iWoman.pl iWoman.pl

przejdź do listy blogów przejdź do serwisu

LogowanieRejestracja

Często ulegamy wpływowi innych osób, nawet jeśli nie zgadzamy się z ich zdaniem. Boimy się, albo też nie potrafimy się im przeciwstawić. Taka sytuacja ma często miejsce w miejscu pracy w kontakcie z przełożonym. Czy rzeczywiście asertywność nie jest mile widzianą cechą przez pracodawców?


Wyobraź sobie, że jesteś na cotygodniowym spotkaniu pracowników i właśnie przedstawiłeś własny pomysł na temat programu zwiększenia oszczędności i produktywności pracy w swojej firmie. Jednak Twój szef na ową propozycję reaguje sceptycznie, a w dodatku nie przedstawia klarownych argumentów. Masz świadomość tego, że to Ty masz rację, a nie Twój przełożony. Powinieneś bezwzględnie podporządkować się jego opinii czy może raczej bronić swoich racji?


Należy być asertywnym i dobrze jest tę umiejętność wyćwiczyć. Ważne jest jednak aby robić to umiejętnie, tak aby obronić swoje racje, nie okazując jednocześnie braku szacunku wobec swojego rozmówcy i nie niszczyć tym samym relacji zawodowych.

Mów głośno


Po pierwsze, musisz zrozumieć, że Twoje zdanie ma znaczenie. Opanowanie podstawowych zasad prowadzenia rozmów zawodowych jest niezwykle ważne w miejscu, gdzie pracujesz. Ci, których kompetencja komunikacyjna jest niewystarczająca mogą negatywnie wpływać na cała organizację. Umiejętność konwersacji często jest kluczem do sukcesu. Twoja kariera może stanąć w miejscu, jeśli będziesz unikał trudnych rozmów. Im wcześnie nauczymy się rozwiązywać konflikty dzięki dojrzałym dialogom, tym lepiej dla nas.


Bądź godny zaufania


Bądź zarówno asertywny, jak i dokonuj selekcji informacji – nie musisz przychodzić do swojego pracodawcy z każdą drobną sprawą. Pamiętaj, że Twój szef jest zapewne bombardowany informacjami od wszystkich pracowników firmy.  Najpierw do swoich pomysłów staraj się przekonać najbliższe otoczenie, a więc kolegów z biura. Pamiętaj, że  kiedy istnieje obawa, że Twoja działanie może zagrozić działaniu firmy z powodu niedopatrzenia czy zaniechania, zgłoś to przełożonemu. Powinien on zostać powiadomiony o problemie zanim stanie się on zarzewiem głębszego konfliktu między firmą a klientem.


Bądź opanowany


Jeśli nie zgadzasz się z decyzją, jaką podjął Twój szef, najgorszą rzeczą jaką mógłbyś zrobić byłoby rozgłaszanie swoich opinii publicznie lub wysyłanie niepochlebnych e-maili na ten temat. Umów się na bezpośrednią rozmowę, najlepiej w cztery oczy, bez dodatkowych słuchaczy.
 
Pozytywne konotacje mają znaczenie


Nie zaczynaj rozmowy od negatywnych argumentów. Postaraj się znaleźć pozytywne elementy w sytuacji, którą chcesz omówić. Następnie subtelnie zasugeruj wprowadzenie pewnych poprawek, które mogą okazać się efektywnymi. Jeśli nie przyniesie to skutków i Twój szef nadal pozostanie defensywny - po prostu poczekaj i za jakiś czas spróbuj ponownie. Pokaż, że Twoje intencje są dobre i przyjmij z szacunkiem obawy wobec Twoich założeń.


Skoncentruj się na firmie


Zawsze staraj się przede wszystkim zadbać o dobro firmy. Śmiało zadawaj pytania i przedstawiaj swoje autorskie propozycje rozwoju organizacji. Przede wszystkim jednak, nie zniechęcaj się kiedy Twój szef ostatecznie zrezygnuje z Twoich pomysłów. Pamiętaj, że wyrażanie własnych opinii również ma wpływ na Twój wizerunek. Pracodawca docenia, że zależy Ci na dobru miejsca gdzie pracujesz, ale to do niego należy ostateczna decyzja.

www.monsterpolska.pl

 


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2011-07-28 12:17
Kariera praca, kariera, sukces, monsterpolska.pl Komentarze (0)

Mówienie całej prawdy o sobie podczas rozmowy kwalifikacyjnej może czasami oznaczać utratę potencjalnego stanowiska na rzecz kandydatów lepiej wykwalifikowanych. Jednak alternatywa w postaci małych kłamstw na temat wykształcenia, kwalifikacji i doświadczenia daje krótkoterminowe korzyści.

Jest jednak kilka obszarów, w których lekkie ubarwienie rzeczywistości może nam odrobinę pomóc. Oto przykładowe sytuacje, w których możesz przedstawić się w nieco lepszym świetle i  takie, w których zdecydowanie powinieneś mówić „całą prawdę i tylko prawdę”.


