będzie zależał od tego co wynegocjujesz teraz. Jeśli zaakceptujesz zbyt niską kwotę, ten błąd będzie rzutował na Twoją dalszą karierę.

Nie bój się powiedzieć nie
Kobiety zazwyczaj bardziej martwią się tym,  by nie zepsuć  relacji niż tym, że nie otrzymają tego co oczekują,  dlatego częściej wahają się by otwarcie powiedzieć nie. Z reguły chcą aby wszyscy byli zadowoleni. Jednak powiedzenie nie podczas negocjacji wynagrodzenia może być decydujące. Czasami trzeba zdobyć się na to zanim dostaniesz to co chcesz. Nie musisz tego mówić zbyt głośno ani agresywnie. Jednakże, jeśli oferta jest mniejsza niż oczekiwana -  musisz zwrócić na to uwagę grzecznie lecz stanowczo i zapytać czy pracodawca może zaproponować Ci lepszą ofertą. Jeśli nie, powinnaś chcieć odejść. 


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2012-12-12 15:45
Kariera praca, kariera, monsterpolska.pl, negocjacje Komentarze (0)

W prawdziwych politycznych pojedynkach większość z nas uczestniczy biernie obserwując przed ekranami telewizorów zaciekłe dyskusje oponentów politycznych. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy, że polityczni gracze są obecni również bardzo blisko nas, np. w pracy. Jak ich zidentyfikować i uniknąć wciągnięcia w ich rozgrywki.

W dzisiejszych czasach, kiedy rywalizacja na rynku pracy bywa często bardzo zaciekła, niektórzy uciekają się do taktycznych i niekoniecznie uczciwych działań, które mają na celu umocnienie ich pozycji w firmie. Może to być rozsiewanie plotek, schlebianie szefowi czy wykonywanie pracy swoich współpracowników bez ich wiedzy.

W biurze możemy natknąć się na różne typy graczy. Warto być świadomym jak działają, aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, wywołanych ich intrygami.

    Ekspert
Uwielbia spekulować na temat tego, co dzieje się w biurze. Oczywiście, mogą to być prawdziwe, wiarygodne informacje, ale równie dobrze ekspert może rozpowszechniać plotki i kłamstwa. W przypadku, kiedy mamy do czynienia z tego typu osobą, wysłuchajmy tego, co ma do powiedzenia, ale pod żadnym pozorem, nie przekazujmy dalej informacji, jeśli sami nie chcemy być posądzeni o plotkarstwo. Często takie postępowanie ma na celu ośmieszenie kogoś samą treścią plotki, bądź też doprowadzenie do sytuacji, w której również inne osoby, zostaną oskarżone o pomówienia.

    Lobbysta
Zaciekle walczy o wysoki priorytet swoich projektów. Jednak nie zawsze ma najlepsze pomysły i zazwyczaj nie jest skłonny wysłuchać zdania innych. Oczywiście, powinniśmy pamiętać o poruszanych przez niego zagadnieniach i starannie oceniać zasadność kwestii, jeśli prosi o wsparcie jego działań być może rzeczywiście jego projekt jest godny uwagi.  Pamiętajmy jednak, że pracownicy, którzy nie mają w nawyku lobbowania, mogą mieć do zaoferowania o wiele lepsze pomysły. Powinniśmy zatem być świadomi działań współpracowników, żeby móc z pełną odpowiedzialnością poprzeć te najlepsze.

    Manipulator
Jest czarujący i charyzmatyczny, ale stara się wspinać po szczeblach kariery bardziej poprzez manipulację niż kreatywne pomysły i ciężką pracę. Osoba ta będzie krytykować współpracowników i przypisywać sobie zasługi za pracę innych.

W przypadku, kiedy jesteśmy celem tego typu działań, zadbajmy o swoją pozycję zwróćmy się do szefa i opiszmy całą sytuację. W przypadku konfrontacji z manipulatorem w obecności przełożonego, bądźmy przygotowani na obronę naszych racji osoby tego typu łatwo nie odpuszczają i mogą uciekać się do kłamstwa, które my musimy być w stanie zdemaskować. Dlatego też, podczas konfrontacji nie podsuwajmy manipulatorowi argumentów i nie reagujmy agresywnie.

    Doradca
Ten pracownik ma bliskie relacje z zarządem firmy. Stanowi uszy i oczy szefa. Nie musi się to wiązać z nieczystymi zagrywkami czy podlizywaniem się. Często tego typu pracownicy są w firmie od lat i ciężką pracą doszli do swojej obecnej pozycji. Z racji tego, że znają także pracowników kadr, są nieoficjalnymi doradcami zarządu.

Powinniśmy się liczyć z takimi osobami starajmy się nawiązać z nimi dobre relacje, jednak nie uciekajmy się do donosicielstwa czy plotkarstwa.

Najlepszym sposobem na uniknięcie prawdopodobieństwa współpracy z biurowymi politykami, jest zwrócenie uwagi na znaki ostrzegawcze już podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Jeśli osoba nas rekrutująca w trakcie rozmowy komentuje wydarzenia w firmie, obmawia współpracowników czy ujawnia poufne informacje, powinniśmy się zastanowić,  czy chcemy pracować z takimi osobami.

Jeśli z kolei w naszym miejscu pracy nagminnie mamy do czynienia z politycznymi zagraniami, a nie mamy możliwości zmiany pracy, musimy starać się być ponad to - skupić się na wynikach naszej pracy i mimo wszystko zachować jak najlepsze nastawienie, nie wchodząc w żadne polityczne rozgrywki.
 


