iWoman.pl iWoman.pl

przejdź do listy blogów przejdź do serwisu

LogowanieRejestracja

Zwolnienie z pracy przygnębiło Cię i zmniejszyło poczucie własnej wartości, a pozostawanie bez zatrudnienia tylko spotęgowało ciągły strach o jutro. Gdy w końcu udaje Ci się znaleźć nową pracę, czy nie powinieneś szaleć z zachwytu? Oto rady jak wyzbyć się niepewności związanej z wcześniejszym bezrobociem, i wejść do nowego środowiska pracy pełnym dobrej energii, bez lęku i stresów.

Pamiętaj o swoich zaletach!

Niepewność związana ze zwolnieniem i  brakiem pracy może zachwiać wewnętrzną równowagą nawet u najbardziej pewnych swojej wartości. Czy sobie poradzę, czy będę odnosić sukcesy, czy mam wystarczająco wiele odwagi, żeby wrócić do pracy? Jak ułożą się moje relacje z szefem i współpracownikami? - to myśli, które mogą kłębić się w Twojej głowie. Aby odgonić wszystkie wątpliwości, skup się na swoich sukcesach. Poświęć trochę czasu na analizę CV - pomyśl o swojej dotychczasowej karierze i o tym, czego udało Ci się dokonać. Dzięki jasnym, konkretnym przykładom osiągnięć, wzrośnie T poczucie mocy i sprawczości.

Powoli do celu

Rozpoczęcie pracy, która nie jest szczytem naszych aspiracji, może być gorzką pigułką do przełknięcia. Aby przyjąć taką lekcji pokory, nie skupiaj się na stratach. Odbiór
i interpretacja sytuacji, w której jesteś zależy od tego jak sam do niej podejdziesz. Nie traktuj tej pracy jako kroku w tył, lecz bardziej jako trampolinę, dzięki której znajdziesz się w miejscu, w którym byłeś, a może nawet jeszcze wyżej.

Równowaga pomaga

To że zarabiasz mniej, czy zajmujesz niższe stanowisko niż w poprzedniej firmie nie musi być powodem do frustracji. Ważne jest to, że nie stoisz w miejscu. Nie definiuj siebie tylko poprzez pracę, którą wykonujesz. Poczucie równowagi w życiu jest gwarantem spełnienia. Dodatkowo, dbając o swój rozwój na innych płaszczyznach niż tylko zawodowa w sytuacjach kryzysowych masz jeszcze inne aktywności, które mogą być źródłem Twojej satysfakcji i szczęścia.

Daj upust emocjom

Postawa pokrzywdzonego nie pomoże Ci zabłysnąć w nowej pracy, chyba, że chcesz zostać etatowym marudą. Kłębiące się negatywne emocje mogą sabotować Twoje sukcesy w pracy na zasadzie samo spełniającej się przepowiedni. Boisz się, że nie poradzisz sobie w nowym miejscu i znowu zostaniesz zwolniony. Przez co jesteś bardziej wycofany i niepewny, a taka postawa utrudnia Ci wykazanie swoich możliwości
i odnoszenie sukcesów. Ważne jest, aby pozbyć się negatywnych myśli. Na pewno pomoże szczera rozmowa z zaufanymi osobami, przyjaciółmi, bliskimi. Jeśli ten sposób zawodzi, możesz poradzić się specjalisty.

Ustal cele

Miej w głowie wizję swojej kariery w danym miejscu pracy, uwzględniając ważne dla Ciebie cele oraz sprecyzuj kroki, jakie musisz podjąć, by osiągnąć swoje zamierzenia. Upewnij się, że cele i oczekiwania Twoje i szefa pokrywają się ze sobą. Nieporozumienia mogą zniweczyć wiele wysiłków i tym samym rodzić frustracje.

Pokaż swoje zaangażowanie

Postaraj się na początku spędzać trochę więcej czasu w pracy. Przekraczaj oczekiwania, zrób coś, co wykracza poza Twoje podstawowe obowiązki. Buduj relacje, dzięki temu zaprezentujesz zaangażowaną postawę. Gdy zauważysz jak dobrze Ci idzie, nabierzesz większej pewności siebie i swobody w nowym środowisku pracy.

Nie chodzi o to, żeby zapominać o wszystkich błędach, ale przeanalizować sytuację i wyciągnąć konstruktywne wnioski. Nowa praca to szansa by ponownie zabłysnąć.

www.monsterpolska.pl


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2012-10-30 15:36
Kariera praca, kariera, monsterpolska.pl Komentarze (0)

Rozpoczęcie nowej pracy jest zarówno ekscytujące, jak i bardzo stresujące. Niestety, czasem nowa posada może rozczarowywać. Jak odnaleźć się w sytuacji, kiedy nowa praca  różni się od naszych oczekiwań?

Nie panikuj

Jeśli na samym początku nie wszystko wygląda tak, jak to sobie wyobrażałeś, nie rzucaj się od razu w wir poszukiwań kolejnej pracy. Nie spiesz się z oceną pierwsze dni w pracy o niczym nie świadczą. Zanim podejmiesz decyzję, zapoznaj się dokładnie z Twoimi zadaniami i współpracownikami. Być może Twoje złe odczucia to tylko wpływ stresującej sytuacji, jaką jest rozpoczęcie nowej pracy.

Porozmawiaj z przełożonym

Jeśli po kilku tygodniach nadal nie jesteś zadowolony, powiedz o tym swojemu szefowi. Mów szczerze i otwarcie, ale nie okazuj swojego rozżalenia zachowaj profesjonalizm. W rozmowie z przełożonym omów zakres swoich obowiązków. Zapytaj, czy istnieje możliwość zmodyfikowania go tak, aby Twoja aktualna praca odpowiadała tej, o której czytałeś w ofercie. Jeśli Twój pracodawca nie zechce Ci pomóc, zwróć się do specjalistów do spraw HR.

