iWoman.pl iWoman.pl

przejdź do listy blogów przejdź do serwisu

LogowanieRejestracja

Żyjemy w czasach, w których Internet stanowi bardzo ważny element naszego życia zawodowego i prywatnego. Wielu z nas nie wyobraża sobie dnia bez odwiedzenia ulubionej strony internetowej, forum czy kontaktu z przyjaciółmi za pomocą portali społecznościowych. Musimy przy tym pamiętać, że to, jak prezentujemy się w Internecie może mieć wpływ na naszą przyszłość.

Kilka lat temu pracodawca, który chciał pozyskać informacje na temat kandydata sięgał po telefon i dzwonił do poprzedniego przełożonego. Dzisiaj Internet pozwala na sprawdzenie kandydata zaraz po otrzymaniu jego CV. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę internetową imię i nazwisko, by uzyskać kilka lub kilkanaście poszukiwanych linków. Dlatego należy zadbać o to, co na nasz temat znajdzie rekruter i przyszły szef.


Bądź profesjonalny
 

Pierwszym krokiem, od jakiego powinniśmy zacząć kreowanie naszego wizerunku jest założenie "profesjonalnego" adresu email. Najlepiej, by zawierał on imię i nazwisko, bądź samo nazwisko, a domena powinna być neutralna. Adresy typu misiaczek@, buziaczek@, czy wielbicielkraglosci@ może być zabawny, ale nie nadaje się do kontaktów biznesowych.
Kolejnym etapem budowy internetowego wizerunku jest stworzenie swojego profilu w serwisie rekrutacyjnym, takim jak monsterpolska.pl. Warto dokładnie przemyśleć poszczególne rubryki poświęcając na to więcej niż kilka minut. Uważne wypełnienie pól z zakresu wykształcenia i doświadczenia, wpisanie słów kluczowych, a także przygotowanie odpowiedniego podsumowania naszej kariery mogą stanowić o tym, czy rekruterzy znajdą nas wśród tysięcy innych zarejestrowanych osób.

Zdjęcie w profilu zawodowym nie jest niezbędne, ale ułatwia kontakt, pozwala łatwej zapamiętać osobę, a także ułatwia późniejszą rozmowę. Zdjęcie powinno być uśmiechnięte i sympatyczne, takie które nastraja pozytywnie do rozmowy. Kandydat nie musi występować na nim w garniturze, ale zdjęcia z imienin kolegi, czy z wakacji na plaży nie jest zbyt dobrze widziane.


Wizerunek w social mediach
 

Wędrując po Internecie, dołączamy do różnych forów - grup zainteresowań. W większości występujemy na nich pod wybranymi nickami, niemniej wiele osób rejestruje się na nich podając ten sam adres email, który widnieje w ich CV lub w profilu zawodowym. W ten sposób można łatwo odnaleźć miejsca, w których bywają, a także ich wypowiedzi i komentarze.
Wielu z nas ma swoje konto na najpopularniejszym portalu społecznościowym na świecie – na Facebooku. Jest to dla pracodawcy idealne źródło informacji o kandydacie. Dlatego musimy dbać o swój profil tak, jak chcielibyśmy by przyszły pracodawca nas widział. Nie ważne, że w tym momencie, być może mamy pracę, nigdy bowiem nie wiemy kiedy ktoś odwiedzi naszą stronę.

Jeśli nie chcemy, by wszyscy mieli dostęp do naszych prywatnego życia prowadzonego na Facebooku, warto pomyśleć o zmianie ustawień naszego konta. Możemy bez problemu zablokować dostęp do naszych zdjęć oraz wpisów.

Idealnym rozwiązaniem dla osób, które chcą zadbać o swój wizerunek na Facebooku, jest aplikacja BeKnown. Pozwala ona budować sieć kontaktów zawodowych, oddzielając je tym samym od tych prywatnych. Dzięki innowacyjnym właściwościom aplikacji możemy wyszukiwać ogłoszenia o pracę i kontaktować się z pracodawcami bez konieczności opuszczania naszego ulubionego portalu społecznościowego.

