iWoman.pl iWoman.pl

przejdź do listy blogów przejdź do serwisu

LogowanieRejestracja

Wyobraźmy sobie klasyczną rozmowę kwalifikacyjną. Potencjalnemu kandydatowi drżą ręce, a jego serce bije szybciej niż zwykle. To chyba najbardziej powszechny widok w holach firm na całym świecie, a rozmowa o pracę jest stresująca dla większości ludzi. Wynika to przede wszystkim z obawy przed niepowodzeniem i braku pewności siebie.

Zmień swój punkt widzenia

Pierwszym i najważniejszym krokiem w pokonaniu strachu jest spojrzenie na rozmową klasyfikacyjną z innej perspektywy. To nie jest spotkanie z lekarzem, gdzie czekają Cię niepokojące wieści. Jest to przede wszystkim konwersacja z drugą osobą. W najgorszym wypadku nie dostaniesz pracy, która w przyszłości mogłaby by nie satysfakcjonować Cię w pełni.

Po drugie, pomyśl o rozmowie kwalifikacyjnej jak o dwukierunkowym procesie wymiany opinii. Ty też powinieneś sprawdzić potencjalnego zatrudniającego, tak jak on sprawdza Ciebie. Zapytaj sam siebie czy pasujesz do firmy, co może Ci zaoferować dana praca w dłuższej perspektywie.

Techniki opanowania stresu


Najlepszym sposobem na opanowanie stresu jest zapanowanie na oddechem. Weź kilka płytkich oddechów i wypuszczaj powietrze ustami. W ten sposób nieco się uspokoisz. W przypadkach skrajnych, kiedy strach uniemożliwia Ci normalne funkcjonowanie, możesz zapisać się na zajęcia jogi lub lekcje medytacji.

Przygotuj się

W momencie kiedy kolejne rozmowy o pracę nie dają efektu, każda następna powoduje zwiększenie obaw. Musisz zdać sobie sprawę, że na jedno stanowisko aplikuje wielu kandydatów, a więc konkurencja jest duża. Ważne jest, by jak najbardziej umiejętnie sprzedać swoje kwalifikacje. Potraktuj siebie trochę jak rodzaj produktu, który musisz jak najlepiej zareklamować. Bez ramowego scenariusza reklama może się nie powieść. Dlatego do rozmowy kwalifikacyjnej powinieneś podejść przygotowany. Oprócz koniecznego profesjonalizmu, będziesz bardziej opanowany i spokojny.

Strach przed odrzuceniem

Kilka nieudanych rozmów kwalifikacyjnych może ujemnie wpłynąć na naszą samoocenę. Oczywiście, takie odrzucenie nie jest przyjemne, ale nie wolno brać tego zbyt do siebie. Wiele czynników decyduje o zatrudnieniu, także wewnętrznych. Problemem może być kwestia wynagrodzenia, złe pierwsze wrażenie czy nawet nepotyzm.

Myśl pozytywnie


Kiedy jesteś w pełni przekonany o tym, że masz właściwie podejście do rozmowy kwalifikacyjnej – odpowiednie przygotowanie i doskonałą reklamę samego siebie – postaraj się zapomnieć na moment o czekającej na Ciebie konwersacji. Daj sobie kredyt zaufania, że o cokolwiek zostaniesz zapytany i tak poradzisz sobie doskonale. Pozytywne myślenie jest podstawą sukcesu.

www.monsterpolska.pl

 


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2011-12-30 15:08
Kariera praca, kariera, monsterpolska.pl Komentarze (2)

Dobra organizacja pracy, zmysł analityczny, dbałość o szczegóły - to słowa „klucze” pojawiające się w ofertach pracy, a także w aplikacjach kandydatów od lat. Jednak dziś, aby zostać zaproszonym na rozmowę kwalifikacyjną, trzeba się wyróżnić. Oto pięć całkiem nowych umiejętności, którymi warto się wykazać w procesie rekrutacyjnym.