Poszukaj kolejnej szansy

Jeśli żadne próby naprawienia sytuacji w pracy nie zadziałały, warto zacząć przeglądać nowe oferty. Nie należy jednak od razu rzucać pracy. Nawet jeśli chcemy uciekać stamtąd jak najszybciej, warto poczekać do momentu, kiedy zapewnimy sobie nową posadę unikniemy w ten sposób luki w zatrudnieniu, która może obniżyć wartość naszego CV.

Nie warto też palić za sobą mostów najlepiej rozstać się z szefem w atmosferze wzajemnego szacunku i uprzejmości. Poinformuj go więc o swoich zamiarach, dokładnie wyjaśniając przyczyny Twojej decyzji.
Przy poszukiwaniu kolejnego zatrudnienia, upewnij się, czy praca do której aplikujesz jest tym, czego oczekujesz. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej zapytaj rekrutera, jak wygląda standardowy dzień w pracy lub zapytaj o możliwość rozmowy z menadżerem.

www.monsterpolska.pl


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2012-10-23 11:39
Kariera praca, kariera Komentarze (1)

Kiedy już udało Ci się przetrwać pierwszy dzień w pracy i pierwszy stres minął, Twoim kolejnym zadaniem jest zadbanie o to, by stać się wartościowym członkiem zespołu.

Zapoznanie

Na początek postaraj się dowiedzieć jak najwięcej na temat Twoich współpracowników. Zapytaj jak długo pracują w firmie, na jakich stanowiskach zaczynali, a także gdzie pracowali wcześniej. Staraj się zbierać informacje subtelnie, wtrącając pytania do zwykłych rozmów. Nie chcesz, by nowi koledzy z pracy odnieśli wrażenie, że jesteś wścibski.
Dowiedz się także czy w firmie są powiązania prywatne między osobami, by nie wchodzić nikomu w drogę. W tym przypadku także zachowaj takt i wyczucie.

Bądź miły i uprzejmy. Staraj się poznać swoich nowych kolegów i stać się częścią grupy. Zaproponuj wspólne wyjście po pracy.

Znaj granice

Bądź realistą jeśli chodzi o Twoje możliwości, szczególnie w pierwszych miesiącach pracy i w żadnym wypadku nie nastawiaj się na porażkę. 
Nie możesz także uważać, że wiesz wszystko. Może uda Ci się rozwiązać problem, ale poświęć trochę czasu, by poznać system zanim dokonasz oceny. Wykorzystaj każdy moment, by nauczyć się pracy w nowej grupie. Nie chcesz być postrzegany jako arogant.

Nie staraj się za bardzo. To normalne, że jako nowy pracownik starasz się pomóc każdemu, ale nie bierz na siebie zbyt wiele. Spraw, by koledzy odnieśli pozytywne wrażenie, ale bądź realistą. Zajmij się tymi sprawami, które jesteś w stanie rozwiązać.

www.monsterpolska.pl


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2012-10-22 15:26
Kariera praca, kariera Komentarze (0)


Pracując w dużej korporacji, czasem pracownicy mają możliwość zmiany stanowiska pracy wewnątrz firmy. Jak w przypadku każdego poważnego kroku w życiu, zanim podejmiesz decyzję, powinieneś dokładnie się zastanowić i rozważyć wszystkie za i przeciw. 
 

Największym atutem zmiany posady w obrębie  firmy, w której pracujesz, jest fakt, że możesz zachować warunki umowy, środowisko pracy i relacje ze współpracownikami, bez stresu, który towarzyszy poszukiwaniom nowej pracy.
Otwarte na innowacyjne rozwiązania firmy zachęcają swoich pracowników do odkrywania nowych możliwości zawodowych oraz poszerzania swoich umiejętności. Aby uchronić się przed odejściem wykwalifikowanego pracownika do innego pracodawcy,  proponują podwładnym rozwój zawodowy poprzez zmianę stanowiska.


Zanim podejmiesz decyzję, zadaj sobie kilka pytań:
* Czy jest to awans, czy tylko wzrost wynagrodzenia?
* Czy jesteś podekscytowany perspektywą pracy na nowym stanowisku?
* Czy jest to zawodowy awans, czy tylko inny rodzaj wykonywanej pracy?
* Jak długo zajmie Ci opanowanie umiejętności potrzebnych do wykonywania nowych zadań?
* Jak długo zajęło Ci opanowanie umiejętności wykonywania zadań w przypadku obecnej pracy?
* Kiedy zacząłeś się nudzić w obecnej pracy?
* Czy nowe obowiązki/zadania są bardziej atrakcyjne od bieżących obowiązków/ zadań?
* Jak się z tym czujesz w towarzystwie obecnych współpracowników w porównaniu z nowymi?
* Czy będziesz tęsknić za swoim aktualnym stanowiskiem i obowiązkami?
* Jeśli nowe stanowisko nie byłoby dostępne, jak długo byłbyś w stanie kontynuować pracę na aktualnej pozycji?
* Czy nowa praca byłaby dla Ciebie tak samo atrakcyjna, jeśli nie wiązałaby się z nią podwyżka?
* Czy nowa praca jest tak samo ciekawa jak bieżąca?
* Czy nowe stanowisko zwiększy Twoje umiejętności i sprawi, że staniesz się w przyszłości bardziej konkurencyjny na rynku pracy?

www.monsterpolska.pl


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2012-10-09 11:03
Kariera Komentarze (0)