W dzisiejszej technologii wyszukiwania informacji brak dbałości o to, co pokazują o nas wyszukiwarki internetowe, może nas kosztować wymarzone stanowisko, więc warto dokładnie przemyśleć prezentację własnej osoby w wirtualnej przestrzeni.

www.monsterpolska.pl

 


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2011-08-30 14:02
Kariera praca, kariera, facebook, monsterpolska.pl, beknown Komentarze (0)

Proces ubiegania się o pracę to czas pełen emocji dla każdego kandydata. Starając się o pracę wielu z nas nie czuje, że w pełni na nią zasługuje. Często również składając CV w konkretne miejsce mamy poczucie, że oszukujemy sami siebie.

Niektórzy z nas czują, że nie są do końca uczciwi wobec potencjalnych pracodawców, jeśli chodzi o własne umiejętności i inteligencję. Wynika to z braku wiary w siebie i złego rozumienia pojęcia kompetencji.

Takie podejście nie skazuje nas od razu na przegraną w procesie rekrutacji. Trzeba tylko zapoznać się z kilkom wskazówkami, które ułatwią nam zmianę nastawienia i pozwolą cieszyć się wymarzoną pracą.

Nie bójmy się naszych kompetencji

Wielu z nas zanim wyśle CV, przegląda listę wymaganych kwalifikacji. Jeśli okazuje się, że na podanych dziesięć wymagań, spełniamy tylko osiem, najczęściej porzucamy myśl o aplikowaniu. To duży błąd. Pamiętajmy, że niektórych ze stawianych wymagań możemy nauczyć się już podczas pracy.

Skorzystajmy z pomocy

Możemy również skorzystać z rady profesjonalnego doradcy zawodowego czy współpracownika, którego uważamy za doświadczonego. Dzięki temu uzyskamy wartościowe wskazówki. Zamiast postrzegać nasze niedostatki jako przeszkody, wykorzystajmy je, by poszerzyć naszą wiedzę. Nie powinniśmy również zrzucać całej winy na siebie. Pamiętajmy, że nikt nie jest doskonały i wszyscy potrzebują kształcenia, by rozwijać się zawodowo.

Śledźmy swoje sukcesy


Musimy mieć świadomość, że nic nie stanie się bez konkretnego wysiłku. Pomocny może okazać się dziennik, w którym będziemy zapisywać wszystkie nasze nawet najmniejsze osiągnięcia. Obserwacja małych sukcesów da nam kompleksowe spojrzenie na całość naszej drogi do uzyskania pełni zadowolenia z kariery.

Kto pyta nie błądzi

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej postarajmy się także zadawać pytania. To pomoże nam ocenić i uniknąć miejsc pracy w których pracownicy:

* Czują się odizolowani
* Zmuszani są do korporacyjnego „wyścigu szczurów”
* Bazują jedynie na wynikach, a nie systemie współpracy
* Każdy działa na własny rachunek – nie ma mentora

Każdy z powyższych czynników niekoniecznie musi spowodować, że stracimy wiarę w siebie, ale nagromadzone wszystkie razem mogą spowodować problem. Pytajmy, kto będzie przewodził w zespole, czy staniemy się jego częścią i czy istnieje ktoś, kto pomoże nam wdrożyć się w proces funkcjonowania firmy. Nie bójmy się zadawać pytań rekruterowi, ponieważ on doceni nasze zaangażowanie i gotowość do wykonywania stawianych obowiązków.

www.monsterpolska.pl


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2011-08-29 10:46
Kariera praca, kariera, sukces, monsterpolska.pl Komentarze (0)

Wielu z nas kiedy musi zmierzyć się z publicznym wystąpieniem odczuwa naturalną tremę i niepokój, niezależnie od ilości odbiorców. Dlatego warto zapoznać się z kilkom radami, które pomogą pokonać strach i uczynić wspomniane przemowy łatwiejszymi. Przede wszystkim należy zrozumieć, że publiczność z reguły nie jest do nas wrogo nastawiona.