Wysokość zarobków


Odpowiedź na tego pytanie o to, ile obecnie zarabiamy jest najczęściej spotykanym kłamstwem na rozmowie kwalifikacyjnej. Nie warto ‘upiększać’ swoich zarobków. Lepiej zaznaczyć jakie dodatkowe świadczenia zapewnia obecny pracodawca i dowiedzieć się co możesz w tej dziedzinie zyskać zmieniając pracę


Nazwa stanowiska


Bardzo często zawodowy tytuł niewiele mówi o Twoich kompetencjach czy kwalifikacjach. Warto przedstawić po prostu zakres swoich obowiązków, co będzie znacznie przydatniejszą informacją dla potencjalnego pracodawcy


Zakres zainteresowań

Duża ilość zainteresowań związanych z daną branżą jest lepszym rozwiązaniem niż mówienie rekruterowi o desperackiej potrzebie zdobycia pracy, którą ma do zaoferowania. Myślę, że do zaakceptowania jest lekkie ubarwienie rzeczywistości w kwestii  bycia pasjonatem branży. Zawsze może pomóc, a na pewno nie zaszkodzi.


Kontakty

Śmiało wymieniaj nazwiska, jeżeli faktycznie udało Ci się poznać znaczące w danej dziedzinie osoby. Jednak zdecydowanie nie mów, że któryś z nich jest Twoim bliskim przyjacielem, jeżeli prawda wygląda zupełnie inaczej. Takie rzeczy bardzo łatwo sprawdzić.


Powody odejścia z poprzedniej pracy

Jeżeli zostałeś zwolniony lub Twoje stanowisko zostało zredukowane, bądź szczery co do okoliczności rozstania z poprzednim pracodawcą, jeżeli zostaniesz o to zapytany. Jednak postaraj się przekierować temat rozmowy na Twoją zawodową przyszłość. Powinieneś od razu zmienić temat na pozytywny, zaznaczając, że czekasz na nowe wyzwania.


Zawodowe wątpliwości

Nawet jeśli stanowisko wydaje Ci się zbyt wymagające i obawiasz się, czy dasz radę, nie daj poznać po sobie, że masz jakiekolwiek wątpliwości co do swoich zdolności.

Czy możesz wyobrazić sobie kogoś, kto na rozmowie kwalifikacyjnej mówi, że boi wyzwań? Faktycznie możesz tak się czuć, ale nie jest to informacja, którą powinieneś się dzielić z potencjalnym szefem.

www.monsterpolska.pl


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2011-07-19 11:04
Kariera praca, kariera, list motywacyjny, sukces, monsterpolska.pl Komentarze (0)

Jak twierdzą eksperci HR, wykorzystywanie możliwości sieci jest jedną z najlepszych dróg do rozwoju Twojej kariery. Ponadto jest to także doskonałe źródło wiedzy o rynku pracy. Pracodawcy również cenią korzyści jakie niesie ze sobą Internet.


Pamiętaj, że sposób korzystania z sieci jest kluczowym do osiągnięcia zawodowego sukcesu. Poniżej znajduje się kilka wskazówek, jak efektywnie wykorzystać dobrodziejstwa Internetu:


Działaj szybko  

 
Im szybciej zaczniesz tworzyć swój zawodowy profil w sieci, tym lepiej dostrzeżesz efekty. Pamiętaj, że obecnie istnieje wiele portali internetowych, dzięki którym możesz rozwijać swoją karierę. Stworzenie wielu połączeń na różnych płaszczyznach Internetu da Ci znakomity start. Nie przegap nowych rozwiązań pojawiających się na rynku pracy, które przynoszą kolejne możliwości dotarcia do wymarzonej pracy. Doskonałym przykładem może być najnowsza aplikacja na Facebooka – BeKnown, stworzona przez Monster, umożliwiająca zbudowanie profesjonalnego CV i poszukiwanie pracy na największym portalu społecznościowym na świecie, oddzielając przy tym kontakty zawodowe od prywatnych.


Bądź ostrożny!


Zwracaj uwagę na to, co publikujesz i jaki jest Twój wizerunek w Internecie! Czasem Twoi potencjalni „sojuszniczy” mogą wykorzystać jakąś informacje przeciw Tobie. Stwórz swoje profesjonalne CV on-line i stronę internetową, ukazującą Cię od jak najlepszej strony. Wbrew pozorom, pracodawcy często przeszukują przeglądarki internetowe w poszukiwaniu informacji o kandydatach.


Nie poddawaj się


Oczywiście, nie zawsze sieć gwarantuje znalezienie wymarzonej pracy. Jeśli jesteś kobietą wychowującą dziecko lub zaraz  po urlopie macierzyńskim, możesz mieć początkowe trudności z dopasowaniem się do standardów niektórych korporacji.
Nie wolno się tym zrażać! Skontaktuj się z odpowiednimi fundacjami lub lokalnymi programami pomocy! Nikt nie ma prawa ignorować Cię z powodu Twojego życia prywatnego, jeśli Twoje kwalifikacje są odpowiednie.


Zarzuć sieci i czekaj!


Szukaj wsparcia gdzie tylko możesz! Internet działa na wielu polach, poza tym nikt tu nie zwraca uwagi na płeć czy kolor skóry. Liczą się tylko Twoje kwalifikacje. Ustanowienie różnych połączeń pozwala Ci tworzyć szerokie sieci kontaktów, w zależności od Twoich wyzwań zawodowych. Bez tego możesz mieć problem z wypracowaniem własnej pozycji, szczególnie w czasach kryzysu.

www.monsterpolska.pl


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2011-07-01 12:29
Kariera praca, internet, kariera, monsterpolska.pl, beknown Komentarze (3)