Przenikliwość

Czy wiesz, jakie wyzwania czekają na Ciebie na nowym stanowisku? Jeśli potrafisz je zidentyfikować – plus dla Ciebie! Pracodawca będzie zaskoczony, jeśli przewidzisz, jakie trudności kryje nowa praca i dopasujesz do nich informacje w akapicie „o mnie” swojego CV.
 
Zdolność mówienia o sobie

Zamiast zapewniać o wszystkich wspaniałych cechach, którymi się odznaczasz, lepiej opowiedz pracodawcy jak wykorzystałeś je w praktyce. Górnolotne stwierdzenia nie są tak wiarygodne, jak opis prawdziwego zdarzenia. Rozmówca sam wyciągnie odpowiednie wnioski.

Prostota wypowiedzi

Zrezygnuj z nic nieznaczących określeń w stylu “zorientowany na cel profesjonalista z zamiłowaniem do perfekcji”. Pisz tak, jakbyś prowadził rozmowę. Taką aplikację dużo lepiej się czyta. Poza tym, wywołuje ona przyjemniejsze odczucia. Nikt nie chce pracować z robotem. Bądź sobą, to najlepsze, co możesz dać swojemu pracodawcy!

CV szyte na miarę

Pamiętaj – co jest dobre dla wszystkich, nie jest dobre dla nikogo. Każde CV pisz od początku i odpowiadaj w nim na konkretne ogłoszenie. Zorientuj się w wymaganiach branży, zadaniach jakie czekają Cię na konkretnym stanowisku i wykorzystaj tę wiedzę podczas redagowania swojej aplikacji. Niech pracodawca ma wrażenie, że to właśnie Ty jesteś osobą, której szuka.

Poczucie własnej wartości

Przygotuj się na pytanie o pensję. Zdobądź wiedzę na temat wynagrodzenia na podobnym do Twojego stanowisku. Jeśli nie będziesz znać swojej wartości, nikt Ci jej nie uświadomi. Pracodawca nie zapłaci więcej, niż jesteś wart. Dlatego poznaj Siebie i swoje możliwości, abyś mógł przedstawić je rozmówcy!

www.monsterpolska.pl


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2011-12-28 15:50
Kariera praca, kariera, monsterpolska.pl Komentarze (1)

W pewnym momencie zdarza się najlepszym z nas. Dopada nas zmęczenie, a wstanie z łóżka i pójście do pracy odczuwamy jako pracę samą w sobie. Zaczynamy się zastanawiać: "po co się starać?" W takich sytuacjach chętnie bierzemy urlop na żądanie. Jednak pamiętajmy, ze nie możemy nadużywać tego przywileju.


Praca zaczyna Cię nudzić, nie masz przed sobą nowych wyzwań
Brak nowych możliwości rozwoju powoduje, że nie masz ochoty przychodzić do pracy. Zastanów się czy nadal czułbyś się w ten sposób, gdybyś robił coś, by zmienić swoje życie? Jeżeli na przykład przerwałeś edukację i czujesz, ze masz ograniczone możliwości zawodowe, pamiętaj, że nigdy nie jest za późno, aby wrócić do szkoły. Możesz skorzystać z kursów wieczorowych czy zaocznych. Istnieje również ogrom kursów internetowych, które mogą świetnie się sprawdzić w Twoim przypadku.


Problemy z szefem
Kłopoty w kontaktach z przełożonym sprawiają, że potrzebujesz odpoczynku? Nie jesteś sam. Problemy w relacjach z szefem są dość często spotykane. Szanse są duże, że jeżeli zmienisz pracę tylko z powodu swojego szefa, możesz znaleźć się w podobnej sytuacji w następnym miejscu zatrudnienia. Wykonuj swoją pracę dobrze, a nie minie dużo czasu i dostaniesz awans, dzięki czemu uwolnisz się spod nadzoru nieprzyjemnego zwierzchnika.


