iWoman.pl iWoman.pl

przejdź do listy blogów przejdź do serwisu

LogowanieRejestracja

Nie jest już żadną tajemnicą, że najbardziej rozchwytywanymi osobami na rynku są absolwenci kierunków ścisłych. Jednak także oni muszą spełniać określone  warunki, aby znaleźć wymarzoną pracę. Analiza ogłoszeń z portalu kariery monsterpolska.pl pokazuje, że oprócz wyższego wykształcenia, ważna jest również konkretna wiedza z poszczególnych dziedzin oraz znajomość języków obcych.

Ukończenie studiów technicznych to podstawowy wymóg we wszystkich ogłoszeniach o pracę dla inżyniera. W 90% ogłoszeń ważna jest ponadto znajomość języków obcych. Pocieszeniem dla tych, którzy nie mówią płynnie po angielsku lub niemiecku, jest fakt, że większość pracodawców oczekuje jedynie ich komunikatywnej znajomości.

Kolejnym podstawowym warunkiem, który musi spełnić ubiegający się o pracę inżynier, jest posiadanie specjalistycznej wiedzy związanej z profilem działalności firmy. Taki wymóg jest stawiany we wszystkich przeanalizowanych ogłoszeniach. Wśród oczekiwań pojawiła się więc zarówno umiejętność tworzenia dokumentacji technicznej, jak i uprawnienia z zakresu instalacji urządzeń maszynowych czy znajomość problematyki eksploatacji urządzeń ciśnieniowych.

Idealny kandydat powinien ponadto wykazywać szeroko rozwinięte kompetencje miękkie. Wymieniane cechy to komunikatywność (41% ogłoszeń), otwartość na zmiany (34%) oraz umiejętność zarządzania zespołem (15%). Poza tym, w co czwartym ogłoszeniu zamieszczono wymóg dobrej organizacji pracy. Cenna w pracy inżyniera jest także zdolność analitycznego myślenia, która pojawiła się w 36% analizowanych ogłoszeń.

Dodatkowe cechy, na które zwracają uwagę pracodawcy, to samodzielność oraz szybkie podejmowanie decyzji – oba wymogi pojawiły się w 6% ogłoszeń. Warto także posiadać prawo jazdy, ponieważ takie oczekiwanie zawarte było w co piątym przypadku. 15% firm z analizowanych ogłoszeń wymienia także znajomość obsługi komputera.

www.monsterpolska.pl


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2011-10-24 12:40
Kariera praca, kariera, inżynieria Komentarze (0)

Twoja przyszłość w firmie jest niepewna? Grozi Ci zwolnienie ze względu na słabe wyniki w pracy lub po prostu nie dogadujesz się z szefem? Powinieneś poczekać, aż zostaniesz zwolniony, czy samemu odejść? Odpowiedź zależy od tego, co dla Ciebie ma większe znaczenie - reputacja czy finanse?

Jeśli odejdziesz sam, pozostanie wrażenie, że to do Ciebie należała decyzja. Niestety, wtedy najprawdopodobniej nie otrzymasz odprawy, a na pewno nie tak wysokiej, jak w przypadku zwolnienia.

Oto kilka innych kwestii, które warto rozważyć, przed podjęciem decyzji.

Czy Twoje zdrowie psychiczne jest w dobrej kondycji?

Zanim złożysz wypowiedzenie, zastanów się, czy Twoja zła sytuacja w pracy nie nadwyręża zbyt mocno Twojej psychiki. Jak trudno jest Ci wstać rano, z myślą, że musisz iść do pracy? Nie tak źle? Może więc warto jakoś się przemęczyć. Jeśli jednak niechęć do pracy jest bardzo silna – powinieneś odejść.

Na jakim szczeblu kariery się znajdujesz?

Zazwyczaj wpływ zwolnienia nie jest aż tak silny w przypadku osób z niewielkim doświadczeniem. Można wtedy przyjąć utratę pracy jako coś przejściowego. Należy jednak szczerze powiedzieć o zwolnieniu na kolejnej rozmowie kwalifikacyjnej. Oczywiście nie trzeba zagłębiać się w szczegóły i wspominać, że zwolnienie nastąpiło z powodu słabych wyników.

Jakie masz perspektywy?

Na stanowisku menedżerskim poszukiwanie pracy zazwyczaj trwa około pół roku. Upewnij się więc, że masz odpowiednie zabezpieczenie finansowe, ale także mentalne, zafundować sobie taką przerwę. Czas oczekiwania na nową szansę zawodową zależy oczywiście od branży i jej aktualnej sytuacji na rynku. Ponadto, pracodawcy często wolą zatrudniać osoby w danej chwili zatrudnione, albo takie, które pozostawały bez pracy przez okres krótszy niż pół roku.

Biorąc to wszystko pod uwagę, przemyśl, czy dasz sobie radę. Jeśli wszystko wskazuje na to, że tak – możesz spokojnie odejść z pracy.

Czy posiadasz jakieś wpływy?

Osoby na dość wysokich stanowiskach często mogą liczyć na korzystny pakiet zabezpieczeń finansowych, w zamian za nieprzyczynianie się do pogorszenia wizerunku firmy po odejściu. Większość firm zdaje sobie sprawę, że odchodzący menadżerowie stanowią zagrożenie, mogą bowiem niekorzystnie wypowiadać się o byłym pracodawcy.

Czy rozejdzie się plotka?

