iWoman.pl iWoman.pl

przejdź do listy blogów przejdź do serwisu

LogowanieRejestracja

Gratulacje! Zostałeś zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną w wymarzonej firmie. Teraz musisz zaprezentować  i przedstawić się z jak najlepszej strony.

Milczenie jest srebrem, mowa - złotem

Odpowiadając na pytania pracodawcy w czasie  pauz, kiedy zbierasz myśli, wspominaj mimochodem o swoich zaletach. W ten sposób wykorzystasz każdą sekundę, aby przekonać rozmówcę, że to właśnie Ciebie potrzebuje w swoim zespole! Nie bój się chwalić, w końcu to Twoje kilka minut. Upewnij się jednak, że nawiązujesz do pytań i tematyki rozmowy.

Obrazów udokumentuj doświadczenie

Na spotkanie weź ze sobą przykłady efektów pracy, z których jesteś szczególnie dumny. Przygotowałeś ważny raport, o który Twój przełożony poprosił w ostatniej chwili? Zabierz go ze sobą. Jeśli padnie pytanie na temat Twojej sumienności, terminowego wykonania zadań, zaangażowania – będziesz przygotowany! Koniecznie zadbaj o to, aby jedna kopia dokumentu mogła pozostać u rozmówcy. To Cię wyróżni i sprawi, że zostaniesz zapamiętany!

Ćwiczenie czyni mistrza

Po każdej rozmowie zastanów się, jak Ci poszło. Zapamiętaj pytania, zanotuj je. Pomyśl, czy mogłeś odpowiedzieć lepiej? Jeśli tak, to w jaki sposób? Pracuj nad tematami, które Twoim zdaniem tego wymagają i dopracuj je do perfekcji. Skuteczna autoprezentacja to umiejętność, którą można wyćwiczyć!

To jeszcze nie koniec

Warto zastanowić się również, czy pomimo przygotowania, nie umknęła Ci jakaś ważna kwestia, o której chciałeś wspomnieć. Jeśli tak, nie wahaj się wystosować listu z podziękowaniem za rozmowę – możesz w nim zawrzeć to, co według Ciebie nowy pracodawca powinien wiedzieć. „Mój zwierzchnik zawsze polecał mnie innym pracownikom, gdy potrzebowali pomocy”, lub „ Koledzy zawsze cenili moją opinię”. Takie z pozoru błahe informacje, mogą zaważyć na decyzji rekrutującego!

Zamiana ról

Skuteczna rozmowa to dialog. Nie wahaj się pytać o to, jak dokładnie będą wyglądać Twoje obowiązki. To daje szansę na wspomnienie o swoich umiejętnościach oraz zaprezentowanie się jako osoby aktywnej, chcącej się rozwijać i angażować w sukces firmy! Powodzenia!

www.monsterpolska.pl


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2012-01-31 11:42
Kariera praca, kariera, monsterpolska.pl Komentarze (0)

Błędy w CV - łatwo je popełnić, trudniej wychwycić. Oto kilka przykładów, które pogarszają nasz wizerunek w oczach pracodawcy. Przyjrzyj się swoim dokumentom aplikacyjnym, aby zapobiec niepotrzebnym gafom.

Sprawdź pisownię
Błędy w CV  takie jak literówki są wynikiem nieuwagi. Niestety, pracodawca natknąwszy się na taki błąd, prawdopodobnie nie będzie miał dobrej opinii o autorze dokumentu. Dlatego daj swoje CV do sprawdzenia kilku osobom, zanim je wyślesz w świat. Pamiętaj – ten dokument świadczy o Tobie!

Bądź szczegółowy
Opisując swoje stanowisko, używaj konkretów. Dzięki temu zyskasz przewagę nad innymi i przybliżysz swoją osobę pracodawcy. „Twoje CV jest jedynym źródłem informacji o Tobie, zanim dojdzie do rozmowy. Musisz więc jasno napisać, co konkretnie należało do Twoich obowiązków. Jeśli nie pochwalisz się swoimi osiągnięciami, to nie licz, że pracodawca sam je odgadnie” – radzi Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl.