Praktyka

Najlepszym sposobem na podniesienie własnej pewności siebie są ćwiczenia praktyczne. Na początek warto spróbować samemu w zaciszu biura lub mieszkania. Dobrym sposobem będzie także pomoc przyjaciół czy rodziny w potencjalnej ocenie Twoich umiejętności w zakresie przemawiania. Jeśli nadal będziesz uważał, że możesz nie podołać zadaniu, zwróć się o pomoc do wykwalifikowanego mentora czy poszukaj specjalistycznego kursu, który profesjonalnie przygotuje Cię do zaplanowanych wystąpień.

Nie pokazuj zdenerwowania

Trema jest naturalnym czynnikiem, który towarzyszy większości publicznych wystąpień, ale nie musisz o tym informować wszystkich dookoła. To przenosi swoisty punkt ciężkości z tematu monologu na Twoje emocje. Zwróć uwagę na miarowość oddechu. Jeśli zbyt często będziesz go wstrzymywać (naturalna oznaka stresu), publiczność wyczuje zbędną nerwowość.

Wiesz.. Jak..yyy…

Przerywniki mowy to naturalna cecha niemalże każdej artykułowanej wypowiedzi. Jedynym sposobem na względne oczyszczenie wypowiedzi jest nagrywanie siebie na dyktafon i uważne odsłuchiwanie. W momencie kiedy jesteś w pełni świadom błędów, które popełniasz, możesz je łatwo naprawić

Milczenie jest Twoim przyjacielem

Pamiętaj, że cisza nie zawsze musi być niezręczna. Niekiedy może okazać się pomocna, np. kiedy chcesz pozbyć się wspomnianych wyżej przerywników mowy. Nie musisz się bać chwili lub dwóch ciszy podczas swojej wypowiedzi – to jeden ze sposobów, by utrwalić w głowach słuchaczy przekazywane informacje.

Struktura, zawartość, treść


Kiedy przygotowujesz treść swojego wystąpienia, sporządź całościowy spis treści oraz jego układu. Jeśli zdecydujesz się być totalnie spontaniczny, możesz nie nawiązać pożądanego kontaktu z publicznością. Organizacja to podstawa każdej dłuższej wypowiedzi.

Staraj się nie czytać

Papierowa wersja przemowy powinna być dostępna tylko dla Twoich oczu, ale słowo mówione musi mieć swój naturalny rytm.  Pomimo, że nie rozmawiasz bezpośrednio z słuchaczami, wypada by Twój monolog nosił znamiona konwersacji. Weź ze sobą tekst wypowiedzi, ale zaznacz tylko kluczowe frazy czy słowa, które staną się jedynie pomocnymi wskazówkami.

Poznaj swoją publiczność

Jeśli występujesz w swojej firmie, znacznie lepiej wypadniesz przed pracownikami z którymi masz bezpośredni kontakt. Spróbuj pogawędzić przed przemówieniem ze słuchaczami. Tym samym spowodujesz, że więcej osób będzie Ci przychylnymi, a potencjalne wpadki zostaną automatycznie zatuszowane.

Staraj się wyrzec nieśmiałości

Kluczem do sukcesu jest złapanie emocjonalnego i intelektualnego kontaktu z publicznością, a jedną z podstawowych technik tego typu działania jest kontakt wzrokowy. Zarówno w zdaniu otwierającym wypowiedź, jak i kończącym postaraj się patrzeć na wybraną osobę. Pozostali automatycznie wyczują sens przekazu.