Jeśli pracujesz na wysokim stanowisku, jest bardzo prawdopodobne, że obracasz w dość hermetycznym środowisku profesjonalistów. W takim wypadku wszyscy w krótkim czasie będą wiedzieli o powodach rozstania się z firmą. Korzystniej jest więc zrezygnować samemu.

Od pracowników na wyższych stanowiskach oczekuje się ponadto pewnego zakresu kompetencji. Jeśli zostaniesz zwolniony, te kompetencje mogą zostać przez środowisko branżowe zakwestionowane.

Pogódź się ze swoim przeznaczeniem

Jeśli zdecydujesz się jednak poczekać na list z informacją o zwolnieniu, przygotuj się na ten moment. Zasięgnij porady u przyjaciół lub udaj się do trenera kariery. Najgorsze, co możesz zrobić, to zanegować całą sytuację. Pogódź się z tym, co nieuchronne i upewnij się, że stanie się to na jak najkorzystniejszych dla Ciebie warunkach.

www.monsterpolska.pl

 


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2011-10-21 13:59
Kariera praca, kariera, sukces, monsterpolska.pl Komentarze (1)

 

Analiza ogłoszeń zamieszczonych na portalu monsterpolska.pl wykazała, że najważniejszym kryterium stawianym kandydatom na księgowych jest duże doświadczenie. Ten warunek pojawił się aż w 96% ofert pracy. Ponadto 80% pracodawców wymaga znajomości języków obcych.

Praca w księgowości wymaga przede wszystkim długiego stażu pracy. Wyższe wykształcenie było warunkiem w 56% ogłoszeń, natomiast średnie w 4%.  Ponadto, pracodawcy poszukują osób znających nie tylko język angielski, ale także niemiecki, francuski, czeski lub hiszpański.  Dla pracodawców ważna jest również specjalistyczna wiedza (68%), czyli m.in. znajomość Ustawy o Rachunkowości, Międzynarodowych Standardów Rachunkowości, systemu SAP oraz klasy ERP.

Jak wynika ze statystyk, 52% rekrutujących firm poszukuje pracowników, którzy posiadają wysokie zdolności komunikacyjne oraz są zorientowani na klienta (28%). Ponadto księgowi muszą pochwalić się dobrą organizacją pracy oraz zdolnością do wykonywania zadań pod presją czasu – obydwa warunki pojawiły się w 16% ogłoszeń.

Co czwarta oferta pracy zawierała kryterium znajomości obsługi komputera oraz umiejętności analitycznego myślenia. Ponadto od księgowych wymaga się dokładności (20%).

www.monsterpolska.pl

 


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2011-10-17 13:11
Kariera praca, kariera, monsterpolska.pl, księgowość Komentarze (0)
 
Poszukujący pracy internauci po raz kolejny będą mogli skorzystać z możliwości udziału w Wirtualnych Targach Pracy Monsterpolska.pl. Trzecia już edycja targów odbędzie się w dniach 10-14 października 2011 roku.  
 
Wirtualne Targi Pracy Monsterpolska.pl zostały przygotowane z myślą o dysponujących małą ilością wolnego czasu pracodawcach oraz kandydatach. Jest to połączenie unikalnej technologii 3D z funkcjonalnością tradycyjnych targów.
Internauci otrzymają niepowtarzalną szansę zapoznania się z kulturą organizacyjną wystawców oraz dotarcia bezpośrednio do przedstawicieli działów HR firm. Dzięki ciekawym rozwiązaniom technologicznym poszukujący pracy będą mogli porozmawiać z potencjalnymi pracodawcami oraz dowiedzieć się na temat wymagań na poszczególne stanowiska. Ponadto podczas Wirtualnych Targów Pracy Monsterpolska.pl kandydaci będą mogli skorzystać z porad doradców zawodowych, którzy z chęcią odpowiedzą na wszystkie pytania dotyczące rynku pracy oraz rekrutacji.
Natomiast do dyspozycji pracodawców jest unikalna platforma umożliwiająca prezentację firmy oraz bezpośredni kontakt z kandydatami z całej Polski. Rekrutujący będą mogli przeprowadzać video-spotkania z kandydatami. Ponadto podczas trwania targów odbędzie się wiele ciekawych konferencji i szkoleń.
 
Osoby zainteresowane wzięciem udziału w Wirtualnych Targach Pracy Monsterpolska.pl, odwiedzając 10 października stronę www.dnipracy.pl, przeniosą się do wirtualnego świata rekrutacji. Natomiast już 3 października będzie możliwość rejestracji kandydatów.
 
Wśród pracodawców na tegorocznych targach znajdą się m.in. Accenture, Bank BPH, Capgemini, Corning Cable Systems, Decathlon, EURES, Grafton, Hays, Infolor Polska, Infosys BPO, KPMG, mamstartup.pl, MDDP, Motorola, Netia, Play, PwC, Ri Consultancy, Samsung, Motorola, SII, TP S.A i wiele innych.
 
Patronami wydarzenia są: Interia.pl, Brief.pl, Biuro Karier Politechniki Warszawskiej, DBM, grajwysoko.pl, iwoman.pl, kobieta24.pl, Magazyn Rekruter, mamstartup.pl, menadzersprzedazy.pl, Money.pl, Personel i Zarządzanie, Personel Plus, rynekpracy.pl, SAZ, Student.pl, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach.
 

 

 


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2011-10-05 17:48
Kariera praca, Targi Pracy Komentarze (0)