CV dostosowane do odbiorcy
Z CV jest jak z ubraniem. Jeśli pasuje do wszystkiego, to nie pasuje do niczego. Oznacza to, że na każde stanowisko na jakie aplikujesz, musisz przygotować osobne dokumenty aplikacyjne. Być może jest to pracochłonne, ale w końcu chodzi tu o zdobycie wymarzonej posady, a więc warto się postarać!

Podkreślaj swoje osiągnięcia, a nie obowiązki
Jeśli byłeś za coś odpowiedzialny, to napisz jak konkretnie wywiązałeś się z danego zadania. Używaj przykładów i precyzyjnie opisz jak wykonywałeś poszczególne zlecenia. Będziesz dzięki temu bardziej wiarygodny!

Zachowaj odpowiednią długość CV
Zazwyczaj CV powinno zawierać 1-2 strony. Jednak jeśli dopiero zaczynasz karierę, nie pisz nic na siłę. Z drugiej strony, jeśli masz się czym pochwalić, nie rezygnuj z tego tylko dlatego, że chcesz zmniejszyć objętość CV. Pamięta, że liczy się przede wszystkim treść!

Określ cele zawodowe
Jeśli piszesz w CV czego oczekujesz od pracy, skup się na tym, co Ty możesz  zaoferować pracodawcy. Zrobisz lepsze wrażenie, jeśli napiszesz p., że: „Szukam pracy, w której, wykorzystując moje doświadczenie i umiejętności, przyczynię się do rozwoju przełomowych projektów”.


Zawrzyj istotne informacje
Wahasz się, czy napisać o pracy dodatkowej, dorywczych zadaniach w czasie studiów? Często takie informacje niosą za sobą ważne dla pracodawcy treści – mogą świadczyć o Twojej zaradności, organizacji czasu wolnego i mogą przesądzić o Twoim powodzeniu w rekrutacji!

Zadbaj o estetykę
Aby CV było czytelne, powinno być jak najprostsze. Jedna czcionka, najwyżej 2-3 różne wielkości liter. Pokaż dokument znajomym i poproś o opinię. Jeśli Twoje CV ciężko się czyta – prawdopodobnie powinieneś zadbać o względy estetyczne.

www.monsterpolska.pl

 


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2012-01-30 11:20
Kariera praca, kariera Komentarze (0)

Większość osób jest przyzwyczajonych do modelu, w którym to pracodawca zadaje pytania. Jeśli jednak chcesz zabłysnąć i wyróżnić się, możesz przygotować kilka kwestii, które sam poruszysz podczas spotkania.

Odpowiednio zadane pytania pomogą Ci lepiej zaprezentować się podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Dzięki nim możesz podkreślić swoje kwalifikacje, zademonstrować pewność siebie, a także pokazać, że rozumiesz, jakie czekają Cię wyzwania. Ponadto, udowodnisz, że jesteś odpowiedzialny i umocnisz swoją pozycję wśród innych kandydatów startujących na dane stanowisko.

Dzięki pytaniom, możesz przekazać i uzyskać mnóstwo informacji, niezwykle cennych dla pracodawcy. Oto kilka przykładów, które mogą okazać się inspirujące:


•    Jakie są główne cele przedsiębiorstwa i jak moje umiejętności mogą przyczynić się do ich realizacji?
•    Jakie mechanizmy w firmie umożliwią mi sprawną pracę zespołową?
•    W jakiej dziedzinie pracownicy szczególnie pragną polepszyć swoje wyniki?
•    Czy na swoim stanowisku będę pełnił funkcję mentora, czy to ja będę miał przewodnika?
•    Jak będą oceniane moje osiągnięcia? Co może się wydarzyć w przeciągu pierwszych 6 miesięcy mojej pracy, co upewni Państwa w tym, że dobrze wykonuję moją pracę?
•    Z opisu tej pracy czuję, że to jest dokładnie to, co chciałbym robić. Czy państwo czują podobnie?
•    Czy po omówieniu moich kwalifikacji mają Państwo jeszcze jakieś wątpliwości, które mógłbym rozwiać?

Jeżeli zadasz sobie odrobinę trudu i przygotujesz się do rozmowy, dostosowując te pytania do swoich potrzeb, na pewno zrobisz dobre wrażenie.

www.monsterpolska.pl
 


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2012-01-26 10:09
Kariera praca, kariera, monsterpolska.pl Komentarze (0)