Czynnik Ja-do-Ciebie

Potraktuj swoje wystąpienie jak codzienne spotkanie z ludźmi i nie mów zbyt wiele o sobie, ponieważ odbiorcy mogą poczuć się wykluczeni. Wciągnij widzów w wypowiedź, artykułując wyraźne, oznajmujące zdania.

Co najważniejsze, nie zapomnij by dobrze się bawić. Jeśli wszystkie przygotowania zawiodą i nadal będziesz czuł się zbyt stremowany, by spokojnie stać w miejscu, wyobraź sobie publiczność w samej bieliźnie. Następnie z subtelnym uśmiechem na ustach kontynuuj wystąpienie.

www.monsterpolska.pl


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2011-08-16 10:13
Kariera praca, kariera, monsterpolska.pl Komentarze (0)

Jeśli myślisz, że po przeczytaniu tony książek podczas studiów i po zdaniu już wszystkich egzaminów naukę masz z głowy, jesteś w dużym błędzie. Jest jeszcze wiele umiejętności biznesowych, których nie nauczono Cię w żadnej szkole. Oto najważniejsze obszary nad którymi powinnaś popracować, by osiągnąć sukces zawodowy.
 
Praca z ludźmi

Jest to jedna z najistotniejszych umiejętności w niemal każdej pracy. Oto trzy najważniejsze kwestie, nad którymi powinnaś popracować:

* Wystąpienia Publiczne – wielu absolwentów nie zostało przygotowanych do prowadzenia prezentacji firmowych przez telefon czy podczas spotkań w większym gronie. Jeśli nie potrafisz dobrze przedstawić swojej osoby, mówienie o firmie przyjdzie Ci dużo trudniej, co nie będzie korzystne dla Twojego pracodawcy.

Dobrym sposobem na wyszkolenie umiejętności wystąpień publicznych jest wolontariat. Udział w wydarzeniach, w których będziesz miała okazję występować przed małymi grupami osób, sprawi, że zyskasz więcej odwagi.

* Nerwowa wymiana zdań – rozmowy, którym towarzyszy stres, zdarzają się w pracy bardzo często. Osoby, które nie potrafią sobie poradzić w nerwowej atmosferze, będą miały duże kłopoty z odnalezieniem się w życiu zawodowym. Skup się na rezultatach, nie na emocjach. Akceptuj zdanie innych, nawet jeśli jest ono odmienne od Twojego. Gdy współpracownicy zauważą, że szanujesz i słuchasz ich wypowiedzi, będą chcieli poznać również Twoją opinię, nawet w najbardziej spornej kwestii.

* Praca w zespole -  praca w grupie, w której współpracownicy dzielą się pomysłami i szanują je nawzajem, to często nowość dla osób świeżo po studiach. Musisz zaakceptować fakt, że na początku będziesz odgrywał w zespole mniejszą rolę niż bardziej doświadczone osoby. Częściej słuchaj innych niż się odzywaj. Zapytaj swojego przełożonego o najlepszego członka zespołu i bierz z niego przykład.

Zarządzanie swoją karierą

Ta umiejętność pomoże Ci przystosować się do pierwszej pracy oraz nastawić się na rozwój:

* Pokora i cierpliwość – oczekując wysokiej pozycji i pensji od samego początku oraz domagając się awansu zbyt szybko możesz zostać odebrana negatywnie. Zapoznaj się z przebiegiem kariery osób, które podziwiasz. Zobaczysz, że każdy z nich musiał dużo pracować, by osiągnąć  sukces.
.
* Bądź na bieżąco – osoba, która jest w stanie wypowiedzieć się na temat aktualnych wydarzeń, sprawia bardzo profesjonalne wrażenie.  Dlatego nie zapomnij o codziennym oglądaniu wiadomości, ale także czytaniu branżowych mediów.