Nie jesteś w stanie dotrzymać terminu

Prawdopodobnie juz kilka dni temu przewidywałeś, że nie wyrobisz się z nieubłaganie zbliżającym się terminem. Może wydaje Ci się, że lepiej będzie zwyczajnie uciec przed odpowiedzialnością, ale pamiętaj, że inni na Ciebie liczą. Staw się w pracy na czas i po prostu poproś współpracowników o pomoc, jeżeli uważasz, że sam nie dasz rady dokończyć powierzonego Ci zadania. Staraj się lepiej organizować swoją pracę, by uniknąć takich sytuacji na przyszłość.


Wróciłeś do domu nad ranem
Złe zarządzanie czasem z Twojej strony nie powinno odbijać się na innych. Wypij mocną kawę, zjedz coś zdrowego i weź prysznic. Twoim zadaniem jest to, aby stawić się w pracy na czas.


Jeśli coraz częściej czujesz potrzebę urlopu na żądanie, to być może nadszedł czas, by jeszcze raz przemyśleć swoje cele. Zaplanuj chwilę wolnego i zastanów się nad tymi aspektami swojego życia, które możliwe, że nie działają już tak jak trzeba. Rozważ co powinieneś zrobić, by zneutralizować doskwierające Ci problemy.
 

www.monsterpolska.pl 


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2011-12-19 13:08
Kariera praca, kariera, monsterpolska.pl Komentarze (0)

Podczas każdej rozmowy kwalifikacyjnej możesz zostać poproszony o opisanie swojego stylu pracy. Odpowiedź jakiej udzielisz, pozwoli rekruterom określić, na ile Twoje preferencje wpisują się w kulturę firmy. Oto cztery kluczowe pytania, które mogą paść podczas rozmowy spotkania z przyszłym pracodawcą.

Czy wolisz pracować samodzielnie czy w grupie?


Określ koniecznie swój stosunek do pracy w grupie. Zdecydowana większość firm poszukuje osób umiejących pracować w zespole. Jeśli jednak wolisz działać samodzielnie, podkreśl, że cenisz sobie uwagi współpracowników. Będzie to dla pracodawcy komunikat, że chociaż lubisz realizować zadania sam, to jednak liczysz się z opiniami innych.  Natomiast jeśli jesteś zwolennikiem współpracy - powiedz o tym koniecznie. Podkreśl również zalety pracy z innymi, takie jak wzajemna inspiracja, synergia i zabawa.

Ogólne określenie celów czy szczegółowy plan działania?

Niektórzy najbardziej lubią, by współpraca z szefem ograniczała się do określenia przez niego nadrzędnych celów i strategii działania, pozostawiając już w gestii pracownika ustalenie sposobu na ich realizację. Inni natomiast oczekują od szefa bardziej szczegółowego opisania prac do wykonania. Bez względu na to, do której grupy się zaliczasz, pozwól rekruterowi dowiedzieć się o tym i podkreśl korzyści, które płynną z preferowanego przez Ciebie stylu pracy. W pierwszym przypadku będzie to duża samodzielność, w drugim: bieżący wgląd szefa w stan realizacji projektu.

Jaki jest Twój styl komunikacji?

Sposób komunikacji to również ważny element stylu pracy. Rekruter może zapytać, jaka forma kontaktowania się z innymi najbardziej Ci odpowiada: mailingowa, telefoniczna czy spotkania osobiste. W kulturach niektórych firm preferowana jest korespondencja pisemna, podczas gdy inne wyznają mniej formalne zasady. Pamiętaj, że niezależnie od wybranej formy komunikacji, ważne jest zachowanie nadrzędnej zasady, jaką jest personalizacja kontaktu.

Czy planujesz swój dzień?

Podczas rozmowy zaznacz swój stosunek do tworzenia planu pracy. Osoby planujące swój dzień realizują więcej zadań! Podkreśl również, że zawsze najpierw skupiasz się na wykonaniu najpilniejszych prac. Umiejętność ustalenia priorytetów jest przez pracodawców bardzo cenioną kompetencją.
Jeśli rekruter poprosi Cię o opisanie swojego stylu pracy, skorzystaj z tego, że jest to pytanie otwarte. Skup się na tych aspektach, które pozwolą Ci pokazać się od jak najlepszej strony.

www.monsterpolska.pl


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2011-12-14 12:57
Kariera Komentarze (0)