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2012-12-07 16:03
Kariera praca, kariera, monsterpolska.pl Komentarze (0)

Czasem zdolny, pracowity i mający doskonałe wyniki pracownik zaczyna gorzej wykonywać swoje obowiązki. Powodem może być spadek motywacji do pracy. Poniżej kilka wskazówek, jakie czynniki mogą wpływać na zniechęcenie pracownika oraz jak sobie z tym problemem poradzić.

Jest wiele powodów dla których, dobry pracownik przestaje przejawiać ochotę do pracy. I tak źródłem mogą być problemy osobiste, ale o wiele częściej przyczyną spadku motywacji i zaangażowania są kłopoty w samym miejscu zatrudnienia.

Niezadowolenie z wynagrodzenia
Większość doświadczonych menedżerów wie, że pracownik niezadowolony z zarobków jest mało zmotywowany do pracy. Można przez jakiś czas stymulować zapał do wykonywanych obowiązków innymi sposobami, takimi jak premie, nagrody, samochód służbowy czy telefon komórkowy. Czasami można również awansować pracowników. Samo przyznanie komuś bardziej prestiżowego tytułu nic bowiem firmę nie kosztuje i przynajmniej na jakiś czas, zaspokaja to potrzeby zatrudnionego. Jednak po pewnym czasie problem powraca i to zazwyczaj zwielokrotniony. Osoba na wysokim stanowisku będzie tym bardziej sfrustrowana nie zmieniającą się od lat pensją, zwłaszcza jeśli porówna ją z zarobkami innych osób na podobnych stanowiskach w innych firmach. Prędzej czy później pracownik, który jest niezadowolony ze swojej pensji, podejmie ryzyko i odejdzie.

Warto pamiętać, że zatrudnienie nowego pracownika jest zawsze bardziej kosztowne niż podniesienie wynagrodzenia obecnego. Poczuje się on na nowo doceniony, a jego zaangażowanie w pracę jeszcze się wzmocni. Możemy również pomyśleć o innych formach, tj. dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne obejmujące członków rodziny, karnety do klubów sportowych, czy vouchery do teatrów lub kina. Oferujemy tym samym pewną namacalną wartość, dzięki której pracownik de facto zaoszczędza pieniądze. Taki gest na pewno zostanie doceniony przez zmotywowanego pracownika.

Brak perspektyw rozwoju
Dla wielu pracowników istotnym motywatorem do efektywnej pracy jest wynagrodzenie, duże znaczenie ma również rozwój zawodowy i osobisty. Pracownicy pozbawieni takiej szansy bardzo często tracą motywację i zamiast angażować się w sprawy firmy odczuwają rozczarowanie i znudzenie oraz intensywnie poszukują zmiany. 
Kolejnym czynnikiem, który sprawia, iż pracownik może stracić motywację, są sukcesy innych osób w firmie czy zespole. Z początku taka sytuacja działa motywująco, mobilizując do dodatkowego wysiłku. Jednakże w dłuższej perspektywie czasu przyglądanie się sukcesom współpracowników sprawia, że pracownik traci ochotę do rywalizacji z nimi, a tym samym zapał do pracy.

W takiej sytuacji warto pomyśleć o zleceniu pracownikowi nowego projektu, dając mu swobodę działania. W ten sposób go docenimy i podkreślimy jego znaczenie dla naszej organizacji. Nie musi być to zadanie ściśle związane z obecnym zakresem obowiązków. Może to pomóc nam i pracownikowi odkryć zupełnie nowe kompetencje. Nie zapominajmy również o inspiracjach i doświadczeniach naszych pracowników, którymi mogą się oni wzajemnie dzielić podczas organizowanych wewnętrznie programów szkoleniowych i mentoringowych.

Zła atmosfera w pracy
Niekorzystny nastrój może wynikać z konfliktów między pracownikami. Zły klimat panujący w biurze potrafi skutecznie pozbawić chęci do pracy. Widać to doskonale na przykład w firmach, w których właśnie przeprowadzono zwolnienia, bądź z których odeszło w krótkim czasie wiele osób. Niesprzyjająca atmosfera w miejscu pracy może również wynikać z konfliktu pomiędzy szefem a pracownikami. Osoby takie, jeśli tylko będą miały odpowiednią możliwość, poszukają innego miejsca zatrudnienia, nawet za cenę niższego wynagrodzenia.

Po pierwsze warto sprawdzić, gdzie leży przyczyna tej sytuacji. Być może pracownicy są przeciążeni pracą lub poddani zbyt dużej presji? W takich sytuacjach nie trudno o konflikt. Zazdrość i złość spowodowane nierównym podziałem nagród oraz obowiązków to kolejny powód. Jednak, jeśli nie widać obiektywnych przyczyn, a mimo to klimat jest zbyt ciężki, warto pomyśleć o wysłaniu zespołu na warsztaty rozwiązywania konfliktów i komunikacji połączone z wyjazdem lub imprezą integracyjną. W obecności trenera spoza firmy, konflikt może zostać omówiony i rozwiązany. Możemy też w bardziej rozluźnionej atmosferze poznać dotąd ukrytą przyczynę, co pozwoli w przyszłości uniknąć podobnej sytuacji.

 


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2012-12-03 10:18
Kariera praca, kariera, monsterpolska.pl Komentarze (0)