* Zarządzanie czasem – młody pracownik czuje obowiązek wyrażania zgody na wszystkie prośby od kolegów z pracy, co utrudnia zarządzanie czasem. Dlatego musisz wypracować tą umiejętność, by bez problemu poradzić sobie z wszystkimi obowiązkami. Poproś przełożonego, by wyznaczył Ci, które z zadań są priorytetowe.  
Ponadto bardzo ważnym elementem rozwoju zawodowego jest ciągłe ocenianie swoich osiągnięć. Z pomocą może Ci przyjść szef oraz bardziej doświadczeni współpracownicy. Co jakiś czas spytaj ich o zdanie na temat Twojej pracy oraz rzeczy, nad którymi według nich powinnaś jeszcze popracować.

www.monsterpolska.pl
Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2011-08-09 11:08
Kariera praca, kariera, sukces, studia, monsterpolska.pl Komentarze (0)

Jeżeli chodzi o zazdrość w środowisku pracy, jednego można być pewnym, niesie ona za sobą  nieprzyjemne konsekwencje. Jak sobie z tym radzić?

Po pierwsze, sami przed sobą musimy przyznać, że odczuwamy zazdrość. Dopiero wtedy możemy zacząć zmagać się z problemem. Jeżeli nie potrafimy się do tego przyznać zazdrość zatruje nam relacje zawodowe.

Zazdrość rozprasza nas w pracy i zmusza do stałych porównań, a te nigdy nie przynoszą nic dobrego.

Jak zminimalizować zazdrość w pracy i pozostać skupionym na swoich celach? Poniżej nasze wskazówki.

Zazdrość o osiągnięcia innych:

* Porozmawiajmy z szefem: przeanalizujmy projekty z poprzedniego roku i zaprezentujmy to szefowi. Przypomnijmy mu nasze osiągnięcia i zapytajmy, dlaczego nie dostaliśmy awansu. Jasno zaznaczmy, że przy następnej okazji chcemy zostać promowani lub otrzymać podwyżkę.
Szef może nie być świadom naszych osiągnięć i zrealizowanych projektów. Bardzo przydatne jest informowanie go na bieżąco o postępach. Być może dzięki temu, kiedy pojawi się bardziej odpowiedzialne stanowisko przełożony zaproponuje naszą kandydaturę.
 
* Rozwijajmy swoje umiejętności: Poprośmy osobę, o której osiągnięcia jesteśmy zazdrośni o kilka wskazówek, jak polepszyć swoje kwalifikacje oraz poprawić wyniki. Odłóżmy względy personalne na bok, robimy to dla nas i rozwoju naszej kariery.

Jesteśmy obiektem zazdrości:

* Zachowajmy pewne rzeczy dla siebie: Często to nie bliższe relacje z szefem, awans czy podwyżka kreują wrogość współpracowników, ale sposób, w jaki pracownicy się z tym obnoszą.
Nie musimy opowiadać o obiedzie z prezesem, wspominać o ważnej konferencji, w której weźmiemy udział, czy rozmawiać z ekscytacją o nowym stanowisku lub podwyżce ze współpracownikami, którzy mieli mniej szczęścia. Nawet święty miałby kłopoty z uśmiechaniem się i cieszeniem się naszymi sukcesami w takiej sytuacji.

* Nie przepraszajmy: Nie wszyscy chcą słyszeć zaskoczenie w naszym głosie, w przypadku otrzymania podwyżki lub awansu oraz stwierdzeń typu „nie zasługuję na takie względy”. Są bowiem spore szanse, że pozostali mogą się z tym nie zgadzać.

* Minimalizujmy napięcia: Jeśli jesteśmy nowym menadżerem zachęcajmy byłych kolegów do współpracy i pokazywania, iż w tym tkwi nasza siła. Warto zadbać o rozwój członków swojego zespołu. Nasza siła menadżera tkwi w sile naszego zespołu. Doceniajmy i promujmy wartościowych pracowników, jednocześnie nie zapominając o słabszych.

www.monsterpolska.pl


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2011-08-02 12:58
Kariera praca, kariera, sukces, monsterpolska.pl Komentarze (0)